Bakan Eker, Tanzanya'da "Türk İhraç Ürünleri Fuarı"nı açtı -Eker: "Afrika stratejimiz meyvelerini…

  • Yazı boyutu
Bakan Eker, Tanzanya'da "Türk İhraç Ürünleri Fuarı"nı açtı 
  -Eker: "Afrika stratejimiz meyvelerini…

Bakan Eker, Tanzanya'da "Türk İhraç Ürünleri Fuarı"nı açtı -Eker: "Afrika stratejimiz meyvelerini vermeye başladı"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tanzanya'nın Darüsselam şehrinde düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışını yaptı.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Eker, buradaki konuşmasında, 2003 yılında hükümetin ortaya koyduğu "Afrika Stratejisi"nin meyvelerini vermeye başladığını söyledi. Tanzanya'daki Türk yatırımlarının gelecek dönemde daha da artacağını belirten Bakan Eker, Türk iş adamlarına Tanzanya'ya yatırım yapmaları çağrısında bulundu.
     Daha önce de Tanzanya'da benzer fuarların gerçekleştirildiğini hatırlatan Eker, fuara başta tarım ürünleri olmak üzere inşaat, ev tekstili, ambalaj ürünleri, elektrikli ev aletleri ve halıcılık gibi pek çok sektörden 42 Türk firmasının katıldığını, 3 gün sürecek fuarın Tanzanya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere büyük bir katkı sunacağını umduğunu belirtti.
     Tanzanya Sanayi, Ticaret ve Pazarlama Bakanı Abdallah Kigoda da Türkiye'nin ortaya koyduğu "kazan kazan" anlayışının önemine işaret ederek, Türk yatırımcılarının daha kalıcı projelerde yer almasını istediklerini söyledi.
     Konuşmaların ardından Eker ile Kigoda fuarın açılışını yaptı.
    
     -"Tanzanya, Doğu Afrika'nın ticaret kapısı"-
    
     Bakan Eker, fuarın açılışından sonra Tanzanya Başbakanı Mizengo Kayanza Peter Pinda ile görüştü.
     Eker, görüşmede, Tanzanya'nın tarım altyapısından kaynaklanan sorunları çok iyi bildiklerini vurgulayarak, özellikle kullanılamayan tarıma elverişli arazilerin değerlendirilmesi konusunda Türkiye'nin katkı sunabileceğini söyledi.
     Özel sektör yatırımlarının önündeki yasal engellerin kaldırılmasının önemine işaret eden Bakan Eker, "Tanzanya ile aramızdaki ticaret hacmini 10 milyon dolardan 192 milyon dolara çıkardık. Tanzanya'yı Doğu Afrika'nın ticaret kapısı olarak görüyoruz. Bu nedenle Tanzanya ile ticaret hacmimizi iki yıl içerisinde 500 milyon dolarlar seviyesine çıkarmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Tanzanya Başbakanı Pinda ise ülkesinin 2025 yılında orta ölçekli bir ekonomik büyüklüğe ulaşmak istediğini belirterek, bu hedefi yakalamak ve yatırımların kalıcı hale getirilebilmesi için birlikte iş yapılması ve teknoloji paylaşımının altını çizdi. Tanzanya'nın pek çok doğal kaynağı bulunduğunu kaydeden Pinda, bunları katma değerli işlenmiş ürünlere dönüştürmek istediklerini ifade etti.
     Bakan Eker ve beraberindeki Türk iş adamlarından oluşan heyet, daha sonra Tanzanya Toprak, İskan ve Konut Geliştirme Bakan Yardımcısı Goodluck Medeye ile görüşerek bu ülkeye yönelik yatırım imkanlarını ele aldı.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir