Bakanlıktan destekleme ödemesi

  • Yazı boyutu
Bakanlıktan destekleme ödemesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerine destekleme ödemesi yapılması hakkında hazırlanan tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

     Tebliğ, tarımsal yayım ve danışmanlık sisteminin çoğulcu, etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak üzere, tarımsal işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşların desteklenmesi amacıyla hazırlandı.
     Tarımsal danışmanlık hizmeti alacak tarımsal işletmeler ve sorumlulukları, tarımsal danışmanlık hizmeti verecek kişi ve kuruluşlarla sorumluluklarının tespit edildiği tebliğde, tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşların hizmet verebileceği il ve ilçe sınırları ile denetlenmesine ilişkin hususlar da belirlendi.
     Tebliğe göre, yönetmelik ve uygulama esasları kapsamında tarımsal danışmanlık hizmeti alan her tarımsal işletme için, hizmet aldığı kişi veya kuruluşlara 600 lira tarımsal yayım ve danışmanlık desteği ödemesi yapılacak.
     Her tarımsal işletme için yıllık 600 lira tarımsal yayım ve danışmanlık desteği, tebliğin yayımı tarihinden itibaren beşinci ay ve on ikinci ay sonunda, 12 aylık hizmet sunumu zorunluluğu saklı kalmak kaydıyla iki dilim halinde 400 ve 200 lira olarak Bakanlıkça belirlenen tarihlerde ödenecek.
     Tarımsal işletme birden fazla kişi veya kuruluştan hizmet aldığı takdirde, yazılış sırasına göre olmak üzere, sözleşme tarihi, üyelik durumu, işletmenin ağırlıklı tarımsal faaliyeti ile tarımsal danışmanlık hizmetinin uyumu ve başvuru tarihine göre il/ilçe müdürlüğünün, belirlediği bir kişi veya kuruluşa ödeme yapılacak.
     Ödeme tarihleri kaynak durumuna göre Bakanlıkça belirlenecek. Tarımsal yayım ve danışmanlık desteği ödemeleri 2012 yılı bütçesinden karşılanacak. Kaynak yetersizliği nedeniyle yapılamayan tarımsal yayım ve danışmanlık desteği ödemeleri bir sonraki yıl bütçesinden yapılacak.
     Tarımsal yayım ve danışmanlık desteği uygulamasının denetimini sağlayacak tedbirleri almaya Bakanlık yetkili olacak. Uygulamaya ilişkin inceleme ve denetimler yine Bakanlık tarafından yapılacak.
     Destekleme uygulamaları, inceleme ve denetimin yanı sıra ilgili mevzuatın öngördüğü her türlü denetime tabi tutulacak.
     Tebliğde, desteklemeden yararlanamayacaklar ile desteklemenin geri alınmasına ilişkin hususlar da belirlendi.


Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir