BALKANSİAD Başkanı Şahin: -"Türkiye, marka üretmek zorunda, başka yolu yok"

  • Yazı boyutu
BALKANSİAD Başkanı Şahin:
  -"Türkiye, marka üretmek zorunda, başka yolu yok"

BALKANSİAD Başkanı Şahin: -"Türkiye, marka üretmek zorunda, başka yolu yok"

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD) Başkanı Naci Şahin, "Türkiye marka üretmek zorunda, başka yolu yok" değerlendirmesini yaptı.
     Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin yüksek katma değerli üretim yapabilmesi ve markalaşmasının, ihracat için güçlü bir silah olduğunu vurgulayarak, bu konudaki kararlılıklarını koruyacaklarını belirtti.
     Türkiye'nin ham madde üretiminde de güçlü bir üs olması gerektiğini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:
     "İthalatımızın yüzde 74'ünü ham madde oluşturuyor. Bu oranı azaltacak adımlar atabilmeliyiz. Hükümetin ortaya koyduğu istikrarlı programla cari açık konusunda önemli yol katedildi. İthalat ilk 9 ayda yüzde 2,9 azaldı, fakat hala Türkiye'nin toplam ihracatı, ham madde ithalatının yüzde 86'sını karşılayabiliyor. Özellikle sanayi için gereksinim duyulan işlenmiş ham madde ithalatı önemli bir konu. Üretim yatırımlarının bu anlamda da geliştirilmesi önem taşımaya başladı."
     Ar-Ge ve inovasyonun artık Türkiye'nin vazgeçilmez yatırım alanları olması gerektiğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:
     "Hükümetimiz, Ar-Ge'ye dönük programları çok yönlü destekliyor. Fakat, markalaşmayı güçlü kılacak geliştirme yatırımlarının önü daha da açılmalı. Bu programları destekleyen fonların daha ne kadar geliştirilebileceği tekrar tekrar tartışılmalı ve somut adımlar atılmalı. Türkiye marka üretmek zorunda, başka yolu yok. Türkiye'nin enerji ihtiyacının karşılanmasında maliyeti düşürecek yatırımlara girmesi şart. Sadece ilk 9 ayda işlem görmüş yakıt ve yağ ürünlerine ödediğimiz para, 14-15 milyar dolar düzeyinde. Enerji üretiminde dışa bağımlı kaynaklardan kurtulmamızı sağlayacak her yatırım çok ivedi biçimde iktisadi hayatımıza kazandırılmalı. 'Türk malı' imajını ve Türkiye'nin itibarını güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen her türlü programı desteklemeye devam edeceğiz."
     Türkiye'nin ihracatta daha çok kazanabilmesinin, ancak markalaşmayla mümkün olduğunu vurgulayan Şahin, 2011 yılında 1,46 dolar olan ihracat kilogram birim fiyatının, 3 dolar seviyesine ancak markalaşarak taşınabileceğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir