Bakan Yıldırım, Trafik Çocuk Eğitim Parkı'nı hizmete açtı -"Gelişmiş ülkelerde dalgın yaya…

  • Yazı boyutu
Bakan Yıldırım, Trafik Çocuk Eğitim Parkı'nı hizmete açtı
  -"Gelişmiş ülkelerde dalgın yaya…

Bakan Yıldırım, Trafik Çocuk Eğitim Parkı'nı hizmete açtı -"Gelişmiş ülkelerde dalgın yaya kurallara uymasa dahi sürücü tedbirini alıyor. Ama bizde araca binen kendini yayadan üstün görüyor" -"7 tepe İstanbul'a 7 tane birbirinden seçkin projeyi kazandırmak için canla başla çalışıyoruz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gelişmiş ülkelerde sürücülerin, yaya dalgın da olsa sürücünün tedbirini aldığını belirterek, "Ama bizde araca binen yayadan kendisini üstün görüyor. Bu anlayışı, algılamayı mutlaka değiştirmemiz lazım" dedi.
     Binali Yıldırım, Ümraniye Belediyesi'nin Trafik Çocuk Eğitim Parkı'nın açılış töreninde, parkla Ümraniye'nin birçok hizmetine yeni ve anlamlı birini daha kattıklarını, bu hizmetin insan hayatının korunmasına ve kurtarılmasına katkı sağlayacağını ifade etti.
     Yıldırım, son 10 sene içinde yolları bölüp milleti ve hayatları birleştirdiklerini, ülkenin doğusunu, batısını, kuzeyini güneyini bölünmüş yollarla donattıklarını, vatandaşların daha rahat, daha emniyetli seyahat etmeleri, yolların kan gölüne dönmemesi, trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısının azalması için tüneller, viyadükler yaptıklarını, geçilemez denilen engelleri geçtiklerini anlattı.
     İktidara geldikleri günden bu yana devraldıkları 6 bin 100 kilometre bölünmüş yola, 16 bin 500 kilometre ilave ettiklerine, 80 yıldaki 6 bin 100 kilometrelik bölünmüş yolu, 23 bin kilometre seviyesine çıkardıklarına işaret eden Yıldırım, "6 tane ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlı iken bugün 74 ilimiz birbirine bölünmüş yollarla bağlı hale geldi. Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor. Yollardaki araç sayısı 8 milyondan 17 milyonun üzerine çıktı, yüzde 100'den fazla arttı. Seyahat miktarı arttı, yollarda kaybedilen can sayısı yüzde 41 azaldı. Bunun sebebi bölünmüş yollardır" diye konuştu.
     Fakat trafik kazalarında hala hayatların kaybedildiğine ve kazaların yüzde 87'sinin insan hatasından kaynaklandığına dikkati çeken Yıldırım, "Ya ihmal oluyor ya da ihlal oluyor ve bedelini hayatınızla ödüyorsunuz. Onun için bu park önemli. Bu park, çocuklarımızı hayata hazırlayacak. Onlar genç, büyük insan olunca araçlara bindikleri zaman yolların kralı değil yolların kuralı olduğunu bilecekler. Onu da burada öğrenecekler. Onun için bu hizmet çok anlamlı. Bütün yapılan yatırımlar eğer bir insanımızın hayatını kurtarmaya vesile oluyorsa bunun para ile pulla ölçülmesi imkansız, bunun değeri hiçbir şeyle ölçülmez" ifadelerini kullandı.
    
     -"Bizde araca binen yayadan kendisini üstün görüyor"-
    
     Yıldırım, çocukların aynı zamanda oyunlar oynayıp eğlenecekleri Trafik Çocuk Eğitim Parkı'nda trafik kurallarını, başkalarının hakkına hukukuna riayet etmeyi, insanın geçiş üstünlüğü olduğunu öğreneceklerini belirtti.
     Yıldırım, "Gelişmiş ülkelerde araç yolda giderken, dalgın bir yaya kurallara uymasa dahi sürücü ona riayet ediyor ve tedbirini alıyor. Ama bizde araca binen yayadan kendisini üstün görüyor. Bu anlayışı, algılamayı mutlaka değiştirmemiz lazım. Bunun yolu da insana, insan geleceğine, eğitime olan yatırımdır" dedi.
     AK Parti iktidarı olarak 10 yıldır Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkeyi dört bir baştan hizmetlerle donatıklarını ifade eden Yıldırım, "Dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürüyoruz. Bölünmüş yolları, hızlı treni, denizcilikteki atılımları ve iletişimde Türkiye'yi Afrika seviyelerinden Avrupa'nın en gelişmiş ülkeleri arasına sokmayı milletimizin desteği ve duasıyla başardık ve bugünlere geldik. Daha önümüzde yapacak çok işimiz var. Bugün Cumhuriyetin 100. yılına hazırlanan bir Türkiye'yi hayal ediyoruz. Bunun hedeflerini koyuyoruz. Nüfusumuzun 5'te birinin yaşadığı, ekonomimizin yüzde 40'ının döndüğü İstanbul'un 2023 projelerini yapıyoruz. 7 tepe İstanbul'a 7 tane birbirinden seçkin projeyi kazandırmak için canla başla çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ise Bakan Yıldırım'ın "Yolların kralı olmaz kuralı olur" sözüne atıf yaparak, Trafik Çocuk Eğitim Parkı'nda çocuklara yolların kurallarını öğreteceklerini söyledi.
     Trafikte karşılaşılması muhtemel her sorunla çocukları parkta eğiteceklerini belirten Can, "Hangi kuralı ihlal ettiği zaman hangi bedeli ödeyeceğini gören çocuğumuz inanıyorum ki yolların kralı olmayacağını, yolların kuralına uyulursa hayatta kalınabileceğini bizatihi yaşayarak görecek. Burada sadece bilgi almakla kalmayacak, aynı zamanda eğlence zevklerini de tatmin edecekler" dedi.
     AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş da kendi çocukluğunda hayal bile edemedikleri bir eseri hizmete açtıklarını, tesisin çocukların yetişmesinde çok anlamlı hizmetlere vesile olacağını kaydetti.
     Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkaptan ise 13 bin 700 metrekarelik alan üzerine kurulu parkta, trafik eğitiminin uygulamalı olarak gösterileceği fonksiyonlu bir eğitim pisti, bir eğitim binası çok amaçlı bir spor alanı ve bir buz pisti bulunduğunun bilgisini verdi.
     AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Öztürk Oran'ın da konuşma yaptığı açılış törenine çok sayıda vatandaş katıldı.
     Bakan Yıldırım, konuşmaların ardından, parkın açılışını gerçekleştirerek eğitim binasını, eğitim pistini ve buz pistini gezerek detaylı bilgi aldı.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir