Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu:(5) -"Fitch'in not artırımıyla beraber Türkiye'ye…

  • Yazı boyutu
Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu:(5)
  -"Fitch'in not artırımıyla beraber Türkiye'ye…

Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu:(5) -"Fitch'in not artırımıyla beraber Türkiye'ye gelecek olan maddi kaynakların, yatırıma, girişime, girişimciye, KOBİ'ye, ihracatçıya destek mekanizması olacak bir kaynak haline getirilmesi gerekiyor" -"Türkiye'nin borç ve borçlanma kalitesi giderek düzgünleşiyor" -"Hazine'nin borçlanma ihtiyacı düştükçe, bu, kredi faizlerine yansıyacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Fitch'in not artırımıyla beraber Türkiye'ye gelecek olan maddi kaynakların, yatırıma, girişime, girişimciye, KOBİ'ye, ihracatçıya destek mekanizması olacak bir kaynak haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına konuk olan Çağlayan, girişim ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Hükümet olarak yapılan çalışmalarda tasarrufların artırılması noktasında Bireysel Emeklilik Sistemi'ni (BES) getirerek, vatandaşı tasarrufa yönlendirecek çeşitli argümanlar içine girdiklerini ifade etti.
     Diğer taraftan Fitch'in not artırımıyla beraber Türkiye'ye gelecek olan maddi kaynakların, yatırıma, girişime, girişimciye, KOBİ'ye, ihracatçıya destek mekanizması olacak bir kaynak haline getirilmesi gerektiğini belirten Çağlayan, bununla ilgili çalışmaların ve görüşmelerin olduğunu kaydetti.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin daha fazla yatırım, üretim ve istihdam ve dolayısıyla ihracatın arttığı bir ülke haline dönüşeceğini aktararak, şunları söyledi:
     "Türkiye'ye gelecek olan girişim sermayeleri ve girişim sermayesi yapan fonlar ve kuruluşlar da bu dönemde Türkiye'ye daha fazla gelecekler. Bu konuda geçmiş dönemde girişim sermayesi kuruluşlarını bir araya getirmiştim. Birçok firma Türkiye ile ilgili bu planlarını yeniden gözden geçiriyor. Ve ümit ediyorum ki, bu dönem, bunun biraz daha görüldüğü bir dönem olacak. Dünyada çok ciddi bir kaynak var. Ve o kaynak doğru adrese ve doğru yere gitmek istiyor. Doğru zemine ve doğru zamana gelmek istiyor. İnşallah bu dönem, bu doğruların bir arada birleştiği bir dönem olacak. Bu konuda Türk girişimcisi kendisine finansman desteği verildiğinde neler yapabileceğini gösterecek."
     Risk kelimesini kaldırdıklarının altını çizen Bakan Çağlayan, dünyadan gelecek fonların sanayinin damarlarına yeni ve taze bir kan olacağını ümit ettiğini bildirdi.
     Hazine'nin açıkladığı borçlanma verilerine ilişkin yöneltilen soru üzerine Çağlayan, şunları anlattı:
     "Türkiye'nin borç ve borçlanma kalitesi giderek düzgünleşiyor. Bugün bizi dünyada önemli kılan iki unsurdan bir tanesi, geçmiş olduğumuz 10 yıllık dönemde her alanda önemli yatırımlar yaparken, 80 yılda yapılanların iki katını 8-9 yıla sığdırdığımız şu ortamda, geçmişteki bir kamu borçlanma yapısına sahip olmadık. Türkiye'yi bugün güçlü kılan en önemli şey, şu anda kamu borçlanmasında, iç ve dış borçlarda toplam borcumuz milli gelirimizin yüzde 39,4'ü ve Avrupa Birliği'nin üye 27 ülkesi ki bu bize göre 26'dır, 23'ünden daha iyi kondisyona sahibiz. Türkiye AB'nin 23 ülkesinden çok daha az kamu borç rakamlarına sahip. Böyle olunca, ülkenin hazinesinin borçlanma kabiliyetinin de son derece elini rahatlatıyor. Hazine'nin kasım ayında açıkladığı rakamlarda da bunu gördük. Bizim sadece yapacağımız iç borç 25,8 milyar lira olacak. Geri kalanı artık kendi imkanlarımızla karşılıyoruz. Türkiye dış borç olarak, dış borcu olmayan bir ülke haline gelmiştir. Türkiye'nin gelmiş olduğu seviye bu."
    
     -"10 yıl önceki uzun vade kavramı değişti"-
    
     Borçlanmanın vade kalitesinin çok değiştiğine işaret eden Çağlayan, bundan 10 yıl önce Türkiye'deki uzun vade kavramının 1-1,5 ay olduğunu dile getirdi.
     Çağlayan, bugün Türkiye'nin borçlanma vadelerinin değişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "Hazine'nin borçlanma ihtiyacı düştüğü müddetçe, bu, kredi faizlerine yansıyacak. Bunu da önümüzdeki günlerde çok daha önemli bir yapı ve seviyede göreceğiz" dedi.
     Özel sektörün borç yapısından korkulmaması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Zaman zaman muhalefet yapma adına muhalefet liderleri ve milletvekilleri hakikaten kolaycılık peşinde giderek çok borç olduğunu ifade ediyorlar. Özel sektörün borcunu devletin borcu gibi görüyorlar. Ben soruyorum şimdi, sizin şahsi borçlarınız Anadolu Ajansı'na mı ait. Tabii ki hayır. Özel sektörün borçlanmasının en temel sebebi yatırım yapması... Her şey kendini gösteriyor. 2002'den bu yana Türkiye ekonomisi üç buçuğa katladı. Bunlar neyle oldu- Dolayısıyla bu konuda özel sektör ödeyemeyeceği borcun altına girmişse günahını kendi çeker. Özel sektör hesabını doğru yapmak zorunda. Devlet yapmayabilir, ama özel sektör yapmazsa bunun bedeli çok ağırdır. İflasla karşı karşıya gelir. Bunun yüksek olmasında 2008 küresel krizi çok önemli etken olmuştur."
     Türkiye'nin yurt dışı kredilerinde "bıyıklı yabancılar" olduğunu kaydeden Çağlayan, şunları söyledi:
     "Birçok şirketin kendi parasını yurt dışından başka bir şapka takarak getirdiği herkes tarafından malum olan şeylerdir. Bu konuda geçmişte yasal düzenleme yaptık. Yurt dışındaki insanların, herhangi bir şekilde kara para değilse paralarını Türkiye'ye getirme şeklinde önemli imkanlar sağladık. Ama bunu maalesef öyle veya böyle devam ettirenler var. Yurt dışı kredilerin bir kısmı, herhangi bir şekilde yurt dışına götürülen paralarını getirip Türkiye'de kullanıma soktukları paralardır. Biz Türkiye'yi devraldığımızda, devlet 100 lira vergi toplar, üzerine 10 lira daha borçlanır, ancak borcunun faizini öderdi. Bugün faiz seviyesini görüyoruz. Daha da inecek inşallah. Türkiye'nin borçlanma maliyetleri son derece azaldı. Onun için borcun kalite yapısı değişti."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir