Bakanlar Kurulu Kararı -Belirlenen illerin dışında afete maruz kalan çiftçilerin borçları da…

  • Yazı boyutu
Bakanlar Kurulu Kararı
  -Belirlenen illerin dışında afete maruz 
  kalan çiftçilerin borçları da…

Bakanlar Kurulu Kararı -Belirlenen illerin dışında afete maruz kalan çiftçilerin borçları da ertelenecek

Belirlenen illerin dışında afete maruz kalan çiftçilerin borçları da ertelenecek.
     Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi hakkındaki Kararnamenin eki Kararda değişiklik yapılmasına dair ekli Kararın yürürlüğe konulması, Bakanlar Kurulu'nca 24 Eylül 2012 tarihinde kararlaştırıldı.
     Buna göre, "Afete Maruz İller" (60 il) listesinde yer almayan illerde, 1 Ocak-28 Ağustos tarihleri arasında meydana gelen sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bu durumları il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçları, karar ile belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ertelenecek.
     Gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, madde kapsamında ertelenecek kredi borçlarına ilişkin müracaat sürelerinin hesaplanmasında bu maddenin yayım tarihi esas alınacak.
     Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu bakan tarafından yürütülecek karar, 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir