Bakan Yıldız, Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'ne katıldı (2) -"Eğer biz hedeflenen yerli sanayiyi…

  • Yazı boyutu
Bakan Yıldız, Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'ne katıldı (2)
  -"Eğer biz hedeflenen yerli sanayiyi…

Bakan Yıldız, Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'ne katıldı (2) -"Eğer biz hedeflenen yerli sanayiyi rüzgarda kuramazsak, bu sefer işletmeciliğini ithal yerine, yatırımlarını ithal ettiğimiz bir kaynağa doğru gitmiş oluruz" -"Biz dünyanın 17. büyük ekonomisi arasında bulunmamıza rağmen rüzgar işletmeciliği açısından ilk 16 arasında yer alıyoruz. Mutlaka ilk 10'da bulunabiliyor hale gelmemiz lazım" -Kurulu gücümüzü 2023 yılına kadar 20 bin megavatlara çıkarmamıza mani birşey olmadığını görüyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin hedeflediği yerli sanayiyi rüzgarda kuramadığı takdirde işletmeciliğini ithal yerine, yatırımlarını ithal ettiği bir kaynağa doğru gideceğini söyledi.
     Bakan Yıldız, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği'nin düzenlediği Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hedeflediği yerli sanayiyi rüzgarda kuramadığı takdirde işletmeciliğini ithal yerine yatırımlarını ithal ettiği bir kaynağa doğru gideceğine dikkati çekti.
     Yönetmelikte bu sebeple gerekli değişiklikleri yaptıklarını anlatan Yıldız, "Yüzde 100'ünü gerçekleştirme şartını kaldırdık. Yüzde 55'ler civarında eğer siz o yaptığınız imalatın yerli kaynak olduğunu sağlayabiliyorsanız, oradaki teşviklerden yararlanma imkanını kazandırdık" dedi.
     Bunun sektörün de istediği önemli bir gelişme olduğunu aktaran Yıldız, "Tabii ki sektörün istekleri dikkate alınmak durumunda. Bunun tarihi 2015 midir, 2023 yılına kadar işletmeye girecek olanlar mıdır, Bakanlar Kurulu'nun zaten bu tarihleri değiştirme, uzatma yetkisi var. Gerek kanunla gerekse bu tür inisiyatiflerle bunları değiştirebiliriz. Ama önemli olan kamu görevlerini yerine getirdikten sonra özel sektörün de buna cevap verebilecek durumda olmasıdır. Biz her zaman özel sektörün, gerçek yatırımcımızın hemen yanı başındayız ve onun işlerinin kolaylaştırılmasıyla alakalı bütün bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarımızla mutlaka yardımcı olacağız" ifadelerini kullandı.
    
     -Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarını daha çok artırmak durumunda"-
    
     Türkiye'nin su, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını daha çok artırmak durumunda olduğunun altını çizen Yıldız, şöyle devam etti:
     "Yüzde 30'lar civarında toplam üretimdeki payını bu kaynaklardan sağlamak hedefindedir. 2023 yılına kadar enerji yapılandırmasına koyduğumuz bu hedefler mutlaka gerçekleşmek durumundadır. Çünkü Avrupa Birliği'nde Türkiye'nin kurulu gücünün 2 katı kadar şu anda rüzgar var. İşletmecilik açısından baktığımızda biraz daha Türkiye'nin kullandığı elektrikten az. Dünyada 5 katı kadar kurulu güç var ve 2 katı kadar da işlettiği elektrik gücü var. Dünyada sıralamalar değişiyor. ABD'nin özellikle son 2011 yılında yaptığı atak hala Çin'in birinci sırada oluşunu değiştirmedi ama 2011 yılında en fazla rüzgar enerjisine yatırım yapan ülke unvanını kazandı. Almanya bu iki ülkeyi takip eden takip eden üçüncü ülke oldu. Biz dünyanın 17. büyük ekonomisi arasında bulunmamıza rağmen rüzgar işletmeciliği açısından ilk 16 arasında yer alıyoruz. Mutlaka ilk 10'da bulunabiliyor hale gelmemiz lazım hem Türkiye'nin enerji politikaları açısından hem de yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiğimiz önem açısından..."
     Bakan Yıldız, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkenin büyüme hızından daha hızlı büyüyemediği takdirde mutlaka fosil kaynaklara müracaat etmek zorunda kalınacağını, bunu da temenni etmediklerini ifade etti.
     Türkiye'nin gerek rüzgar gerek HES'lerle alakalı çıkışını sürdürmesi gerektiğini söyleyen Yıldız, "Şu ana kadar yapılanlar, bu büyümenin değişirken yönetilmesi adına önemli işlerdir. Yine bu politikalarımıza devam edeceğiz. Kurulu gücümüzü 2023 yılına kadar 20 bin megavattlara çıkarmamıza mani bir şey olmadığını görüyoruz. Çünkü Türkiye hem ithal ettiği petrol ve doğalgazı yerli kaynaklar haline getirmesiyle alakalı çalışmalarını sürdürürken hemen yanı başında bulduğu, ülkesinde hazır halde bulduğu gerek rüzgarı gerek güneşi gerekse su kaynaklarını iyi değerlendirmek durumundadır" diye konuştu.
     Son 2 yılda öngörülerinin de üzerinde bir doğalgaz talebiyle karşılaşıldığını ifade eden Yıldız, bunun yüzde 25'ler civarında bir tüketim rakamına karşılık gelmesinin son derece önemli olduğunu belirtti.
     Bakan Yıldız, "O yüzden Türkiye'nin önündeki 11 yıl ürettiğimiz kadar ithal enerji kaynaklarını azaltacağımız ama üretmediğimiz kadar da ithal enerji kaynaklarının artacağı bir dönemdir. Dünyadaki gelişim hızlarına, Uluslararası Enerji Ajansı verilerine baktığımızda mutlaka artık bizim bu yapıyı hızlandırmamız gerekiyor" dedi.
     Açılış konuşmasının ardından, Bakan Yıldız'a Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven tarafından plaket takdim edildi.
     Bakan Yıldız da açılışın diğer konuşmacıları Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı ve Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Üst Yöneticisi (CEO) Christian Kjaer'a plaket takdim etti.
     Kurdela kesiminin ardından Bakan Yıldız, kongre kapsamındaki sergiyi gezerek projeler hakkında bilgi aldı. Bu sırada, kendisine verilen rüzgar güllerini basın mensuplarına hediye eden Bakan Yıldız, bir vatandaşın kendisine gösterdiği enerji projesini de inceleyeceğini söyleyerek yanına aldı.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir