BALKANSİAD, Balkanlar'a yayılacak

  • Yazı boyutu
BALKANSİAD, Balkanlar'a yayılacak

Balkan ülkelerinden göç ederek Bursa'da yatırım yapan sanayici ve iş adamlarınca kurulan ve 15 ayda üye sayısı 227'yi bulan BALKANSİAD, 11 Balkan ülkesinde de örgütlenmeyi hedefliyor

Balkan ülkelerinden göç ederek Bursa'da yatırımlar yapan sanayici ve iş adamlarınca kurulan ve 15 ayda üye sayısı 227'yi bulan Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANSİAD), 11 Balkan ülkesinde de örgütlenmeyi hedefliyor.
     BALKANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Naci Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğin henüz yeni kurulmasına karşın Balkan ülkelerinde ağırlığını hissettirmeye başladığını, çalışma ve toplantılarla, Türkiye ve Balkan ülkelerindeki iş dünyası arasında önemli bir köprü kurmayı başardıklarını söyledi.
     Derneğin 15 ay önce kurulduğunu, bu süreçte 5 sinerji toplantısı yapıldığını anlatan Şahin, bu programlarda genel sunumun ardından iş adamlarının bire bir toplantılar yapma imkanı bulduğunu söyledi. Şahin, bu toplantılarda gerek yatırım gerekse ihracat anlamında ciddi anlaşmalar sağlandığını belirtti.
     Şahin, 4-7 Nisan 2012 tarihlerinde, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) ve Bulgaristan Tolerantnost Belediyeler Birliği ile Bulgaristan'da "Varna 2012 İş Dünyası Buluşması"nı düzenlediklerini hatırlatarak, üyelerinin ve Bulgar iş adamlarının yoğun ilgi gösterdiği buluşmada, ikili görüşmelerden de verimli dönüşler aldıklarını bildirdi.
     İkinci yurt dışı gezisiyle Yunanistan'a çıkarma yaptıklarına da değinen Şahin, "Gümülcine ve Selanik'e yapılan gezilerde Yunan iş adamlarından oldukça yüksek bir katılım oldu. BALKANSİAD üyeleri ikili iş görüşmelerinde bulundu. 8 daldaki görüşmelerde iş anlaşmaları yapılarak Türkiye'ye dönüldü" dedi.
     Bursa'nın ve belki Türkiye'nin en hızlı büyüyen "SİAD"ı olduklarını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:
     "41 kurucuyla 15 ay önce kurduğumuz derneğin üye sayısı, seçici olmamıza rağmen kısa sürede 227'ye çıktı. Denizli, İstanbul, Ankara, İzmir ve Denizli'den de BALKANSİAD oluşumu ile ilgili talepler var. Ayrıca başta Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere 11 Balkan ülkesinde de örgütlenmemiz yönünde ciddi öneriler var. Bunları da değerlendiriyoruz. Önce Türkiye'de örgütlenip federasyon, ardından da 11 Balkan ülkesinde örgütlenmeyi tamamlayıp uluslararası konfederasyon olmak gibi bir hedefimiz var. Ancak bunlar bugünden yarına gerçekleştirilecek şeyler değil."
     Şahin, yaptıkları iş görüşmeleri ve bağlantılarla Bursa ve Türk ekonomisine ciddi katkı sağladıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
     "Bursa'da kurulmuş bir dernek olarak ata yadigarı ülkelere büyük önem gösteriyoruz. Bursa'da üyemiz iş adamlarını, 11 Balkan ülkesindeki sanayici ve iş adamlarıyla buluşturuyoruz. Amacımız Türkiye'nin ve Bursa'nın ekonomik büyümesine destek vermek ve Bursalı iş adamlarına yeni iş sahaları açmak. 15 aylık bir derneğiz ama yıllardır faaliyet gösteren SİAD'lardan daha aktifiz. Potansiyelimizin farkındayız ve o nedenle önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Hedefimiz emin adımlarla hızlı büyümek. Pek çok alanda rakibimiz yok gibi."
     Nisan ayında Kosova ve Makedonya'da da toplantılar düzenleyeceklerini bildiren Şahin, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Romanya ve Arnavutluk ile de yakın temaslar içinde olduklarını sözlerine ekledi.
    
    
    


Bu haberi 417 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir