Balkan gençlerine girişimcilik desteği -RUMALİSİAD tarafından Balkanlarda girişimciliği teşvik…

  • Yazı boyutu
Balkan gençlerine girişimcilik desteği 
  -RUMALİSİAD tarafından Balkanlarda girişimciliği teşvik…

Balkan gençlerine girişimcilik desteği -RUMALİSİAD tarafından Balkanlarda girişimciliği teşvik etmek ve ülkeler arası işbirliklerini arttırmak amacıyla hazırlanan projenin AB'den destek aldığı, bu kapsamda 7 Balkan ülkesinden gençler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Bursa'ya geleceği bildirildi

Rumelili Yönetici İşadamları ve Sanayicileri Derneği (RUMELİSİAD) tarafından Balkanlarda girişimciliği teşvik etmek, ülkeler arası işbirliklerini arttırmak amacıyla hazırlanan projenin AB'den destek aldığı, bu kapsamda 7 Balkan ülkesinden gençler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Bursa'ya geleceği bildirildi.
     RUMELİSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin de dahil olduğu 12 Balkan ülkesi ile ilişkileri geliştirmek ve ekonomik işbirlikleri kurmak amacıyla çalışmaların hız kesmeden devam ettiği, Avrupa Birliği projeleri ile de sürece hız katıldığı belirtildi.
     RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, bu kapsamda Balkanlarda aktif olarak uzun süredir çalışmalarımızı sürdürdüklerini söyledi. Bölgeye sık sık ziyaretler düzenlediklerini belirten Aktaş, "Gördük ki Balkan ülkelerinin ortak sorunu işsizlik. Özellikle genç nüfus işsizlik konusunda büyük sıkıntı yaşıyor ve çeşitli Avrupa ülkelerinde kaçak olarak çalışmak zorunda kalıyor" dedi.
     Aktaş, genç işsizliğine karşı girişimciliğin desteklenmesi için çalışma başlattıklarını anlatarak, şöyle devam etti:
     "Bu kapsamda ekibimiz 'Balkan Ülkelerinde Genç İşsizliğine Karşı Girişimciliğin Desteklenmesi' projesini hazırladı. Kısa bir süre önce de 7 Balkan ülkesinden onay alarak projemizi başlattık. Projemize AB'den hibe desteği çıktı. Balkan ülkelerindeki genç işsizliğine karşı girişimciliğin desteklenmesi için yapılacak faaliyetlerin görüşülmesi, gelecek dönemlerde yapılacak projelerin konuşulması ve ortaklıkların oluşturulması için Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan, Arnavutluk, Kosova'dan oluşan 7 Balkan ülkesinden 7 kuruluş 2-8 Eylül 2012 tarihleri arasında proje faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere Bursa'da olacaklar. Onları kent dinamikleri ile bir araya getirecek ve ülkeler arasında girişimcileri teşvik etmek amacı ile projelerimizi yürütüyor olacağız."
     Proje Koordinatörü Arzu Kırayoğlu ise proje kapsamında 7 farklı ülkeden gençlerin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bir hafta boyunca Bursa'da gerekli temasları yapacaklarını belirterek, "Bizler de onlara kentimiz ve ülkemiz ile ilgili bilgileri vereceğiz. Bundan sonraki yıllarda bu ülkeler ile yapılacak işbirliklerinin temelini burada atıyor olacağız" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir