Bakan Ergün, teknokentlerin karnesini açıkladı (2) -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:…

  • Yazı boyutu
Bakan Ergün, teknokentlerin karnesini açıkladı (2) 
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:…

Bakan Ergün, teknokentlerin karnesini açıkladı (2) -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Teknoparklardan yapılan ihracat miktarı 1 milyar dolara yaklaştı" -"2002 yılına göreve geldiğimizde, ülkemizde sadece 2 tane teknoloji geliştirme bölgesi mevcuttu. Bugün 34'ü faal olmak üzere 49 teknoloji geliştirme bölgesi kurulmuştur" -"Bu bölgelerde faaliyet gösteren 2 binden fazla firmada 16 binden fazla Ar-Ge personeli ile 3 bin 500'e yakın destek personeli istihdam edilmektedir"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, teknoparklardan yapılan ihracat miktarının 1 milyar dolara yaklaştığını bildirdi.
     Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nin açılışında, Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine ulaşmak için en çok geliştirmesi gereken alanların bilim ve teknoloji olduğunu kaydetti.
     Bu alanlarda atılacak her bir adımın ülkeyi tüm diğer alanlarda birkaç adım birden ileriye taşıyacağına işaret eden Ergün, hem bilgi üretimi hem de bilginin ticarileşmesi konularına özel önem verilmesi gerektiğini vurguladı.
     Bakan Ergün,, Bakanlık olarak hem Ar-Ge projelerine hem de bu projelerin ekonomiye kazandırma süreci olan inovasyon çalışmalarına destek olduklarını dile getirerek, "2011 yılında Bakanlığımızın adının Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na dönüştürülmesi ve buna uygun bir organizasyon yapısına kavuşması, bu açıdan son derece kritik, stratejik bir hamledir. Yeni yapımızla bir yönümüz sanayiye, diğer yönümüz ise akademisyenlerimize ve öğrencilerimize yani üniversitelerimize bakıyor" dedi.
     Yıllık 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için yüksek teknolojiye geçişi sağlamak gerektiğini vurgulayan Ergün, Türkiye'nin enerji, hammadde ve işgücü maliyetleri üzerinden küresel rekabet etme şansı olmadığını, sanayicilerin rekabet gücünü artırmak için mevcut üretim sistemlerini iyileştirmeye, verimliliği artırmaya, mevcut ürünlerini geliştirmeye ve inovatif yeni ürünler oluşturmaya yönelmelerinin şart olduğunu kaydetti.
     Ergün, bu noktada üniversitelerin devreye girmesi ve sanayicilere bilgi ve teknoloji tabanlı çözümler geliştirmesi büyük önem taşıdığına işaret ederek, birçok gelişmiş ülkede teknoloji geliştirme bölgelerinin ömürlerinin neredeyse yarım asra ulaştığını, Türkiye'de ise ortalama yaşları 5-6 arasında olan teknoparkların birçoğunun diğer ülke teknoparklarının 20 yılda ulaştığı başarılara ulaşma performansı gösterdiğini anlattı.
    
     -"Bundan sonra niteliği geliştirmeye odaklanacağız"-
    
     Nihat Ergün, Türkiye'nin yakın tarihinde önemli siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar yaşandığını, içi boş ve bilimsel olmaktan uzak tartışmalar nedeniyle önemli bir zaman kaybettiğini söyledi.
     Daha fazla kaybedecek zaman olmadığına işaret eden Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Teknoloji geliştirme bölgeleri de diğer birçok konuda olduğu gibi bu gereksiz zaman kaybının ne yazık ki bir tanesidir. Çok şükür bu noktaları son 10 yılda hızlı bir şeklide aştık. Şuraya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum; 2002 yılına göreve geldiğimizde, ülkemizde sadece 2 tane teknoloji geliştirme bölgesi mevcuttu. Biz bu manzaranın kabul edilemez olduğunu söyledik ve teknoloji geliştirme bölgelerini artırmak ve ülke sathında yaygınlaştırmak için adeta bir seferberlik başlattık.
     Üniversitelerimizin, yerel yönetimlerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın da katkılarıyla bu konuda önemli başarılar gösterdik. Bugün 34'ü faal olmak üzere 49 teknoloji geliştirme bölgesi kurulmuştur. Bu bölgelerde faaliyet gösteren 2 binden fazla firmada 16 binden fazla Ar-Ge personeli, 3 bin 500'e yakın da destek personeli istihdam edilmektedir. Teknoparklardan yapılan ihracat miktarı artık 1 milyar dolara yaklaşmıştır."
     Firmaların ağırlıklı olarak yazılım, bilişim, ileri malzeme, elektronik, medikal, tasarım ve savunma gibi sektörlerde faaliyet göstermesinin bu bölgelerin önemini izah ettiğini belirten Ergün, teknoloji geliştirme bölgeleri konusunda nicelik açısından hedefledikleri noktaya yakın olduklarını, bundan sonraki süreçte bu bölgeleri nitelik olarak geliştirmeye daha fazla odaklanacaklarını kaydetti.
    
     -"Bilgi üssü olmayı hedefliyoruz"-
    
     İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise 2023 yılında hedeflenen noktalara gelebilmek için ülkenin beşeri, iktisadi ve bilimsel sermayesini bir araya getirerek daha fazla üretmek, daha fazla katma değer yaratmak, daha fazla refahı toplumla ve insanlıkla paylaşma amacıyla çalıştıklarını söyledi.
     Her çalışmanın içerisine bilimi koymak gerektiğini belirten Mutlu, "Bugün ulaştığımız mesafe itibariyle güçlü bir yeri yakalamakla birlikte, bilginin daha fazla üretildiği, teknolojinin daha fazla kullanıldığı bir noktaya ulaşabilmenin arzusu içerisindeyiz. Bu konuyla ilgili, başta teknoparklar olmak üzere çok farklı yöntemlerle bilgi üssü olmayı hedefliyoruz. Bilginin sanayi ile buluşmasında teknoparkların önemli bir yeri var" dedi.
     Mutlu, İstanbul Kalkınma Ajansı'nda bilgi odaklı ve yaratıcı endüstrilerin geliştirilmesi amacıyla son 3 yıl içerisinde toplam 36 milyon liralık 76 projeyi kapsayan bir destek programını sürdürdüklerini de ifade etti.
    
     -"Teknoparklar olarak bu sıçramanın merkezinde olacağız"-
    
     Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, teknoparkların Türiye'nin Ar-Ge ve inovasyon politikasının en temel yapı taşı ve ülkede yaşanan teknolojik değişimin en önemli tetikleyicilerinden biri olduğunu söyledi.
     Teknoparklarda geliştirilen teknoloji ve teknolojik ürünlerin satışından elde edilen ihracat rakamının 900 milyon dolara ulaştığını, buralardan elde edilen gelirin şimdiden sağlanan tüm teşviklerin 6 katını geçtiğini dile getiren Kızıltaş, "Önümüzdeki 10 yılda ülkemizde teknolojik sıçrama olacak ve biz teknoparklar olarak bu sıçramanın merkezinde olacağız" dedi.
     Kızıltaş, bugüne kadar teknoparklara 144 milyon lira destek sağlandığını, buna karşın 500 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldığını ve daha fazla desteğe ihtiyaçları bulunduğunu da ifade etti.
     Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yükse de dünyadaki teknoparkların sayısının kuluçka merkezleri ile 4 bini bulduğunu, bu teknoparkların çoğunluğunun 80'li yıllarda kurulduğunu belirtti.
     Yüksek, "Yüzde 83'ü kar amacı gütmeyen yapıda bulunan, yüzde 70'i kamu katılımı ile kurulan bu teknokentlerin yüzde 73'ü arazi kiralayarak kendini idame ettiriyor. Teknokent firmalarının yüzde 26'sının bilişim teknolojilerinde, yüzde 20'sinin biyoteknolojide, yüzde 19'unun elektronikte, yüzde 8'inin çevrede, yüzde 6'sının ileri mekanik malzemelerde, yüzde 5'inin kimyada, yüzde 9'unun tarımda ve kalanların ise diğer sektörlerde olduğu görülüyor" diye konuştu.
     Bakan Ergün, daha sonra zirve kapsamında ödül alan teknoparklara ödüllerini verdi. Daha sonra Ergün, teknoparklarda üretilen projelerin sergilendiği stantları gezip, incelemelerde bulundu.
    
     (bitti)
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir