Bakanlık, gıda takviyelerinde yanıltıcı reklamlara "savaş açtı" -Bakan Mehdi Eker'in talimatıyla…

  • Yazı boyutu
Bakanlık, gıda takviyelerinde yanıltıcı reklamlara "savaş açtı"
  -Bakan Mehdi Eker'in talimatıyla…

Bakanlık, gıda takviyelerinde yanıltıcı reklamlara "savaş açtı" -Bakan Mehdi Eker'in talimatıyla gıda takviyesi üretim izni aldıkları halde hastalıkları iyileştirici özelliği olduğu iddiasıyla ürün satışı yapan 120 televizyon programıyla 638 internet sitesi RTÜK, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Reklam Özdenetim Kurulu'na bildirildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in talimatıyla gıda takviyesi üretim izni aldıkları halde hastalıkları iyileştirici özelliği olduğu iddiasıyla ürün satışı yapan 120 televizyon programıyla 638 internet sitesi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Reklam Özdenetim Kurulu'na bildirildi.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Bakanlık, gıda takviyesi olarak satışına izin verilen ürünleri ilaç gibi satışa sunarak tüketiciyi yanıltanlara savaş açtı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in talimatıyla harekete geçen yetkililer, gıda takviyesi üretim izni aldıkları halde "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan izinli" diyerek hastalıkları iyileştirici özelliği olduğu iddiasıyla ürün satışı yapan 120 televizyon programıyla 638 internet sitesini RTÜK, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Reklam Özdenetim Kurulu'na bildirdi.
     Türk Gıda Kodeksine göre "normal beslenmeyi takviye" amacıyla üretilen gıda takviyelerinin, yazılı ve görsel medya ile internet sitelerinde tüketiciyi yanıltıcı ifadelerle tanıtımını engellemek için mücadele eden Bakanlık, bazı kişi ve kuruluşlar tarafından söz konusu ürünlerin "tıpta hastalık olarak kabul edilen ve hekim kontrolünde olması gereken rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacağı" şeklinde yanıltıcı reklam ve tanıtımlarına karşı yasal yollara başvuruyor.
    
     -Reklam Kurulu'ndan 570 bin lira idari para cezası-
    
     Bakanlık, bu kapsamda reklam aracılığıyla tüketiciyi aldattığı tespit edilen internet siteleri, gazete, dergi, ürün broşürleri ve televizyonları Reklam Kuruluna bildirdi.
     İnternet siteleri, gazete ilanları ve televizyon programlarına reklam durdurma cezasıyla toplam 570 bin 106 lira idari para cezası uygulandı.
     Radyo ve televizyon yayınlarındaki program ve bunların içeriğinde yer alan ticari reklam ve ilanlarla tüketicinin tecrübe ve bilgi noksanlıklarını kullanan, hastalık korkusu yaratan ve takviye edici gıdaları ilaç gibi tavsiye ederek tüketiciyi aldatan 16 ürünle ilgili 120 televizyon programı RTÜK'e bildirildi. RTÜK, 2011 ve 2012 yıllarında yapılan bildirimler sonucunda 116 müeyyide uyguladı.
     Öte yandan Bakanlık, internet üzerinden tüketiciyi yanıltıcı ifadelerle yapılan reklam ve tanıtımlarla ilgili de 638 internet sitesini Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına ve Reklam Özdenetim Kuruluna bildirdi. Pazarladıkları ürünü "gıda takviyesi" olarak tanıtan ancak içeriğinde ilaç etken maddesi ihtiva eden ürünlerin satışının yapıldığı bu sitelere, filtre uygulaması ve erişimin engellenmesi şeklinde işlemler uygulandı.
     Diğer taraftan takviye edici gıdalarla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek ve yanıltılmasını önlemek amacıyla kamu spotları ve diğer tanıtımlarla, söz konusu ürünlerin ilaç olmadığına ve bu amaçla kullanılmaması gerektiğine yönelik Bakanlıkça çalışma başlatıldı.
    
     -Cinsel gücü artırıcı, sigarayı bıraktırıcı işlevleri yok-
    
     Gıda takviyeleri, Bitki Danışma Kurulunca oluşturulan "bitki listesi" ve "zehirli bitki listesi" dikkate alınarak, Türk Gıda Kodeksine göre üretiliyor.
     Bu ürünler, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, aminoasitler gibi besin ögeleriyle ile bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri olan bitki, bitkisel kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstrelerinin tek başına veya karışımları şeklinde bulunuyor. Dolayısıyla ilaç olmayan ve normal beslenmeyi takviye amacıyla üretilen gıda takviyelerinin hastalıkları tedavi edici, cinsel gücü artırıcı, sigara bıraktırıcı işlevleri bulunmuyor. Bu niteliklerdeki hiçbir ürünün üretimine ve ithaline Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilmiyor.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir