Bankacılık endeksi İMKB 100 endeksi ile farkı açıyor

  • Yazı boyutu
Bankacılık endeksi İMKB 100 endeksi ile farkı açıyor

Bankacılık endeksi İMKB 100 endeksi ile farkı açıyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) banka hisseleri önderliğinde yükseliş devam ediyor. Özellikle 5 işlem gününde banka hisselerinde görülen sert yükselişlerle İMKB 100 endeksi de yükselmesine rağmen diğer hisselerin olumsuz performansları nedeniyle getiri farkı bankacılık endeksi lehine artıyor.
     İMKB tarafından hesaplanan Bankacılık endeksi yılbaşından bu güne kadar yüzde 38,70 oranında yükselirken, İMKB 100 endeksinin yükselişi ise yüzde 29,60 seviyelerinde kaldı. Borsa uzmanları yaz aylarında İMKB'deki düşük işlem hacmi ve katılım nedeniyle piyasa oyuncularının banka hisselerine odaklandığını bunun da yeni katılımların sadece bu hisselere yönelmesine neden olarak yükselişi kolaylaştırdığını kaydediyor.
    
     -Bankacılık endeksinin 28 Mayıs'tan bu yana getirisi yüzde 36,50 oldu-
    
     28 Mayıs tarihinden bu güne bakıldığında ise bankacılık endeksi ile İMKB 100 endeksi arasındaki farkın daha da belirgin olduğu görülüyor. Bankacılık endeksi 28 Mayıs tarihinden bu güne yüzde 36,50 oranında değer kazanırken İMKB 100 endeksinin getirisinin ise yüzde 21,40 seviyesinde kaldığı görülüyor.
     Analistler ilk yarı bilançolarını iyi açıklayan ve Fiyat/Kazanç oranları bankalara göre oldukça düşük kalan şirket hisselerinin bile hareketlenemediğini, zaten düşük olan işlem hacmi ve katılımın neredeyse sadece banka hisselerine odaklandığını belirtiyor. Piyasalardaki dalgalanmanın durulması ve yatay hareketin başlamasının ardından diğer hisselere de ilginin artabileceğini belirten analistler, mali yapısı güçlü ve beklentisi olan şirket hisselerinin fiyatlarının endekse göre de düşük kaldığının altını çiziyor.
     Ayrıca analistler 2009 Mart ayında başlayan yükseliş trendinin başlangıcı baz alındığında ise bugüne kadar bankacılık endeksinin İMKB 100 endeksi arasındaki farkı daha fazla açtığı zamanların da olduğu, özellikle belirgin yükseliş trendlerinde banka hisselerinin her zaman lokomotif görevi gördüğünü belirtiyor. Düşüşlerde de şimdiye kadar bankacılık endeksinin İMKB 100 ile arasındaki farkı hızla kapattığının altını çizen analistler düşüşlerde banka hisseleri dışındaki hisselerinin kayıplarının da görece olarak daha az olduğuna dikkati çekiyor.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir