Bakan Çağlayan Suriye kamplarını ziyaret edecek -Çağlayan BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü…

  • Yazı boyutu
Bakan Çağlayan Suriye kamplarını ziyaret edecek
  -Çağlayan BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü…

Bakan Çağlayan Suriye kamplarını ziyaret edecek -Çağlayan BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü Büyükelçi Cousin ile birlikte salı günü Kilis'teki Suriye kamplarında incelemelerde bulunacak -Bakan Çağlayan: "BM'nin Suriyeli sığınmacılar için alacağı gıda malzemelerinin hızla ve en kolay temin edileceği ülkenin Türkiye olduğunu düşünüyoruz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü Büyükelçi Ertharin Cousin ile birlikte salı günü Kilis'teki Suriye kamplarında incelemelerde bulunacak.
     Çağlayan, yazılı açıklamasında, Suriye'de yaşanan insanlık dramı nedeniyle ülkelerinden kaçan ve Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin barınma, giyinme ve gıda ihtiyaçlarını Türkiye olarak karşılamaya çalıştıklarını, bunu da en iyi şekilde yaptıklarını belirtti. Bakan Çağlayan, Türkiye'de resmi rakamlara göre toplam 153 bin Suriye vatandaşının halen Hatay'da 5, Şanlıurfa'da 2, Gaziantep'te 3, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye ve Adıyaman'da 1'er olmak üzere toplam 14 merkezde misafir edildiğini kaydetti.
     Suriyeliler için dünyadan gelen yardım miktarının sadece 30 milyon dolar iken, Türkiye'nin bugüne kadar 609,5 milyon lirayı aşan yardımda bulunduğunu belirten Çağlayan, Türkiye'nin dünyanın neresinde olursa olsun, din, dil ayrımı yapmaksızın zor durumda olan tüm insanların yanında olmayı bir görev olarak kabul ettiğini ve elinden gelenin en iyisini yaptığını bildirdi. Çağlayan, "Haiti'de de öyle yaptık, Burma'da da. Tabii ki yanı başımızdaki kardeşlerimize, tarihi ve kültürel ortak geçmişimiz olan Suriyeli dostlarımızın da yanında olmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin, diğer taraftan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı'na da (WFP) 2007 yılından bu yana 11,5 milyon dolar bağışta bulunduğunu kaydetti.
     Suriye'de yaşanan olayların, başta bu ülke ile iş ve ticaret yapan kentlerdeki ticaret erbabını etkilediğine dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bu etkileri en aza indirmek ve işadamlarımızı, esnafımızı, ihracatçımızı bir nebze rahatlatmak için bir çok uygulamayı hayata geçirdik. Suriye'deki olaylar nedeniyle zarara uğramış firmalarımızın tahakkuk aşamasındaki vergi borçlarını, SGK prim borçlarını mücbir sebep çerçevesinde ertelenmesini sağladık. Suriye'de iş yapan firmalarımızın aldıkları kredilerin yeniden yapılandırılmasının sağlanması ve Mersin-Mısır arasında Ro-Ro seferleri başta olmak üzere bir dizi önlemi uygulamaya koyduk.
     Bir diğer girişimimiz de BM Dünya Gıda Programı ile işbirliği yapmaktı. Bu çerçevede BM Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Ertharin Cousin nezdinde Suriyeli sığınmacıların BM tarafından temin edilecek gıda malzemelerinin Türkiye'den alınması konusunda girişimde bulundum. 15 Ocak'ta kendisi ile Kilis'teki Suriyeli sığınmacıların kampına bir ziyaret gerçekleştireceğiz, burada sunulan hizmetleri yerinde inceleyeceğiz. BM'nin sığınmacılar için alacağı gıda malzemelerinin temin edilme yöntemlerini de kendisi ile ele alacağız. Biz, BM'nin Suriyeli sığınmacılar için alacağı gıda malzemelerinin hızla ve en kolay temin edileceği ülkenin Türkiye olduğunu düşünüyoruz. Firmalarımızın deneyimi, bilgisi ve üretim yapısı ile BM'nin ihtiyaç duyduğu gıda yardımlarını en hızlı şekilde tedarik edecek kapasite ve kabiliyeti sahiptir. Suriye'li kardeşlerimize yardımların hızlı, sağlıklı ve kaliteli ulaştırılmasının da yolunun bu olduğunu düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir