Bakan Ergün, AA Finans Masası'na konuk oldu -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: (2)…

  • Yazı boyutu
Bakan Ergün, AA Finans Masası'na konuk oldu
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: (2)…

Bakan Ergün, AA Finans Masası'na konuk oldu -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: (2) -"Yerli arama motoru çalışmasının ayrıntıları paylaşmaya yakın aşamada" -"Yerli arama motorlarının da geliştirilmesiyle Türkçe üzerinden yapılacak olan aramalar ve araştırmalar da çok büyük bir ivme kazanmış olacak" -"Fatih Projesi'ndeki tabletlerde TÜBİTAK'ta geliştirdiğimiz Pardus işletim sistemi de kullanılacak. Yani Fatih Projesi yerli Pardus'la buluşmuş olacak" -"Fatih projesi önümüzdeki yıl tamamen bütün eğitim sisteminde uygulanacak. O vakte kadar üretim tesisleri de kurulmuş olacak" -"(Milletvekilliğinde 3 dönem şartı) Siyasete milletvekili olmadan katkı sağlamanın yolları var, o yollardan bir tanesinde biz de yürürüz. Ve siyasete aynı şekilde katkı sağlamaya devam ederiz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türk yazılımcıların üzerinde çalıştığı yerli arama motoru çalışması olduğunu belirterek, "Bunu günü geldiğinde paylaşırız, Paylaşmaya yakın aşamada" dedi.
     Anadolu Ajansı'nın (AA) İstanbul'da Finans Haberleri Editörlüğü bünyesinde başlattığı AA Finans Masası'nda AA Genel Müdürü Kemal Öztürk ve Finans Haberleri Editörlüğü çalışanlarının sorularını cevaplayan Bakan Ergün, Fatih Projesi'nin, Türkiye'de eğitim sistemini, eğitim teknolojilerini, öğrenci ve öğretmen profilini, ders içeriklerini köklü bir değişime tabi tutacak bir proje olduğunu dile getirdi.
     Fatih Projesi'nin, Türkiye'de yazılım, bilişim sektörünün hem de bu konudaki donanımların ve teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacağına işaret eden Ergün, şimdiye kadarki 2 pilot uygulamada tablet konusunda üretim şartı olmadığını hatırlattı.
     Ergün, ancak ana uygulamaya gelindiğinde 10 milyonun üzerinde tabletin dağıtılacağını ve ondan sonra da her yıl 2 milyon öğrenciye tablet dağıtılacağını bildirerek, "O zaman bu ihaleye giren firmalar üretim bandı kurmaya, Türkiye'de belirli bir yerli katkı oranıyla üretmeye başlayacaklar ve bu katkı oranını da birkaç yıl içerisinde yükseltecekler. Bu arada TÜBİTAK'ta geliştirdiğimiz Pardus işletim sistemi de bu bilgisayarlarda kullanılacak. Yani Fatih projesi Pardus'la buluşmuş olacak. Bir taraftan donanım üretilecek bir taraftan da yazılım sektörü bu projeyle birlikte önemli bir ivme kazanmış olacak. Fatih projesi önümüzdeki yıl tamamen bütün eğitim sisteminde uygulanacak. O vakte kadar üretim tesisleri de kurulmuş olacak" diye konuştu.
     Kaynak kodları açık olan bir işletim sistemi olduğu için Pardus'un geliştirilmeye müsait bir işletim sistemi olduğunu bildiren Ergün, Pardus'la beraber Türkçenin karakterine uygun arama motorlarının da geliştirilmesiyle Türkçe üzerinde yapılacak arama ve araştırmaların da büyük bir ivme kazanacağını ifade etti.
    
     -"Yerli arama motoru çok yakında...'-
    
     Yerli arama motoru çalışmasının ayrıntılarının paylaşılmasının da yakın olduğunu kaydeden Bakan Ergün,şunları kaydetti:
     "Yerli arama motoru derken, Türkçe'nin karakterine uygun arama motorunu kastediyoruz. Yani illa bizim arkadaşlarımızın oturup yaptığı değil. Yapılabiliyor bunlar. Yaptılar. Diyelim ki Google büyük bir arama motoru şimdi. Yani ne ararsan buluyorsun gibi görünüyor. Ama bazı şeyleri bulamıyorsun. Çünkü dillerin özellikleri farklı. Türkçe her ne kadar Latin harfleriyle yazıyorsak bile Avrupa dillerinden farklı olduğu için, diyelim Google Türkçe cümleleri, cümle mantığı içerisinde görmüyor.
     Analiz ederken öyle analiz etmiyor. Ararken öyle aramıyor. Fotoğraf gibi arıyor. Bir resim arar gibi arıyor ve sizin karşınıza ona göre kısıtlı bir şey çıkarıyor aslında. Yani arama motorundan Türkçe açısından Google kısıtlı bilgiler karşımıza çıkarıyor. Eğer Türkçe'nin mantığına uygun kurgulanmış olsaydı o zaman çok daha fazla bilgiyi bizim önümüze koyabilirdi."
     Tablet cihazların özellikleri hakkında bilgi veren Ergün, Milli Eğitim Bakanlığı'nın tablet cihazlarının fotoğraf çekme ve 3G özelliği barındırmasını uygun görmediğini anlattı.
     Bakan Ergün, Türkiye'nin rekabet gücünü artırıcı yeni hareket mekanizmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, rekabet gücünün artışıyla ilgili ağırlıklı noktanın Türkiye'de Ar-Ge, inovasyon, markalaşma ve tasarıma önem vermek olduğunu vurguladı.
     "Bizim için rekabet avantajı elde edebileceğimiz alan buradır" diyen Ergün, Afrika ile ilişkilerde tarihin Türkiye'ye sunduğu fırsatların iyi görülmesi gerektiğini kaydetti.
     İleri teknoloji ürünlerinin Türkiye'deki üretim içindeki payının yüzde 5 civarında bulunduğunu hatırlatan Ergün, son yıllarda düşük teknolojili ürün ve üretimlerin bırakıp orta teknolojilere yoğunlaşıldığını söyledi.
     Ergün, ekonominin merkezine oturan bu durumun Türkiye'yi orta gelir tuzağına mahkum etmemesi gerektiğine işaret ederek, "İleri teknolojilere sahip ürünlerin üretim ve ihracat içindeki payını yüzde 20'lere çıkarmamız lazım. Özellikle rekabet avantajını burada yakalamamız lazım" dedi.
     Sanayi üretimi endeksinin Türkiye'nin orta vadeli program hedeflerine uygun bir gelişim gösterdiğini ifade eden Ergün, sanayi üretiminin gelecek yıl da orta vadeli program hedefleri çerçevesinde büyümeye katkı sağlamaya devam edeceğini dile getirdi.
     Marmara Bölgesi'nin Türkiye'nin sanayi ve teknolojisinde çok önemli bir yeri bulunduğunu söyleyen Ergün, bilişim sektörünün de Türk sanayisi içerisinde ciddi manada yer aldığını kaydetti.
     Ergün, artık içinde bilişimin olmadığı bir makinenin neredeyse bulunmadığını belirterek, şunları ifade etti:
     "Bilişim sayesinde cihazlar birbirleriyle konuşmaya başladılar, akıllı cihazlar ortaya çıkmaya başladı, dolayısıyla içinde yazılımın olmadığı, ona bağlı donanımların olmadığı cihaz neredeyse yok. Dolayısıyla bilişim sektörünün bu bölgede (Marmara) önemi çok büyük.
     Şimdi TÜBİTAK- Gebze yerleşkesi var biliyorsunuz, orada enstitülerimiz var. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü var, ona tahsis edilmiş geniş bir alan var, bu alanda bir teknoloji geliştirme bölgesi oluşturduk. Bu bölgeyi tamamen bilişim sektörüne tahsis ettik. Buna paralel Kurtköy'deki havaalanının yanında yeni bir teknoloji geliştirme bölgesi daha oluşturduk. Bunu da bilişim ve savunma sektörüyle birlikte teknopark-teknoloji geliştirme merkezi olarak yaptık. Çünkü savunmanın içinde de bilişimin çok ağırlığı var. Gebze ve burası birbiriyle entegre çalışan iki Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak kurguladık."
     Kurtköy'de havaalanının yanında teknoloji geliştirme bölgesi olarak kurgulanan merkezde binaların kısmen yapılmaya başlandığını bildiren Ergün, Gebze'de, TÜBİTAK'ın olduğu yerleşkede de yönetici şirketin yönetimlerinin oluşturulduğunu açıkladı. Ergün, burada alt yapı çalışmalarının başlayacağını belirterek planlama ve alt yapı çalışmalarının başlayacağını anlattı. Ergün, "Herhalde 2013 yılında alt yapı ve planlama çalışmaları belirli bir noktaya gelir ve şirketlere yer tahsisleri de yapılmaya başlanır" dedi.
    
     -"Sanayi envanteri çalışması yıl sonuna hazır"-
    
     Rüzgar enerjisi ile ilgili bir soru üzerine Bakan Ergün, şu yanıtı verdi:
     "Enerji yatırımları bizim açımızdan çok önemli 500 milyar dolar ihracat, 2 trilyon dolarlık milli gelir seviyesine ulaşacaksa bunu bir yerde üretecek. Nerede üretecek- Fabrikalarda. Peki enerjiyi nereden sağlayacak- Enerji yatırımları olması lazım. Mevcut enerji yatırımları bizim bu 2 trilyon dolarlık milli gelir hedefimize ulaşma imkanı vermez. O zaman enerji yatırımlarını ciddi manada desteklememiz lazım.
     Ayrıca çeşitlendirmemiz de gerekiyor. Nerede bir rüzgar esiyorsa boşa esmemeli, nerede bir su akıyorsa boşa akmamalı, güneş enerjisi boşa gitmemeli, mutlaka bir enerjiyi ortaya çıkarması lazım. Şimdi enerji endüstri bölgeleri oluşturuyoruz mesela güneş enerjisinden de yararlanmak üzere, nerede bir jeotermal sıcak su enerjisi varsa bize enerjisini vermesi lazım. Nükleer santrallerle enerji temin etmemiz lazım."
     Kömür santrallerine ilişkin açıklamalarda da bulunan Ergün, kömür santrallerinin eskisi gibi değil çok daha çevreci teknolojiler olduğunu belirterek, çevreye herhangi bir zarar vermeden kömürden enerji elde etme imkanının eskisine göre çok daha iyi olduğunu, Türkiye'nin kömür rezervlerini de kullanıp enerjiyi çeşitlendirmek, zenginleştirmek ve arttırmak gerektiğini kaydetti.
     Sanayi Envanteri çalışmasının devam etiğini dile getiren Ergün, "Önce birbirleriyle konuşması gerekli olan ve bize anlamlı sonuçlar vermesi gereken bütün verileri konuşabilir hale getirmeye çalıştık. Bir dil öğretmek lazımdı bunlara. Bu dil öğretme çalışmaları epey bir zamanımızı aldı. Şimdi onları ortak bir dille buluşturduk. Yazılımla bunları bir program dahilinde birbiriyle konuşur hale getirdik. İlk verileri de aldık, şimdi programın son denemesini arkadaşlar sundular bize. Çok güzel neticeler çıkmaya başladı oradan. Yani yakın bir zamanda bir ay içerisinde, bilemedin iki ay içerisinde verecekler. Artık bu yılın sonunda Girişimci Bilgi Sistemi dediğimiz, Türkiye'nin verilerini birbirleriyle konuşturma işini önemli oranda yoluna koymuş olacağız" diye konuştu.
    
     -"Belki ismini benim de sizin de bilmediğiniz isimler olabilir"-
    
     Pazar günü gerçekleşecek olan AK Parti Kongresi'ne ilişkin gelen bir soru üzerine de Ergün, kongrelerin siyasi partilerde önemli dönüm noktaları olduğunu hem kadroları gözden geçirme, hem tıkanan noktaların olması durumunda bunların gözden geçirilmesi anlamını taşıdığını söyledi.
     Ergün partiye yeni katılımları da değerlendirerek şöyle konuştu:
     "Yapılması gereken yenilikler varsa onları bir gözden geçirme, yenilenme zamanı kongreler. Bir kere bu yenilenme olacak. Parti tüzüğünde bazı değişiklikler olacak. Sonra kadrolarda bazı değişiklikler olacak. Diyelim ki işte katılımlar oldu. Numan Bey, Süleyman Bey katıldı partimize. Bunlar Türkiye'de muhafazakar siyasetin içindeki aktörler.
     Ak Parti olarak mümkün olduğu kadar muhafazakar siyaset içindeki aktörlerin siyasetin dışında kalmasını istemeyiz. Burada faydalı olsun herkes. Herkese faydalı olacak alanlar ve kanallar var. Açmışız bu kanalları, bu arkadaşlarımızda bu kanallarımızdan girerek Ak Parti siyaseti çerçevesinde katkı sağlayacaklar. Bu tür yenilenmeler olacak. Belki ismini şu anda bilmediğimiz sizin de benim de bilmediğim isimler olabilir, başka isimler de dahil olabilir. tabi senelerdir bu partinin siyasetini yürüten arkadaşlarımız da var. Bir omurga, iskelet var."
     Partinin Merkez Karar Yönetim Kurulu açısından 3 dönem şartının bir önemi bulunmadığını kaydeden Ergün, 3 dönem milletvekili seçilememe kuralının kesin olarak uygulanacağını vurguladı.
     Ergün, "Siz ne yapmayı düşünüyorsunuz-" sorusuna, "Siyasete milletvekili olmadan katkı sağlamanın yolları var. O yollardan bir tanesinde biz de yürürüz. Ve siyasete aynı şekilde katkı sağlamaya devam ederiz" şeklinde yanıt verdi.
     Ergün, kongreye ilişkin şunları söyledi:
     "Kongrede Genel Başkanımızın yapacağı konuşma son derece önemli, mesajlar o konuşmada daha çok verilecek. Şimdi arkadaşlarımız o konuşma için ciddi bir hazırlık yapıyor. O konuşmanın önemli başlıkları olacağını ben şahsen düşünüyorum. O başlıkları pazar günü hep birlikte görmüş olalım."
     Bakan Ergün, konuşmasının sonunda dün vefat eden Türk halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş'ı rahmetle andığını ifade etti.
     Bu arada AA, Bakan Ergün'e bir de sürpriz yaptı. Anadolu Ajansı Bölge Müdürlüğü, Bakan Ergün'ün seçim bölgesi olan Kocaeli'nde, Bakanın eski siyaset arkadaşı olan Orhan Atabay'ı telekonferans yöntemiyle yayına bağladı.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir