Bakan Yıldız, Dünya LPG Birliği yönetimini kabul etti -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:…

  • Yazı boyutu
Bakan Yıldız, Dünya LPG Birliği yönetimini kabul etti
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:…

Bakan Yıldız, Dünya LPG Birliği yönetimini kabul etti -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Ülkemiz yıllık 3,7 milyon tonluk LPG pazarı ile dünyada 15'inci, Avrupa'da ise Rusya'dan sonra 2'inci sırada"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin 3,7 milyon tonluk LPG pazarı ile dünyada 15'inci, Avrupa'da ise Rusya'dan sonra 2'inci sırada olduğunu bildirdi.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dünya LPG Birliği Üst Yöneticisi (CEO) James Rockall ile Birliğin Yönetim Kurulu 1. Başkan Yardımcısı ve TOBB LPG Meclisi Başkanı Yağız Eyüboğlu'nu makamında kabul etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede sadece görüntü alınmasına izin verildi.
     Görüşmeye ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldız, Türkiye enerji piyasasının tüm alanlarıyla tam rekabetçi bir yapıya kavuşması için hükümet olarak son 10 yılda önemli düzenlemelerin yapıldığını söyledi.
     Türkiye'nin bugün yıllık 3,7 milyon tonluk LPG pazarı ile dünyada 15'inci, Avrupa'da ise Rusya'dan sonra 2'inci sırada olduğunu kaydeden Yıldız, "Sektörün iş hacmi yaklaşık 12 milyar dolar, vergisel boyutu ise 4 milyar dolar mertebesinde. Sektör, 150 bin kişilik doğrudan istihdam oluşturuyor. LPG sektörü, bu rakamlarıyla ülkemiz enerji piyasasının dinamiklerinden biri haline geldi" dedi.
     Bakan Yıldız, Avrupa Birliği'nin iklim değişikliği ile mücadele planı kapsamında kara yollarında kullanılan LPG miktarını 2020 yılına kadar mevcut seviyesinin 3 katına çıkarma hedefinde Türkiye'nin üstlendiği öncü rolün süreceğine dikkati çekti. Yıldız, LPG sektörünün büyümesine devam etmesi için bakanlık ve EPDK'nın desteğinin süreceğini de vurguladı.
    
     -Dünya LPG Birliği-
    
     Dünya LPG Birliği CEO'su James Rockall ise dünya LPG pazarının yıllık bazda bakıldığında ortalama 300 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu bildirdi. Rockall, "3 milyar kişi LPG kullanıyor. Sektörümüz dünya çapında 2 milyondan fazla kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Dünyada en çok tercih edilen alternatif yakıt olan LPG'nin tüketimi diğer enerji türlerine kıyasla daha hızlı büyüyor" dedi.
     Dünya LPG Birliği Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı ve TOBB LPG Meclisi Başkanı Yağız Eyüboğlu da LPG'nin küresel boyutta devam eden büyüme trendinde, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir alternatif sunmasının yanı sıra halk sağlığı açısından da sağladığı yararların rol oynadığını belirtti. Dünya LPG Birliği'nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı bildiriye dikkat çeken Eyüboğlu, "BM Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına göre, ev içi hava kalitesinin düşüklüğünden ötürü her yıl dünya çapında 4 milyon kişi ölüyor. LPG kullanımıyla bu tür can kayıplarının azaltılması mümkün kılınabilir" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir