Bankacilikta Bir Mit Daha Yikildi, KOBI`lerin Kredi Payi Yüzde 40`a Yükseldi

  • Yazı boyutu
Bankacilikta Bir Mit Daha Yikildi, KOBI`lerin Kredi Payi Yüzde 40`a Yükseldi

Türkiye ekonomisinin temelini ve toplam isletmelerin yüzde 99`unu olusturan Küçük ve Orta Boy Isletmelerin (KOBI) banka kredilerinden aldiklari pay hizla artiyor

2001 krizi sonrasinda toplam banka kredilerden yüzde 3-5`ler civarinda pay alan KOBI`lerin, geçen yil sonu itibariyle toplam kredilerden aldiklari pay yüzde 25`lere yaklasti. Hatta bazi bankalarin KOBI`lere kullandirdiklari kredilerin toplam kredilerine orani yüzde 30-40`lara kadar çikti. Bankacilik sektörünün KOBI`lere kullandirdigi kredilerin önemli oranda arrtigina isaret eden Garanti Bankasi Genel Müdürü Nafiz Karadere, KOBI`lerin finansmani konusunda bankacilik sektörünün yapacagi daha çok seyin oldugunu söyledi. Gelismis ülkelerde KOBI`lere kullandirilan kredilerin toplam krediler içerisindeki payin yüzde 45`leri astigina dikkat çeken Karadere, Türkiye`de de KOBI bankaciliginin moda haline geldiginin altini çizdi. Karadere, "Son yillarda holdinglere çok büyük krediler verdik, diger taraftan bireysel krediler hizla arttti. Böyle bir ortamda KOBI`lerin aldigi payin ciddi oranda artmasi çok önemli" dedi.

KOBI gerçegi gündeme oturdu

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Gelistirme ve Destekleme Idaresi Baskanligi

(KOSGEB) Baskani Vekili Bayram Mecit, KOBI`lerin toplam kredilerden aldiklari payin yüzde 25`lere ulastigini belirterek, bunun da ekonominin iyi gittiginin temel göstergelirinden birisi oldugunu söyledi. KOBI`lerin sorunlarinin çözülmeye baslamasiyla birlikte, kapasite kullaniminin yükseldigini, üretim miktarlarinda artisin basladigini, bunun da kredilere yansidigini vurgulayan Mecit, "KOBI gerçegi net bir sekilde gündeme oturmaya basladi. Bankalar, devleti fonlamaktan vazgeçip müsteri bulma arayisina yönelince KOBI`leri farketmeye basladilar" dedi. Gelismis ülkelerde KOBI`lere kullandirilan kredilerin toplam krediler içerisindeki payinin yüzde 45-50`ler civarinda oldugunu hatirlatan Mecit, Türkiye`de KOBI`lerin kredilerden aldiklari payin yükselmesi problemlerin çözülmeye odakli gittigi, istikrara kavustugunun bir göstergesi oldugunun altini çizdi.   

2 milyon KOBI var

18 Kasim 2005 tarihinde Resmi Gazete`de yayimlanarak yürürlüge giren teblige göre, 25 milyon YTL ciro ve 250 çalisanin altinda bulunan tüm isletmeler KOBI olarak sayiliyor. KOSGEB`in bu tanima göre tahmini Türkiye`de 1 milyon 800 bin civarinda KOBI oldugu yönünde, ancak baska kaynaklar bu rakamin 3 milyon civarinda oldugunu ileri sürüyor.   KOSGEB verilerine göre, bu isletmeler, ekonominin yüzde 99.8`ini olusturuyor. KOBI`lerin istihdamdan aldiklari pay yüzde 76.7, yatirimdan aldiklari pay yüzde 56.5, yarattiklari katma deger yüzde 38, direk ihracatta aldiklari pay ise yüzde 10 civarinda.

2001 yilinda yasanan subat krizine kadar olan dönemde yogunluklu olarak kamuyu fonlayan bankalar, kriz sonrasindaki dönemde kamunun borçlanma ihtiyacinin azalmasina parelel olarak bireyler ve reel sektöre ayirdiklari kaynak artti. Büyük ticari kredilerin yani sira risklerini yaymak isteyen bankalar bu anlamda KOBI`leri kesfetti. Bankalar özellikle son bir iki yilda kredi telebi olan 3 milyona yakin müsteriyi yakalamak için KOBI`lere yönelik destek kredileri sunma yarisini hizlandirdi.

AB KOBI hibe fonlarinin yüzde 90`i kullanilamadi

Avrupa Birligi`inin geçen yil Türkiye`ye ayirdigi KOBI hibe fonlarinin yüzde 90`inin kullanilamadigi için diger ülkelere kaydirildigini belirten Yapi Kredi Bankasi Genel Müdür Yardimcisi Mehmet Sönmez ise, geçen yil KOBI`lerin AB`den sadece 24.5 milyon euro hibe fon kullanabildigine dikkat çekti.

Yapi Kredi Bankasi, KOBI`leri yillik cirosu 0-250 bin dolar olanlara mikro isletmeler, 250 bin-3 milyon dolar olanlara küçük isletmeler, 3 milyon dolar ve üstüne orta büyüklükte isletmeler diye tanimliyor. Yapi Kredi Bankasi`nda KOBI kredilerinin toplam krediler içerisinde geçen yil sonu itibariyle aldigi pay yüzde 20`ye ulasti. Banka bu yil kredi hacminde yüzde 50`lik bir büyüme hedefliyor.

Garanti`de hedef AB düzeyi

25 milyon YTL ciro ve 250 çalisanin altinda bulunan tüm isletmeler KOBI olarak tanimlayan Garanti Bankasi, geçen yil bu isletmelere toplam 5.5 milyar YTL kredi kullandirdi. Garanti Bankasi`nda ticari krediler içerisinde KOBI`lere verilen kredilerin payi yüzde 30, toplam krediler içerisindeki payi ise yüzde 23,5`e yükseldi. Garanti Bankasi önümüzdeki 3 yil içerisinde Avrupa veya ABD`de oldugu gibi KOBI`lerin toplam krediler içerisinde aldigi payi yüzde 45`lere çikarmayi hedefliyor.

Akbank`ta KOBI kredilerinin orani yüzde 40`a çikti

Türkiye`nin 2005 yilindan itibaren net bir KOBI tanimi olmasina ragmen bankalarin henüz ortak bir tanimi kabul etmis degil. Her banka farkli bir KOBI tanimi yaptigi için sektörde derinlikli bir analiz yapmak mümkün olamiyor. Bu anlamda cirosu 30 milyon dolardan küçük olan isletmeleri KOBI kapsaminda degerlendiren Akbank, bu isletmelere 2006 yilinda 11 milyar 253 milyon YTL kredi kullandirdi. Akbank`tan yapilan açiklamada, KOBI kredilerinin Akbank`in toplam kredileri içerisindeki payinin yüzde 40`a, toplam aktifler içerisindeki payinin ise yüzde 20`lere ulastigi belirtildi.

Is Bankasi KOBI`lere 15.2 milyar YTL kredi verdi

Aktif anlamda Türkiye`nin en büyük bankasi olan Is Bankasi, geçen yil 320 bin KOBI`ye toplam 15 milyar 250 milyon YTL kredi kullandirdigini açikladi. Bu yil KOBI portföyünü genisletmeyi planlayan Is Bankasi, kredi miktarini da artirmayi planliyor.

Finansbank`ta hedef yüzde 30

Yillik 6 milyon cirosu olan ve agirlikta; imalat, ticaret, insaat, tahhüt ve tarim ana sektörlerinde faaliyet gösteren firmalari hedef alan Finansbank da, geçen yil KOBI`lere 3.1 milyar YTL kredi kullandirdigini açikladi. Geçen yil Isletme Bankaciligi kredilerinin Finansbank toplam kredilerine orani yüzde 21, toplam aktiflere içindeki payi ise 13 oldugu belirtildi. Finansbank, bu yil sonunda KOBI`lere kullandiracaklari kredilerin toplam krediler içerisinde payini ise yüzde 30`a çikarmayi hedefliyor.

HSBC 2010`a kadar 2.5 milyar dolar kullandiracak

Isletme bankaciligi bölümünü 2005 yilinda kuran ve 10 milyon YTL yillik cironun altindaki isletmeleri KOBI olarak tanimlayan HSBC de, 1.5 yillik süreçte KOBI`lere 400 milyon dolar kredi kullandirdi. 75 bin KOBI müsterisi bulunan HSBC, 2010 yilinda 300 bin KOBI`ye, 2.5 milyar dolar kaynak aktarmayi planliyor. 

Halkbank`ta oran yüzde 60`a yaklasti

Kurulus amaçlarindan bir tanesi KOBI`leri desteklemek olan Halk Bankasi, geçen yil KOBI`lere kullandirdigi kredi miktari bir önceki yila göre yüzde 68,6 artisla 6 milyar 228 milyon YTL`ye ulasti. Halk Bankasi`nin geçen yil sonu itibariyle kullandirdigi KOBI kredilerinin toplam krediler içerisindeki payi yüzde 54,6 olurken, toplam aktifler içerisindeki payi ise yüzde 18,1`e çikti.  

Bu haberi 2,338 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir