Bakan Çağlayan Viyana'da (2) -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bu yılın ilk 7 ayında Avusturya,…

  • Yazı boyutu
Bakan Çağlayan Viyana'da (2)
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Bu yılın ilk 7 ayında Avusturya,…

Bakan Çağlayan Viyana'da (2) -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bu yılın ilk 7 ayında Avusturya, İngiltere'den sonra Türkiye'ye en fazla uluslararası doğrudan yatırım yapan ülke" -"Şu anda biz bakanlık olarak 2035'i çalışıyoruz. Çok yakın bir süre içinde 2035 ile ilgili arkadaşlar bana brifing verdi. Nasıl bir Türkiye olmalı- 2035'te bunda en büyük etken nüfusumuz olacak"

Merve Özlem Çakır - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu yılın 7 ayında Avusturya'nın İngiltere'den sonra Türkiye'ye en fazla uluslararası doğrudan yatırım yapan ülke olduğunu bildirdi.
     Bakan Çağlayan, Viyana'da Türk iş adamlarıyla bir araya geldi.
     Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin pazar çeşitlendirmesi ile ihracatı artırdığını ifade ederek, Afrika ülkelerine yapılan ihracat artışının yüzde 45 olduğunu bildirdi.
     Dünyanın sadece Avrupa'dan ibaret olmadığını dile getiren Çağlayan, Avrupa Birliği'ne ihracatın genel ihracat içindeki payının yüzde 39,5'e düştüğüne dikkati çekti.
     Çağlayan, "Çin ile yarışılmaz" gibi ekonomiyle bağdaşmayan garip sebeplerle ihracatçıların gitmediği yerlere gitmeye başladığını belirterek, iş adamlarının krizi fırsata dönüştürdüklerinin altını çizdi.
     Türkiye'ye gelen doğrudan uluslararası sermayenin en yüksek miktarının Avrupa'dan geldiğini belirterek, Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan sermayenin yüzde 75'inden fazlasının Avrupa kaynaklı olduğunu belirtti.
     Avusturya'daki iki günlük ziyareti kapsamında Türkiye'ye yatırım yapacak firmalarla bir araya geleceklerine dikkati çeken Çağlayan, bu yılın ilk 7 ayında Avusturya'nın İngiltere'den sonra Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülke olduğunu bildirdi.
    
     -"2035 yılını çalışıyoruz"-
    
     Bakan Çağlayan, bakanlık olarak 2035 yılına ilişkin projeksiyon çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Nasıl bir ülke olmalı- 2035'te bunda en büyük etken nüfus olacak" dedi.
     Türkiye'de sadece enerji ve ulaşım alanında önümüzdeki 10 yılda 250 milyar dolar yatırım yapılacağına dikkati çekti.
    
     -Özel ekonomi bölgeleri-
    
     Çağlayan, özel ekonomi bölgelerinin kurulması için çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, "Bu ay Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda görüşeceğiz. İnşallah önümüzdeki ay da TBMM'ye getirerek bu kanunu çıkartıyoruz" dedi.
     Tedarik güvenliğini de gündeme aldıklarını ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Türkiye olarak dünyanın bir çok ülkesinde gerek lojistik, gerek özel ekonomi bölgeleri oluşturuyoruz. Örneğin, Asya Pasifik ve Amerika'ya olan ihracatımızın istenilen seviyede olmayışının en temel nedenlerinden biri mesafe. Şimdi o mesafeyi azaltacak önemli çalışmalar yapıyoruz. Gerek Kore, gerek Japonya, gerek Endonezya Asya Pasifik Bölgesi'ndeki ülkelere erişmek için şu anda arkadaşlarımız yoğun çalışıyor. Bir lojistik merkezi oluşturma konusunda önemli bir noktaya geldik. Yapacağımız bu merkezde Türkiye'nin 40-45 gün süren sevkıyatını neredeyse bir kaç güne indirecek bir yapıya dönüştüreceğiz. Aynı şeyi Amerika için çalışıyoruz."
     Bakan Çağlayan, ayrıca, Avusturya'nın tasarımcı Atıl Kutoğlu'na devlet nişanı vereceğini bildirdi.
     Toplantıya aralarında Beko Avusturya, Çelebi Avusturya, Mercedes Kramer gibi firmaların temsilcilerinin bulunduğu yaklaşık 30 kuruluş katıldı.
     (Bitti)
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir