Bal hasat sezonu başladı

  • Yazı boyutu
Bal hasat sezonu başladı

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Aydın:"2012 yılı hasat sezonu başladı""Bu yıl bazı sıkıntılardan dolayı verimde yüzde 25 civarında bir düşüş var""Tüketicilerimiz cami kapılarından bal almasın"

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Necati Aydın, 2012 yılı hasat sezonunun başladığını belirterek, "Bu yıl bazı sıkıntılardan dolayı verimde yüzde 25 civarında bir düşüş var. Tüketicilerimiz cami kapılarından bal almasın" dedi.
     Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arıcıların ballarını hasat etmeye başladığını ancak verimde bir düşün gözlendiğini belirtti.
     Aydın, şunları kaydetti:
     "2012 yılı hasat sezonu şu anda başladı. Bayramdan sonra bütün arıcılarımız ballarını hasat edecekler. Ancak 2012 yılında bazı sıkıntılardan dolayı verimde bir düşüş var. Verimde yüzde 25 civarında bir düşüş söz konusu. Bu da ister istemez fiyatlara yansıyacak. Ben buradan bütün üyelerime şöyle bir tavsiyede bulunuyorum. Hiç kimse ballarını satma konusunda acele etmesin. Geçen seneki kadar bal yoksa bile fiyat yüksek olduğu için aynı parayı elde edecekler. Şu anda petekli balın kesin fiyatı belli değil, bayramdan sonra belirlenecek. Ancak süzme balın fiyatı 10 liranın üzerinde olacak. Her yıl süzme balın talipçisi oldukça fazla. Bu yıl da aynı durumu bekliyoruz. Şu anda Türkiye'nin gerçek bal rekolte belli değil ancak geçen yılın bal rekoltesi 94 bin tondu. Ancak bu yıl ki rekoltemiz 94 bin tonun altında olacaktır. Tahminlerimiz bu yöndedir."
     Aydın, ballarını depolamada sorun yaşayan arıcılarına yardımcı olabileceklerini de belirterek, "Arıcılarımızın depolama sorunu vardır. Tabii ki bal çok yer tutuyor. Ordulu arıcılarımızın yıllık ortalama üretimi 25 bin ton dolayında. Bu kadar balı koyacak bir depomuz maalesef yok. İsteyen arıcımıza Organize Sanayi Bölgesi'nde depo tutarak kendilerine yardımcı olabiliriz. Üyelerimiz bu anlamda hiç endişe etmesinler" diye konuştu.
    
     "-Tüketicilerimiz cami kapılarından bal almasın"

    
     Bal konusunda tüketicileri de uyaran Aydın, "Her yıl sahte ballar piyasaya sürülerek vatandaşlara yediriliyor" dedi.
     Bu ballara karşı vatandaşların daha dikkatli ve duyarlı olmasını isteyen Aydın, şöyle devam etti:
     "Bazı insanlar haksız para kazanmak uğruna hilelere başvurmaktadır. Bu her üründe olduğu gibi bal da var. Tüketici hiç bir zaman aldanmasın. Cami kapılarından, yollarda ve sokaklarda satılan balları asla almasınlar. Vatandaşlarımız büyük marketlere giderek markalı balları tercih etsin. Ya da her ilde Arıcılar Birliği vardır. Gitsinler bu birliklerden ballarını temin etsinler. Biz birlik olarak son 10 gün içerisinde özel laboratuvarlara tahlil için bal numuneleri gönderdik. Sadece biz değil bütün birlikler bunu yapıyor. Hiç bir birlik bal tahlilleri yapamadan piyasaya bal süremez ve satamaz. Tüketicilerimize tavsiyemiz birliklerden bal almaları yöndedir. Hiç biri olmazsa tanıdıkları bir arıcıdan bal alsınlar. Bu konu da hiç bir zaman yanılmazlar."
    
    
    


Bu haberi 249 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir