Banka ve otomotiv hisselerinde satışlarla endeks 67 bin puanın altında

  • Yazı boyutu
Banka ve otomotiv hisselerinde satışlarla endeks 67 bin puanın altında

Banka ve otomotiv hisselerinde satışlarla endeks 67 bin puanın altında

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) banka ve otomotiv hisselerinde görülen satışların etkisiyle İMKB 100 endeksi 66 bin puanın altına geriledi. Vakıfbank'ta vakıflara ait hisselerin Hazine'ye devredileceği yönündeki açıklamalar ve hafta sonu resmi gazetede yayımlanan otomobilden alınan ÖTV'deki artış bu sektörlerdeki hisse senetlerinde satış baskılarının artmasına neden oldu.
     Aracı kurum raporlarında bankacılık ve otomotiv sektörlerine ait hisse senetlerinin tavsiye listesinden çıkarılması da bu hisse senetlerine gelen tepki alımlarını sınırlarken bazı otomotiv hisselerinde kayıplar yüzde 5'i aştı.
     İMKB 100 endeksi bu dakikalarda önceki gün kapanışına göre yüzde 1,35 kayıpla 66.955 puana kadar gerilerken Vakıfbank hisseleri yaklaşık yüzde 3 azalarak 3,94'ü gördü. Otomotiv sektöründe ise en fazla değer kaybeden hisseler yüzde 5,11 ile Tofaş, yüzde 2,73 ile Doğuş Otomotiv ve yüzde 2,66 ile Ford Otomotiv oldu.
     Hafta sonu Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre motor silindir hacmi 1600 cc'ye kadar olan otomobillerden alınan ÖTV yüzde 37'den yüzde 40'a çıkarıldı. Analistler bu ÖTV artışının otomobil satışını olumsuz yönde etkileyeceğini ve bunun da bilançolara olumsuz yönde yansıyacağını kaydediyor.
     Bankacılık sektöründe ise geçtiğimiz hafta Halkbank'ta kamuya ait hisselerin satılabileceği haberinin ardından bugün de Vakıfbank'ta Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait hisselerin Hazine'ye devredilmesi konusunun gündeme gelmesiyle satış baskıları devam ediyor.
    
    
    

Bu haberi 95 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir