Bankada parası olana müjde!

  • Yazı boyutu
Bankada parası olana müjde!

Hükümet birikimlerini bankada değerlendirenler için sevindirici bir karar aldı.

Banka mevduatlarında stopaj oranları vadeye göre değiştirilip erken çekim kolaylıkları sağlandı. Yeni uygulamayla bankada parası olanlara uzun vadeye düşük vergi' uygulaması dün itibariyle artık uygulamada... Önceden TL mevduatlarda tüm vadelerde yüzde 15 olan stopaj oranı, 6 ay-1 yıl arası vadelerde yüzde 12'ye, 1 yıldan uzun vadelerde ise yüzde 10'a düşürüldü.

Mevduatını doviz olarak tutanlar isüzgünüzde 15 olan gelir vergisi stopajı, 6 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 18'e çıkarıldı. Oran 6-12 ay arası vadeli hesaplar için yüzde 15 olarak korunurken, 12 aydan uzun vadeli hesaplar için ise yüzde 13 olarak uygulanacak.

Ancak en önemli yenilik parayı faizi bozmadan çekme imkanı sağlanmasında...

Buna göre parasını 1 yıl ve daha uzun vadede bankaya yatıranlar, ihtiyaçları halinde faizini ve kar payını bozmadan, parasını vadesinden önce 2 kez çekebilecek ve faiz kaybı olmayacak. Ancak çekilen tutar ana paranın yarısını geçemeyecek. Ancak bu uygulama gönüllü olacak. Yani bankalar isterse bu kararı uygulayacak, istemezse uygulamayacak.

Kaynak: SABAH


Bu haberi 313 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir