Bakan Yıldırım, soruları yanıtladı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "3.…

  • Yazı boyutu
Bakan Yıldırım, soruları yanıtladı
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  "3.…

Bakan Yıldırım, soruları yanıtladı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "3. havalimanı Projesinin finansman hariç toplam maliyetinin 7 milyar Avro'nun üzerine çıkacağı hesaplandı" -"Şartnamede işletmeciye toplam 12 yıl için 342 milyon yolcu garantisi verildi" -"İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı ihalesinde kira bedeliyle yarışacak olan firmalar, 25 yıl için tek fiyat önerecek, ancak ödemeler yıllık taksitler halinde yapılacak" -"Yüklenici firmaya kredi işlemlerini beklemeden yüzde 20 öz kaynakla işe başlama şartı konuldu"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı projesinin finansman hariç toplam maliyetinin 7 milyar avronun üzerine çıkmasının öngörüldüğünü bildirdi.
     Bakan Yıldırım, 3. Havalimanı ihalesiyle ilgili Bakanlık Konferans salonunda düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtladı.
     Yeni yapılacak havalimanının isiminin ne olacağı sorusuna Yıldırım, bu havalimanının tartışmasız bir havalimanı olacağını, çünkü bu havalimanının rakibinin olmadığını söyledi.
     Havalimanı başarıyla gerçekleştirilirse İstanbul'un yüz akı olacağını ifade eden Yıldırım, "Büyük bir proje, zor bir işe girdik. Türkiye bu büyüklükteki bir projeyi ilk kez yap işlet devret modeliyle gerçekleştirecek. Bizim işimiz eserleri ortaya çıkarmak, biz yapalım isim koyacak birileri çıkar. Eser ortaya çıkınca sahibi çok olur. Önemli olan eseri ortaya koymak" diye konuştu.
     Yarın ihale ilanına çıkılacağını belirten Yıldırım, projenin ilk etabını bitirme süresinin önemli olduğunu, ilk etap bittikten sonra işletme süresini başlatacaklarını söyledi.
     İlk etabın bitirilme süresinin yer tesliminden itibaren azami 4 yıl olarak öngördüklerini ifade eden Yıldırım, bunu daha da aşağıya çekmeye gayret edeceklerini kaydetti.
     2, 3 ve 4. etapların yapımının işletme süresi içinde yapılacağını kaydeden Yıldırım, kira bedeliyle yarışacak firmaların, 25 yıl için tek fiyat önereceğini, ancak ödemelerin yıllık taksitler halinde yapılacağını bildirdi.
     İşin bitirilme süresine ilişkin soruya Yıldırım, tekliflerin görülmesinin ardından işin bitimine ilişkin daha net bir tarih verilebileceğini belirtti.
    
     -Projenin maliyeti 7 milyar Avro-"
    
     Bakan Yıldırım, projenin toplam maliyetinin finansman maliyeti hariç 7 milyar Avro'nun üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti.
     Süre ve yolcu garantisine ilişkin soru üzerine de Yıldırım, şartnamede işletmeciye toplam 12 yıl için 342 milyon yolcu garantisi verdiklerini bildirdi.
     Projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu'ndan muaf olsa bile ÇED raporunun hazırlanacağını ifade eden Yıldırım, İstanbul'un doğasını ekolojik dengesini korumanın herkesin görevi olduğunu, bu konuda hassas olduklarını söyledi.
     İhale yapıldıktan sonra yüklenici firmanın kredi işlemlerini beklemeden yüzde 20 öz kaynakla işe başlama şartı konulduğunu vurgulayan Yıldırım, bu projenin kamu-özel ortaklığı projesi olduğunu, sorumluluğun tek bir tarafta toplanmasının adil olmadığını kaydetti.
    
     -Tekliflerin alındığı gün, kazanan firma belli olacak-
    
     Yıldırım, 3. Havalimanıyla ilgili tekliflerin alınacağı 3 Mayıs günü, ihaleyi kazanan firmanın da belli olacağını söyledi.
     Projede yerli katkıyı önemsediklerini dile getiren Yıldırım, yüklenicilere yerli ürün kullanmaları konusunda gerekli telkini vereceklerini ve takip edeceklerini söyledi.
     Yeni havalimanı işletmeye açıldıktan sonra Atatürk Havalimanı'nın ne olacağı sorusuna Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nda genel havacılık hizmetleri, kargo hizmetleri, bakım onarım hizmetleri ve havacılıkla ilgili faaliyetlerin yapılacağını kaydetti.
     Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirten Yıldırım, yeni havalimanı hizmete girdikten sonra Atatürk Havalimanı'nın işletmecisine, sözleşmesinde öngörülen taahhütlerin yerine getirileceğini ifade etti.
     Yeni havalimanının yapılacağı yerin eski maden ocakları bölgesi olduğu hatırlatılarak, mevcut çukurlara uygun dolgu yapılmasına ilişkin soruya da Yıldırım, dolgu için kullanılacak toprağı alacakları yeri, yükleniciye göstereceklerini bildirdi.
     İhale kapsamında borç üstlenme anlaşması ile ilgili soruya Yıldırım, borç üstlenme anlaşması öngörülmediğini, sadece 12 yıl ve 342 milyon yolcu hizmet bedeli garantisi verildiğini belirtti.
    
     -"Emniyetli uçuş hattı oluşturuyoruz"-
    
     Havalimanlarının çevresindeki yerleşim yerleriyle ilgili soruya Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) yerel yönetimlere bu konuyla ilgili yazı gönderdiklerini ve ikaz bulunulduğunu söyledi.
     Uyarılara rağmen birçok ilde mania kriterlerini delen imar uygulamalarının yapıldığına dikkati çeken Yıldırım, bu yapıların yıkılması için başlatılan hukuki işlemlerin devam ettiğini bildirdi.
     Yıldırım, "Yeni havalimanını denize sıfır yapıyoruz ve yerleşime müsaade etmiyoruz. Mevcut yapılaşmayı esas alarak bir takım kısıtlamalar getirerek yeni emniyetli uçuş hattı oluşturuyoruz" dedi.
     Bu yanlışın sebebinin, SHGM'nin mania kriterlerine yerel yönetimlerin imar uygulamalarında uymamaları olduğunu ifade eden Yıldırım, uçuş emniyetinin zarar görmemesi için yeni mania planları oluşturmak için operasyonu sürdürebilir hale getirdiklerini kaydetti.
     Yıldırım, Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan anlaşma gereği, asker-sivil ortak kullanılan meydanlar dahil olmak üzere bütün meydanlardaki hava mania kriterlerini belirleme sorumluluğunun SHGM'de olduğunu bildirdi.
     SHGM'nin uydu üzerinden yaptığı çalışmayla 2 metre ile yarım metre arasındaki sapma hassasiyetiyle bütün maniaları takip ettiğini belirten Yıldırım, bu uygulamanın büyük havalimanlarında başladığını, Türkiye'deki tüm havalimanlarına yaygınlaştırıldığını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir