Bakan Yılmaz Tunus heyetini kabul etti -Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Tunus halkının tamamının…

  • Yazı boyutu
Bakan Yılmaz Tunus heyetini kabul etti
  -Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  "Tunus halkının tamamının…

Bakan Yılmaz Tunus heyetini kabul etti -Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Tunus halkının tamamının kalkınmaya katılması, kalkınmanın nimetlerinden herkesin faydalanması çok önemli" -"Genç nüfusa iyi yatırım yapılabilirse Tunus gelecekte Kuzey Afrika'nın parlayan bir yıldızı olacak inşallah" -Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Halklar, Özgürlükler ve Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Abdürrahim: "Devrimden önceki rejim, ülkenin bütün kaynaklarını yağmaladı ve yolsuzluk yaptı"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Tunus devriminden önceki rejim döneminde kaynakların dar bir kesim için kullanıldığını, Tunus halkının geneline yeterince hizmet edilmediğini belirterek, "Bu yeni dönemin belki en önemli farkı bu olacak. Tunus halkının tamamının kalkınmaya katılması, kalkınmanın nimetlerinden herkesin faydalanması çok önemli" dedi.
     Bakan Yılmaz, Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Halklar, Özgürlükler ve Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Suad Abdürrahim, Tunus'un Ankara Büyükelçisi Mehrez Ben Rhouma ve Komisyon üyelerini kabul etti.
     Kabulde konuşan Yılmaz, devrim öncesinde iki defa Tunus'a gittiğini hatırlatarak, Tunus'u kardeş ülke olarak gördüklerini ifade etti.
     Yılmaz, Tunus'ta gerçekleşen devrimin bütün ülkelere örnek olduğunu dile getirerek, "Tunus, nasıl ki demokraside öncü olduysa kalkınma konusunda da öncü ve örnek olmasını temenni ediyorum" dedi.
     Tunus'un şu anda en önemli iki meselesinin anayasa ve ekonomi alanında atacağı adımlar olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Tunus devriminden önceki rejim döneminde kaynakların dar bir kesim için kullanıldığını, Tunus halkının geneline yeterince hizmet edilmediğini biliyoruz. Bu yeni dönemin belki en önemli farkı bu olacak. Tunus halkının tamamının kalkınmaya katılması, kalkınmanın nimetlerinden herkesin faydalanması çok önemli" diye konuştu.
     Yılmaz, Tunus'ta çok güçlü bir insan kaynağı olduğuna dikkati çekerek, genç nüfusa iyi yatırım yapılabilirse Tunus'un gelecekte Kuzey Afrika'nın parlayan bir yıldızı olacağını ifade etti.
     Türkiye olarak Tunus halkı için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, Türkiye'nin petrol satarak döviz kazanan bir ülke olmamasına rağmen, Tunus'a ciddi bir mali destek paketi oluşturduğunu anlattı.
     Tunus ile Türkiye'nin gerçekleştirdikleri çok sayıda program olduğunu belirten Yılmaz, bunlara 2013 yılında da devam edeceklerini söyledi.
     Bakan Yılmaz, "Tunus halkı neredeyse kansız diyebileceğimiz bir devrim gerçekleştirdi. En az insan maliyetiyle çok ciddi bir siyasi reform yaptı. Aynısını ekonomide yapmaması için hiç bir sebep yok" ifadesini kullandı.
    
     -"Devrimden önceki rejim ülkenin bütün kaynaklarını yağmaladı"-
    
     Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Halklar, Özgürlükler ve Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Suad Abdürrahim de Tunus'un devrimler sonrasında birtakım engel ve sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirterek, devrimden önceki rejimin ülkenin bütün kaynaklarını yağmaladığını ve yolsuzluk yaptığını söyledi.
     Abdürrahim, bu yağmalama durumunun özellikle sosyal sigorta ve bütçe araştırmalarında ortaya çıktığını belirterek, bu sıkıntıların halka yoksulluk ve işsizlik olarak yansıdığını kaydetti.
     Bu aşamada yeni kurulan hükümetin desteğe ihtiyacı olacağını dile getiren Abdürrahim, bunun için ilk olarak Türkiye'yi düşündüklerini bildirdi.
     Abdürrahim, Türkiye'nin Tunus halkının hep yanında olduğunu vurgulayarak, "Bu sıkıntıların önüne geçmek için kalkınma alanında Türkiye ile var olan işbirliğimizi kökleştirmeyi ve ileriye taşımayı düşünüyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir