Bankacılık ve finans sektörü, UXfinance 2013'te buluştu

  • Yazı boyutu
Bankacılık ve finans sektörü, UXfinance 2013'te buluştu

Bankacılık ve finans sektörü, UXfinance 2013'te buluştu

UXfinance 2013, bankacılık ve finans alanında kullanılabilirliğin artırılarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturulması hedefiyle sektör profesyonellerini bir araya getirdi.
     Bankacılık, telekom, e-ticaret, ve yazılım sektörlerinde kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik testi alanında yurt içi ve yurt dışındaki firmalara proje uygulama ve eğitim hizmetleri sunan UXservices tarafından düzenlenen UXfinance 2013'te, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM, çağrı merkezi gibi alternatif dağıtım kanallarına yönelik dünyadaki yeni trendler ele alındı.
     Programda konuşan UXservices yönetici ortağı Emrah Yayıcı, UXfinance 2013'ün genel çerçevesi ve ele aldığı konular anlamında Türkiye'de ilk kez düzenlenen bir etkinlik olduğunu belirtti.
     UXfinance 2013'ün bankacılık ve finans sektörüne önemli bir katkıda bulunduğunu ifade eden Yayıcı, daha önce bu alanda önemli dönüşüm projelerini hayata geçirmiş isimlerin UXfinance 2013'te konuşmacı olarak yer aldığını söyledi.
     Bankacılık sektöründe internet bankacılığı ve çağrı merkezi gibi eskiden "alternatif dağıtım kanalları" olarak ifade edilen kanalların kullanım oranlarının, bugün şube kullanım oranlarını büyük ölçüde geçtiğini belirten Yayıcı, bu nedenle bankaların bu kanalları artık "alternatif" olarak adlandırmadığını dile getirdi.
     Yayıcı, "3G kullanımı ve akıllı telefonların penetrasyonu ile bu kanallara mobil bankacılık da eklendi. Bu durum, bankalarımızın ajandasında kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik konularını liste başına getirmiş durumda. Dünyadaki en iyi uygulamaların tartışıldığı UXfinance etkinliği ile bu dönüşüme katkı sağlamayı hedefledik" dedi.
     Mobil bankacılıkta kullanılabilirliğin bundan sonra en kritik kavramlardan bir tanesi olacağını dikkati çeken Yayıcı, "Burada en önemli şey kullanıcılarınızı, müşterilerinizi tanımak. Siz dünyada bu işi en iyi yapmış bankanın ekranlarını, uygulamalarını burada kopyalasanız da çalışmayabilir. Çünkü sizin müşterinizin profili ve beklentileri farklı. Bu yüzden herkesin kullanıcıların beklentilerini ve profilini anlayıp onlara özel uygulamalar ve ekranlar geliştirmesi gerekiyor" diye konuştu.
     UXservices olarak faaliyet alanlarında sadece Türkiye değil yurt dışına yönelik de servisler sağladıklarını aktaran Yayıcı, "Dünyanın en büyük yazılım firmaları Türkiye'de ve bölgemizde hayata geçirecekleri uygulamaların testlerini bizim laboratuvarımızda yapmaya başladı. Bu da ülkemiz açısında ayrıca sevindirici bir gelişme" ifadelerini kullandı.
    
     -Konuşmacılar-
    
     Program kapsamında, Oversea Chinese Banking Corporation (OCBC) Deneyim Tasarımı Bölüm Başkanı Bojan Blecic, "E-Bankacılığı yeniden şekillendirmek: iPhone ve iPad Uygulamaları" başlıklı bir konuşma gerçekleştirirken, National Australia Bank (NAB) Müşteri Deneyimi Tasarımcısı Harriet Wakelam da müşteri merkezli tasarım, tasarım düşüncesi ve hizmet tasarım tekniklerinin bankacılık hizmetlerinin gelişimine ne şekilde katkıda bulunabileceğine dair düşüncelerini aktardı.
     Kullanıcı Deneyimi Profesyonelleri Birliği (User Experience Professionals Association-UXPA) Başkan Yardımcısı Carol Smith ise "Geçmişteki, Günümüzdeki ve Gelecekteki Finansal Deneyimler" başlıklı bir konuşma yaptı.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir