BALKANSİAD Başkanı Şahin: -"Nükleer enerjinin güvenlik riski taşıdığına dönük lobi yapan…

  • Yazı boyutu
BALKANSİAD Başkanı Şahin:
  -"Nükleer enerjinin güvenlik riski taşıdığına dönük
  lobi yapan…

BALKANSİAD Başkanı Şahin: -"Nükleer enerjinin güvenlik riski taşıdığına dönük lobi yapan ülkelerin hepsinin nükleer santral yatırımına sahip olması çok anlamlı" -"Türkiye, enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulmalı"

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD) Başkanı Naci Şahin, "Nükleer enerjinin güvenlik riski taşıdığına dönük lobi yapan ülkelerin hepsinin nükleer santral yatırımına sahip olması çok anlamlı" değerlendirmesini yaptı.
     özellikle elektrik üretiminin yeni yatırımlara ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Türkiye, enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulmalı" dedi.
     Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal anlamda büyüme göstergelerinin tüketim rakamlarına yansıdığını ifade ederek, özellikle elektrik üretiminin ciddi anlamda yeni yatırımlara ihtiyaç duyduğunu belirtti.
     Türkiye'de günlük ortalama 200 milyon liralık elektrik kullanıldığını vurgulayan Şahin, "Önceki gün 752 milyon 758 kilovat saat elektrik tüketimi ile yeni bir rekor daha kırdık. Tüketim varsa, üretim de var demektir. Bunlar ülkemizin büyüdüğünün, kabuk değiştirdiğinin somut göstergeleridir. Ancak elektrik tüketiminde dışa bağımlı kaynaklarla üretim yapmanın da bir faturası var" ifadesini kullandı.
     Arz sabit olmasına karşın tüketimin arttığını dile getiren Şahin, "Bu da fiyatların kaçınılmaz olarak yükselmesine, en temel sorunlarımızdan cari açığın yükselmesine neden olacaktır" dedi.
     Saatlik bazda 20 kuruşluk birim fiyatın, dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
     "Fosil kaynaklı enerji maddeleri, özellikle doğalgaz ciddi bir maliyet oluşturmaktadır. Gelişmiş batı ekonomilerinin neredeyse tamamı nükleer kaynaklı üretim modelleri geliştirmiştir. Elbette güvenlik kriterleri çok önemli. Ancak üretimin en büyük girdisi olan enerji maliyetlerini düşürebilmenin başka yolu da yok. Nükleer enerjinin güvenlik riski taşıdığına dönük lobi yapan ülkelerin hepsinin nükleer santral yatırımına sahip olması da bence çok anlamlı. Türkiye'de yapılacak nükleer santrallerin tamamı, yeni güvenlik esasları göz önünde bulundurularak yapılacak, yeni nesil yatırımlar olmalıdır. Türkiye, enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulmalı."
     Başta rüzgar enerjisi olmak üzere yeni kaynak oluşturacak her türlü yatırım için müteşebbislerin önünün açılmasının şart olduğunu belirten Şahin, bu konudaki teşvik ve vergi uygulamalarının yeterli olmadığının altını çizdi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir