Bakan Eker'in açıklamaları fındık üreticisini sevindirdi -Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu Ticaret…

  • Yazı boyutu
Bakan Eker'in açıklamaları fındık üreticisini sevindirdi
  -Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu Ticaret…

Bakan Eker'in açıklamaları fındık üreticisini sevindirdi -Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Gürsoy: "Fındıkta alan bazlı destekleme uygulamasının devam edeceği yöndeki müjdesinden dolayı Bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" -Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı: "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Mehdi Eker'in, fındıkta alan bazlı destekleme uygulamasının devam edeceği yöndeki açıklamaları üreticiyi sevindirmiştir"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in, fındıkta alan bazlı destekleme uygulamasının devam edeceği yöndeki açıklamaları, Ordu'daki üreticileri sevindirdi.
     Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Necdet Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakan Eker'in açıklamalarının fındık piyasasında olumlu karşılandığını belirterek, "Beklediğimiz bir açıklamaydı, doğru olan da buydu" dedi.
     Bölgedeki üreticilerin, destekleme uygulamasının devam etmesi dolayısıyla sevinçli olduğuna işaret eden Gürsoy, şunları kaydetti:
     "Fındıkta alan bazlı destekleme uygulamasının devam edeceği yöndeki müjdesinden dolayı Bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Doğru olan buydu. Çünkü gerek Ulusal Fındık Konseyi olarak ve gerekse Ordu Ticaret Borsası olarak Bakanlığa verdiğimiz rapor ve birebir konuşmalarımızda, fındık üreticisinin fındığın sistemini kurana kadar en azından 3 yıl daha bu desteklemelerin devam etmesi gerektiğini söylemiştik. Zaten Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanımız sayın Mehdi Eker gördüğümüz kadarıyla her zaman üreticinin yanında ve üreticinin lehine olan politika izlemektedir. Fındıkta uygulanacak alan bazlı desteğin yetkili bir ağızdan söylenmesi fındık piyasasını gerçekten memnun etmiştir. Burada özellikle Ordulu olan İçişleri Bakanımız sayın İdris Naim Şahin'in de yöremizin fındıktaki sorunlarının çözümü noktasında büyük katkısı olduğuna inanıyorum. Bundan dolayı herkese tüm üreticiler adına teşekkür ediyorum."
     Gürsoy, Bakan Eker'in açıklamalarının ardından süreci üreticiler adına takip edeceklerini de sözlerine ekledi.
    
     -Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı'nın açıklamaları-
    
     Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı ise "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Mehdi Eker'in, fındıkta alan bazlı destekleme uygulamasının devam edeceği yönündeki açıklamaları üreticiyi sevindirmiştir" dedi.
     Açıklamanın geç de olsa gelmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydeden Avcı, şunları söyledi:
     "Fındıkta alan bazlı destekleme uygulamasının devam edeceği açıklaması üreticiyi sevindirmiştir. Üreticiye beklenen müjde en sonunda verilmiştir. Bizler bu müjdenin daha erken verilmesini beklerdik ama olmadı. Çünkü yeni sezon fındıkları daha erken açıklamalar karşısında bu kadar fazla pazara inmezdi. Fındık fiyatları 4 lira seviyelerinden daha yukarıda işlem görürdü. Ancak yine de geç gelen bu açıklama bizleri ve tüm üreticileri mutlu etmiştir. Şimdi ödeme tarihlerinin bir an önce belirlenmesini bekliyoruz. En azından bu sürecin çok uzun sürmemesini temenni ediyoruz. Ne kadar hızlı bir tarih açıklanırsa üreticiler adına o kadar iyi olur diye düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 278 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir