Bakliyatta "merdiven altı" uyarısı!

  • Yazı boyutu
Bakliyatta "merdiven altı" uyarısı!

İZTB Başkan Yardımcısı Korkmaz:"Vatandaşlarımıza gıda güvenlik sertifikalı marka ve ürünleri almalarını tavsiye ediyoruz"

İzmir Ticaret Borsası (İZTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, ramazan ayının gelmesiyle, açıkta gıda ürünü satışının arttığını belirterek, vatandaşları gıda güvenlik sertifikalı ürünleri almaya çağırdı.
     Korkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi, tüketicinin meyve sebzeyi tercih etmesi, fast food tarzı beslenmenin giderek yaygınlaşması ve hayırseverlerin, erzak paketi yerine hediye çeki vermeye yönelmesi gibi nedenlerle kuru gıdada iş hacminin gerilediğini kaydetti.
     Pirinç, nohut ve mercimek fiyatlarının "dibe vurduğunu", hububat hasadının üretici açısından hüsranla başladığını savunan Korkmaz, şöyle devam etti:
     "Fiyatlar, çiftçinin üretim maliyetini karşılamaktan bile uzak. Kırmızı mercimek 1,6 lira, yeşil mercimek 2,2 lira, nohut 3-3,5 lira, Osmancık cinsi pirinç 2,1 liraya gerilemiş vaziyette. Rekoltenin yüksekliği buna karşın iç tüketim ve ihracatın gerilemesi, üreticinin belini kırıyor. Hükümetimizden, hububat ve bakliyatta üreticinin mağduriyetini giderecek prim desteği artışı, ihracatçımızın çoğu siyasetle ilgili mağduriyetini gidermek için de alternatif pazar desteği bekliyoruz."
     Ercan Korkmaz açıklamasında "merdiven altı" üretim konusuna dikkat çekerek, "Merdiven altı üretim hem halk sağlığı hem de rekabet açısından büyük bir tehlike. Bu yıl hububat ve bakliyatta rekolte yüksek ve fiyatlar düşük. Bu nedenle vatandaşlarımıza, gerek kendi evleri için yaptıkları alışverişlerde gerekse yardım amaçlı ramazan paketlerinde kaliteli, gıda güvenlik sertifikalı marka ve ürünleri almalarını tavsiye ediyoruz" dedi.
    
    
    


Bu haberi 296 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir