Bakanı Ergün, Kapasite Kullanım Oranını değerlendirdi: -"Kapasite kullanımında Kasım ayında…

  • Yazı boyutu
Bakanı Ergün, Kapasite Kullanım Oranını değerlendirdi:
  -"Kapasite kullanımında Kasım ayında…

Bakanı Ergün, Kapasite Kullanım Oranını değerlendirdi: -"Kapasite kullanımında Kasım ayında yaşanan bu azalmayı, dünya ekonomisinin içinde bulunduğu konjonktür çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Dünya ekonomilerinden hala çelişkili veriler gelmeye devam etmektedir"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kapasite kullanımında Kasım ayında yaşanan azalmayı dünya ekonomisinin içinde bulunduğu konjonktür çerçevesinde değerlendirmek gerektiğini belirterek, dünya ekonomilerinden hala çelişkili veriler gelmeye devam ettiğine dikkat çekti.
     Bakan Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, İmalat Sanayi Kapasite Kullanım oranları 2012 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 0,9 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 2,9 puan azalarak, yüzde 74 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.
     Kapasite kullanımında Kasım ayında yaşanan bu azalmayı, dünya ekonomisinin içinde bulunduğu konjonktür çerçevesinde değerlendirmek gerektiğine işaret eden Bakan Ergün, dünya ekonomilerinden hala çelişkili veriler gelmeye devam ettiğini ifade etti.
     Bazı ülkelerde ekonomik veriler beklentilerin üzerinde gerçekleşirken bazılarında ise beklentilerin bir hayli altında olduğunu belirten Ergün, şunları kaydetti:
     "Özellikle gelişmiş ekonomiler bir arada karar alamadıkça ya da aldıkları kararları uygulamadıkça net bir çözümün gerçekleşmesi beklenemez. Gelişmiş ekonomilerinde net bir çözümün gerçekleşememesi, diğer ülkelerde de beklentileri bozmakta ve potansiyellerini gerçekleştirmelerini yavaşlatmaktadır.
     Ayrıca, bu çözümsüzlük durumu gelişmekte olan ülkelerin dış ticaretinde ve yatırımlarının finansmanında daralmaya yol açmaktadır. Türkiye ise tüm bunlara rağmen bu ortamdan hasarsız çıkmayı başarmaktadır. Bu başarının altında ise disiplinli bütçe ve maliye politikası ile siyasi istikrar yatmaktadır. Türkiye bu özellikleriyle diğer ülkelerden ayrışmaktadır.
     Makro dengelerini tutturan ve bu dengeleri istikrarlı bir şekilde savunan Türkiye uluslararası kuruluşlar tarafından da fark edilmeye başlanmıştır. Son OECD raporunda da Türkiye'nin önümüzdeki 20 yıl içinde dünyada en hızlı büyüyen 4'üncü ekonomi olacağı ifade edilmiştir. Uluslararası derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin notunu artırmaya başlamıştır. Önümüzdeki dönemde daha başka not artışları da gelecektir."
    
     -"Üniversite-sanayi işbirliğinin önünü açtık"-
    
     Tüm bu makro ekonomik başarıların uzun vadeli ve kalıcı olabilmesi için daha mikro ölçekli önlemlerin de alınması gerektiğini altını çizen Bakan Ergün, alınması gereken en önemli önlemin ise daha rekabetçi ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi olduğunu kaydetti.
     Bakanlık olarak, bu hedef doğrultusunda girişimciliğin, yenilikçiliğin, Ar-Ge'nin, inovasyonun, tasarımın ve üniversite ile sanayi işbirliğinin önünü açtıklarını ve her gün daha fazla desteklediklerini ifade eden Ergün, son olarak 1. Üniversite Sanayi İşbirliği Zirvesi'ni gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
     Bakan Ergün, bunun bir başlangıç olduğunu, bundan sonra üniversite ve sanayi el ele vererek rekabetçiliği yüksek, Ar-Ge'ye ve inovasyona dayanan ürünler üreterek, Türkiye'nin yakaladığı ekonomik başarıyı kalıcı hale getireceklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir