Balonlar deniz ve göller üzerinde de uçuş yapabilecek

  • Yazı boyutu
Balonlar deniz ve göller üzerinde de uçuş yapabilecek

Balonlar deniz ve göller üzerinde de uçuş yapabilecek

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), sıcak hava balonlarının su üstünde uçuş yapmasına imkan veren düzenlemeyi hayata geçirdi.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamada, Kapadokya Bölgesi'nde yaygın olarak yapılan balon uçuşlarının su üzerinde de gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda turizme katkı sağlanması amacıyla Balonla Hava Taşıma İşletmeleri Talimatı'nda revizyon yapıldığı belirtildi.
     Yeni düzenlemenin 10 Ekim 2012 tarihinde onaylandığı ifade edilen açıklamada, sıcak hava balonlarının deniz ve kapalı sular üzerinde yapacağı uçuşlar ile gece yapılacak uçuşlara belirli şartlara bağlı olarak izin verilebileceği kaydedildi.
     Açıklamada, özellikle balon filosundaki artışa paralel olarak ülke kaynaklarından turizme daha fazla katkı sağlanması amacıyla hayata geçirilen yeni düzenleme çerçevesinde, Kapadokya bölgesine alternatif uçuş bölgelerinin oluşturulması, Türkiye'nin turizm potansiyeli taşıyan bölgelerinde ve göller üzerinde balon ile hava taşımacılığı yapılmasının amaçlandığı bildirildi.
     Sivil havacılıkta yaşanan gelişmelere paralel olarak balon işletmelerinin sayısında da önemli artış yaşandığının altı çizilen açıklamada, 2003 yılında balon işletmelerinin sayısı 6 iken, bugün 19 balon işletmesinin bulunduğu belirtildi.
     Açıklamada ayrıca, balon işletmelerinin filolarındaki balon sayısının da üç katından fazla artarak 43'ten 162'ye ulaştığı ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir