Bakan Ergün, EMD'nin yeni yönetimini kabul etti -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:…

  • Yazı boyutu
Bakan Ergün, EMD'nin yeni yönetimini kabul etti
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:…

Bakan Ergün, EMD'nin yeni yönetimini kabul etti -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Özellikle birtakım yeni enstrümanlar oluşturabilmek için, TÜBİTAK Kanunu'nda bazı değişiklikler yapıyoruz" -"Kanun'da yapılacak değişiklikle, TÜBİTAK'ın kurumsal yapısı güçlenmiş, aktiviteleri de artmış olacak" -"Yeni finans kaynaklarıyla, teknoloji firmalarını buluşturan, kritik teknolojilerde geçici ortak olmak gibi unsurları içeren, birkaç maddelik bir değişiklik çalışmamız var"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, özellikle birtakım yeni enstrümanlar oluşturabilmek için, TÜBİTAK Kanunu'nda bazı değişiklikler yapacaklarını bildirdi.
     Bakan Ergün, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD) yeni yönetimini kabulünde,TÜBİTAK Kanunu'nda yapılacak değişiklikler kapsamında, "venture capital" şirketleriyle ortak fon oluşturma, bu fonlara katılma ve doğrudan doğruya bu fonların, teknoloji firmalarına yönelmesini sağlamanın amaçlandığını ve bu noktada TÜBİTAK'ın rol oynaması gerektiğini söyledi.
    
     -"TÜBİTAK'a (sen araştırma yap) denilmiş"-
    
     TÜBİTAK'ın Kanunu'nda böyle bir rolün yer almadığını kaydeden Ergün, TÜBİTAK'a "sen araştırma yap" denildiğini kaydetti. Ergün, şöyle devam etti:
     "Ona denilmiş ki sen bu araştırma işine bak. Ticarileşmeyecek mi bunlar- Birisi ticarileştirirse ticarileştirsin, ticarileştirmezse ticarileştirmesin. Sen araştırma yap, çoğu zaman böyle olmuş. Eğer kamudan bir sipariş değilse yapılan araştırmanın piyasaya çıkması, iş görmesi mümkün olmuyor. Araştırma, enstitüde rafta kalıyor.
     Mesela çayı soğutmayan ama eli de yakmayan bir bardak bulduk. Bulduk ne olacak- İnsanların pazarda böyle bir şeye ihtiyacı oluyor. Ama satamıyorum, ortaklık kurmam lazım kuramıyorum, patent haklarını devredemiyorum, lisanslayamıyorum. Yapılanları ticarileştirmek konusunda, vaktiyle eksik bırakılmış. Onları revize eden, yeni finans kaynaklarıyla, teknoloji firmalarını buluşturmayı sağlayan, daha çok teknoloji firmalarına destek vermek, hatta kritik teknolojilerde geçici ortak olmak, birtakım ortaklıklar oluşturmak gibi unsurları içeren, birkaç maddelik bir değişiklik çalışmamız var. Bu, Bilim, Teknoloji Yüksek Kurulu'nda aldığımız kararların bir yansıması."
     Bakan Ergün, değişikliğe ilişkin takvimin sorulması üzerine de Torba Kanuna eklenen üç dört maddelik bir değişikle, Kanunun parlamento kapanana kadar çıkmasını beklediklerini söyledi.
    
     -"Altyapılar oluşturulduğunda, potansiyel biranda harekete geçer"-
    
     Bakan Ergün, kanunda yapılacak değişiklikle, TÜBİTAK'ın kurumsal yapısının biraz daha güçlenmiş, aktivitelerinin de artmış olacağını söyledi.
     TÜBİTAK'ın, piyasada herkesin yapabileceği işleri yapan, bunlardan para kazanan bir kurum olmasını istemediklerinin altını çizen Ergün, Türkiye'nin uluslararası birikimlerden yararlanmaya ihtiyacı olduğuna işaret etti.
     Ergün, bu kapsamda dünyadaki önemli üniversitelerin doğrudan doğruya fonlarına girilebilecek, o üniversitelerin araştırma bölümlerinden yararlanabilecek, her yıl belirli sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin gönderilebileceği müdahalelerin yapılması gerektiğini kaydetti.
     Bakan Ergün, Türkiye'de bu tür işleri yapabilecek çok sayıda insanın bulunduğunu ve alt yapılar oluşturulduğunda o potansiyelin biranda harekete geçeceğini belirtti.
    
     -"10 bölgede, bilim teknoloji ataşelikleri oluşturacağız"
    
     Bakan Ergün, bu sene içinde yaklaşık 10 bölgede bilim, teknoloji ataşeliklerinin oluşturulacağını bildirdi.
     Turizm ataşesi atanan yerlere, bilim ve teknoloji ataşeleri atansaydı belki Türkiye'nin turizmde geliştiğinden daha fazla bilim ve teknolojide gelişebileceğini ifade eden Ergün, "Bilim teknoloji için, genç nüfusumuz var, eğitimli nüfusumuz var. Bunlara etki edecek, motive edecek unsurlar oluşturdukça onlar da birtakım şeyler ortaya koyacaklardır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir