Bakan Ergün, soruları cevaplandırdı -Nihat Ergün: "Caterpillar, Türkiye'de yatırım yeri…

  • Yazı boyutu
Bakan Ergün, soruları cevaplandırdı
  -Nihat Ergün: "Caterpillar, Türkiye'de yatırım yeri…

Bakan Ergün, soruları cevaplandırdı -Nihat Ergün: "Caterpillar, Türkiye'de yatırım yeri arayışına ve ortak arayışına başladı. Kendi alanında ortak girişim yapabilecekleri şirketlerle de görüşmeye başladılar. Bunlar çok güzel gelişmeler" -"Amerikan menşeli bir firma Kilis'te yatırım yapmak üzere çalışma başlattı. Bunların da enerji sektöründe, güneş panellerinin ve güneş enerjisi teknolojilerinin üretimiyle ilgili Kilis'i bir merkez olarak düşünüyorlar" -"Yerli otomobilin ürüne ve yatırıma dönüşmesi 3-4 yıl gibi bir zaman alacaktır"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir hafta önce Caterpillar Başkanı'nın Türkiye'ye geldiğini belirterek, "Caterpillar, Türkiye'de yatırım yeri arayışına ve ortak arayışına başladı. Kendi alanında ortak girişim yapabilecekleri şirketlerle de görüşmeye başladılar. Bunlar çok güzel gelişmeler" dedi.
     Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Açılış Konferansı'nın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Ergün, teşvik sistemi ile kararnamenin yeni yayımlandığını anımsatarak, kararnamenin yayınlanması ile birlikte teşviklerin yatırımcıların ilgisini çektiğini kaydetti.
     Ergün, bunu memnuniyetle karşıladıklarını dile getirerek, yurt dışında da teşvik sistemini anlattıklarını, oradaki yatırımcıların da Türkiye'nin ekonomik ve siyasi konjonktürünün yatırıma uygun olması nedeniyle yurt dışındaki yatırımcılar tarafından büyük ilgi gösterildiğini anlattı.
    
     -Türkiye'deki yatırımcılar-
    
     Geçtiğimiz aylarda ABD'de, Chicago'da bazı yatırımcılarla görüştüklerini anımsatan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "O yatırımcılardan Caterpillar Türkiye'de yatırım yapmayı düşündüğünü bu teşvik sistemini ve Türkiye'nin yatırım koşullarını incelemek üzere muhakkak süratle başkanın Türkiye'ye geleceğini ifade etmişlerdi. Bir hafta önce Caterpillar Başkanı Türkiye'ye geldi ve Türkiye'de yatırım yeri arayışına ve ortak arayışına başladı. Kendi alanında ortak girişim yapabilecekleri şirketlerle de görüşmeye başladılar. Bunlar çok güzel gelişmeler.
     Birkaç gün önce Gaziantep programı vardı. Kilis'te yeni bir organize bölgesi çalışması yaparken, mevcut organize sanayi bölgesinin de genişletilmesi çalışmalarını sürdürüyorduk. Daha henüz orada Amerikan menşeli bir firmanın Kilis'te yatırım yapmak üzere çalışma başlattığını kendi gözümüzle gördük. Bunlar da enerji sektöründe, güneş panellerinin üretimi ve güneş enerjisi teknolojilerinin üretimiyle ilgili Kilis'i bir merkez olarak düşündüklerini ve bunun için yatırım araştırması içinde olduklarını, bu yatırımı daha önce Meksika'da düşündüklerini ancak Meksika'dan Türkiye'ye kaydırmak üzere Kilis'e geldiklerini memnuniyetle gördük."
     Bakan Ergün, Türkiye'de hem Avrupa, hem Amerika kaynaklı, dünyanın değişik ülkelerinden Uzakdoğu'dan, Kore'den Japonya'dan bazı firmaların bu dönemde Türkiye'de yatırım için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
     Ancak yatırımın bir saniyede verilen bir karar olmadığına işaret eden Ergün, fakat Türkiye'nin bir cazibe merkezi haline geldiğini, bu yatırım teşvik sistemi ile görmenin önemli olduğunu, bunu da memnuniyetle gördüklerini ifade etti.
     ABD'den bir firmanın kalkıp Kilis'e yatırım yapmak istediğini, şartları araştırdığını vurgulayan Ergün, "Türkiye'nin yatırım için cazip bir noktaya gelmiş olmasıdır önemli olan. Bunun bütün firmalar tarafından görülmesidir. O firma da karar verdiğinde gelince teşvik belgesi alacak, teşvik belgesi aldığında yatırım miktarının ne olduğunu, yatırım süresinin ne olduğunu o zaman göreceğiz" diye konuştu.
    
     -Yerli otomobil-
    
     Bir gazetecinin, "Yerli otomobile ilişkin çalışmaların ağırdan alındığı" değerlendirmesi üzerine Bakan Ergün, şunları kaydetti:
     "Belki kamuoyunun ve medyanın beklentilerini tatmin edecek süratte hareket etmeyebilir firmalar. Çünkü yatırım yapacaklar. Milyon ve milyar dolarlar harcanacak bu süreçler için. Bunların kararını vermek herhalde haber yapmak kadar kolay değil. Sektörün önemli çalışmalar, analizler yaptıklarını biliyoruz, ortaklarla görüşmeler yaptıklarını biliyoruz. Türkiye'de bunun şartlarının var olduğunu her zaman ifade ettik. Başlangıçtaki amacımız bununla ilgili gereken heyecanı kamuoyu beklentisini herkesin görmesini sağlamaktı. O da temin edilmiş oldu, sektör de bunu görmüş oldu, kamuoyundaki beklentiyi heyecanı görmüş oldu.
     Evet biz bunu yapabiliriz, bu kabiliyetimiz potansiyelimiz var. Şimdi plan aşamasında, hazırlık aşamasında çalışmalar devam ediyor. Tabii o çalışmaların her gün konuşulması, her gün hangi aşamaya geldiğinin konuşulması icap etmiyor. O, günü geldiğinde kendiliğinden ortaya çıkacak ve yatırımı başlatacak olan süreçtir. Zaten biz onun için önümüzde 3-4 yıllık bir periyot koymuştuk. O 3-4 yıl bu çalışmaların olgunlaştırılmasıyla ilgili bir süreçtir. O çalışmalar olgunlaştırılmaya başlanmıştır, günü geldiğinde de herhalde öyle bir yatırım gerçekleşecektir. Yerli otomobilin ürüne ve yatırıma dönüşmesi 3-4 yıl gibi bir zaman alacaktır."
    
    
    

Bu haberi 107 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir