Bakan Ergün'den mesaj!

  • Yazı boyutu
Bakan Ergün'den mesaj!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (2) "Uludere'de terörle mücadelede bir hata söz konusu ancak gereken tazminatlar ödenmiştir, ailelerle helalleşilmek üzere gidilmiştir, başsağlığı dilenmiştir"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Uludere'de terörle mücadelede bir hatanın söz konusu olduğunu ancak gereken tazminatların ödendiğini, ailelerle helalleşilmek üzere gidildiğini ve başsağlığı dilendiğini bildirdi.
     Bakan Ergün, TRT Türk'te katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
     Son günlerde yaşanan terör olaylarına ilişkin bir soru üzerine Ergün, Türkiye'nin ne yazık ki 30 yılı aşkın bir zamandır terörle mücadele eden bir ülke olduğunu söyledi.
     Terör yoluyla Türkiye'yi bölmenin mümkün olmadığını vurgulayan Ergün, "Türkiye, yapıştırma bir ülke değil. Toplum da yapıştırma bir toplum değil. Bırakın terörün bölmesini, biz rızaen bölünme yoluna gitsek, oturup 'başka çare kalmadı birlikte yaşayamıyoruz' desek ve bunun yolunu arasak, bulamayız. Yok böyle bir yol. Bütün üniversiteler çalışsalar da bulamazlar" diye konuştu.
     Ergün, terör örgütünün toplumsal ayrışmayı, toplumun bölünmesini sağlamak istiyor olabileceğini, tuzağın da tam da burada olduğuna işaret ederek, bu yüzden toplumun bunu görmesinin gerektiğini ifade etti.
     Sosyal medyada talihsiz yorumlar yapanların, beyanlarda bulunanların olduğunu ancak bunların küçük bir azınlığı oluşturduğunu dile getiren Ergün, toplumun büyük bir kesiminin bu tuzağın farkında olduğunu söyledi.
    
     -"Tolere edilmesi mümkün olmayan düzeye geldi"-
    
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, BDP'li milletvekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik bir soru üzerine de bunun terör örgütüyle içli dışlı olma meselesi olduğunu ifade etti.
     Ergün, şöyle devam etti:
     "Dünyada hiç kimse, hiçbir siyasi yapı, teröre destek vereni, terörle içli dışlı olanı, organik bağı olanı siyasetin içinde tutamaz. Yani siyasetin içinde böyle bir yapının barınması söz konusu olmaz. Nereye kadar taşıyacaksınız bunu- Yani, bunun tolere edilebilmesi mümkün olmayan düzeyi vardır. O düzeye doğru şahsen yaklaşıldığını ben de düşünüyorum. Çünkü, son yıllarda Parlamentoda her türlü fikir ifade edilebilmektedir. 90'lı yıllarda ifade edilseydi bu fikirler, kavga çıkardı. O milletvekilleri Parlamentoda bulunamazlardı, bulunamadılar da nitekim. Bugün ise insanlar ister grup toplantılarında isterse genel kurulda, düşüncelerini açıklamalarından dolayı herhangi bir aykırı muameleye, kötü muameleye tabi tutulmuyorlar ama terör yapamazsınız. Yapanın yanında da yer alamazsınız. Eğer yapanın yanında yer alıyorsanız, bu büyük bir yanlış olur. O zaman siz karar vereceksiniz nerede yer alacağınıza... Hangi taraftasınız- Eğer dağda eşkıyalık yapan çocuğa üzülüyorsanız, o zaman karşılaştığınız zaman sarılıp hasret gidermek görüntüsü yerine şunu söylemeliydiniz: 'Bu senin yaptığın yanlıştır, bu silahı derhal bırakmanız lazım, silahla hiçbir hak elde edilemez, bu ülkenin çocuklarının dağda işi yok' demen lazımken, bunu demediniz."
    
     -TÜSİAD Başkanı Boyner'in sözlerine cevap-
    
     "Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile hükümet arasında bir gerginlik mi var-" şeklindeki bir soru üzerine de Ergün, "Sivil toplum örgütleri zaman zaman Türkiye'deki siyasi atmosferden etkilenip böyle popülist söylemlere yönelebiliyorlar" dedi.
     CHP'nin söyleminin şu veya bu şekilde siyasi bir söylem olduğunu, onu yadırgamadıklarını dile getiren Ergün, şöyle konuştu:
     "Ama bunların benzerlerini hiç de gereği yokken sivil toplum örgütlerinin, meslek teşekküllerinin ifade etmesi, tekrarlaması bence çok anlamsız. Niye anlamsız- Efendim, Uludere'de ne olduğunu bilmek istiyoruz. Ne olduğunu biliyoruz, yani Uludere'de terörle mücadelede bir hata söz konusu. Terörist zannedilerek bazı vatandaşların hayatını kaybetmesi söz konusu. Devlet de bu konuda atması gereken adımı attı. Yani tazminatla ilgili, işte yanlış yapıldığını kabul etmekle ilgili, ailelere taziyeye gitmekle ilgili bir sürü adımlar atıldı. Eğer terörist olarak görülmüş olsaydı bu vatandaşlar, taziyesine bakanlar gider miydi- Teröristlere tazminat veriliyor mu- Verilmiyor. Yani bütün bu yapılanlar ve söylenenler aslında nedir- Peki sorumlusu kim- Sorumlusu adli ve idari soruşturmayla ortaya çıkacak. Ondan önce idare yapması gerekenleri yapmıştır. Evet, ortada terörle mücadelede yapılmış bir hata vardır, bu insanlar terörist olmadıkları halde terörist zannedilerek hayatlarını kaybetmişlerdir. Gereken tazminatlar ödenmiştir, ailelerle helalleşilmek üzere gidilmiştir, başsağlığı dilenmiştir. Hiçbir teröriste yapılmayan işler, terörist sayılmadığı için devlet tarafından bu vatandaşlarımıza yapılmıştır. Adli soruşturması, idari soruşturması da devam ediyor. Bilinen bu şimdi. Ben de bunu biliyorum, TÜSİAD da bunu biliyor. Bundan öte ne bileceksiniz- Bundan öte eğer adli ve idari soruşturma neticelenirse onu hep beraber bileceğiz."
    
     -"Hepsi varsayım bunların"-
    
     TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in, Afyon'daki olaylara ilişkin de bilgilendirilmek istediklerini söylediğini hatırlatan Ergün, Afyon'da bir yanlış işlem sonucu 25 askerin hayatını kaybettiğini, bir kazanın meydana geldiğini söyledi.
     Bu kazanın meydana gelmesinde sorumlu bulunanların işlerinden uzaklaştırıldığını, birinin de tutuklandığını anlatan Ergün, "Şimdi bunun ötesinde, bunun da adli ve idare soruşturması devam ediyor. Ortaya çıkacak bir şey var. Şimdi bu patlama nasıl olmuş olabilir, bir sürü fikirler yürütüldü. Bu fikirler yürütülürken hepsi varsayım bunların. Bunu TÜSİAD da biliyor, MÜSİAD da biliyor. Herkes biliyor. O zaman bunun üzerinden nereye varmak istiyorsunuz yani- 'Türkiye'de birtakım işler oluyor, üstü örtülüyor, saklanıyor, işte yanlış işler hakkında kamuoyu bilgilenmiyor, Türkiye'de demokrasi yok, Türkiye'de hukuk yok, Türkiye'de insan hakları yok' havasını vermeye çalışıyorsunuz, bu örneklerden yanlış bir hava vermeye çalışıyorsunuz. Bu doğru bir hava değil" diye konuştu.
    
     (Bitti)
    
    
    


Bu haberi 342 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir