Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu:(4) -"Biz ihracatta, üretimde, yatırımda, 'Durmak yok…

  • Yazı boyutu
Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu:(4)
  -"Biz ihracatta, üretimde, yatırımda, 'Durmak yok…

Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu:(4) -"Biz ihracatta, üretimde, yatırımda, 'Durmak yok yola devam' diyoruz" -"Eximbank'ın işleyiş sistemini değiştireceğiz" -"Türkiye'de en önemli problem girişim sermaye desteğidir. Maalesef tasarruflarımız son derece düşük. Bunun da çeşitli nedenleri var. Bunları zamanla aşacağız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda 7 bakan olduklarını hatırlatarak, ekonomi konusunda zaman zaman farklı görüşlerin dile geldiğini, fakat hükümet politikasında tek sesliliğin devam ettiğine işaret ederek, "Biz ihracatta, üretimde, yatırımda, 'Durmak yok yola devam' diyoruz" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına konuk olan Çağlayan, ekonomi yönetiminde iddia edildiği gibi gerçekten bir ayrışmanın söz konusunu olup olmadığının sorulması üzerine şunları anlattı:
     "Bizim Ekonomi Koordinasyon Kurulu'muz var. Bu kurulda 7 bakanız. Siz kardeşinizle, eşinizle, çocuğunuzla bir konu üzerinde ne kadar mutabık ya da değilseniz, bizler de bir konu üzerinde zaman zaman o kadar mutabık ya da olmayabiliriz. Ben sanayi cephesinden gelen biriyim, başka arkadaşlarımız başka yerlerden geldiler. Ancak biz tek hükümetiz. Türkiye bugün böyle bir siyasi istikrarı, ekonomik istikrarı sağlamışsa, bugün göğsümüzü gere gere ekonomiyle ilgili rakamları verebiliyorsak, başta Sayın Başbakanımız'ın önderliğinde bizim aramızdaki diyaloğun, aramızdaki birliğin ortaya çıkarmış olduğu bir sonuçtur. Dolayısıyla tabii ki görüşleri birbirimize söyleyeceğiz, eğer bir konu üzerinde herkes hemfikir olursa o zaman insanların bir araya gelmesinin bir anlamı yok. Bundan dolayı zaman zaman ekonomiyle ilgili görüşleri oturur konuşuruz fakat hükümet politikalarına baktığımız zaman bunlar tek seslilik içinde devam eder. Dolayısıyla şu anda bizim ortaya koyduğumuz sonuçlar oldukça önemli. Sayın Başbakanımızın bize verdiği talimatla biz ihracatta, üretimde, yatırımda 'Durmak yok yola devam' diyoruz."
    
     -"Eximbank'ın kesinlikle çalışma usul ve esaslarının değiştirilmesi gerekiyor"-
    
     Çağlayan, bankaların ihracatçılara yönelik kredilerde pozitif ayrımcılık uygulamak istemedikleri yönünde bazı iddiaların olduğu ve bu konuda bakanlık olarak bankaları ticaret kredilerine yönlendirecek yeni stratejilerinin bulunup bulunmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken, bankaların nereye kredi verip vermeyeceklerine karışamayacaklarını ifade etti.
     Sadece genel mahiyette bankalara uyarı yapabileceklerine işaret eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bundan 10 sene evvel Türkiye'de toplanan tüm mevduatın devletin adeta hortumladığı, çünkü iç borçlarını çevirmek için bankalardaki tüm mevduatı almak zorunda kalmış olduğu günlerden bugünlere geldik. Türkiye, hem kamu borçlarının milli gelire oranını yüzde 39'lara kadar düşüren bir ülke oldu ki bizim bu küresel krizdeki en önemli unsurlarımızdan biri budur. Hem de diğer taraftan devletin diğer gelirleri artınca, bankacılık sisteminin görev ve fonksiyonu değişti. Bankacılık sisteminin karşısında son derece yağlı bir müşteri vardı. Topladığı mevduatın yüzde 80-85'ini devlete satardı. Çünkü devlet sürekli iç borçla borcu çevirme noktasındaydı. Ama bugün bizim çok uzun süreli borçlanma enstrümanlarımız var, bu konuda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Borcumuzun milli gelire oranı, kamunun iç ve dış borca oranı son derece düşük. Bankacılık sistemine baktığımızda, bankalarda kredi hacmi aşağı yukarı 770 milyar lirayı geçiyor. Çok önemli rakamlar bunlar..."
     Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankaların görevinin halkın elinden topladığı mevduatı bir yerlere satmak olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bankalar bu mevduatı ya devlete ya esnafa, ya KOBİ'ye ya halka satacak. Dolayısıyla şimdi mevduatın krediye dönüşüm oranları oldukça yüksek. Burada tabii ki bizim bankacılık sisteminden beklentimiz şu, dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi, sistemi artık değiştirmek lazım. Ben Eximbank'ın kesinlikle çalışma usul ve esaslarının değiştirilmesi gerektiğini Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ifade ettim. Eximbank bana bağlı değil. Eximbank'ı biz şu anda bir banka gibi çalıştırıyoruz. Oysa ihracata aracılık eden bir kuruluş olmalı orası. Yani Eximbank, yurt dışındaki örneklerdeki gibi olmalı. Bir ihracatçı kullanacağı kredi için bir bankaya müracaat edecek. Banka o ihracatçıya kredi verilip verilmeyeceğini gelecek Türk Exim'ine soracak, Türk Exim'i bir yerde o projenin sigortası, garantörü olacak. Ve banka dönecek o firmaya uzun vadeli düşük faizlerle kredi kullandıracak."
     Türkiye'de bu gibi kredi işlerinin Merkez Bankası üzerinden kullandırıldığını hatırlatan Bakan Çağlayan, Eximbank'ın işleyiş sistemini değiştireceklerini belirtti.
     Bankacılık sisteminin çalışma usul ve esaslarının her geçen gün kalitesinin arttığına ve değiştiğine vurgu yapan Çağlayan, bazı bankaların ciddi şekilde KOBİ'lere destek verdiğini, sayıları az olmakla birlikte bazı bankaların ihracat desteği vermeye başladığını söyledi.
     Çağlayan bu desteklerin yeterli olmadığının altını çizerek, "Türkiye'de en önemli problem girişim sermaye desteğidir. Maalesef tasarruflarımız son derece düşük. Bunun da çeşitli nedenleri var. Bunları zamanla aşacağız. Biz de doyacağız. Biz de elde ettiğimiz tasarrufları daha fazla koruyup daha az harcayan bir yapıya dönüşeceğiz. Bu bir zaman gerektiriyor. Ama bu ortamda da bankacılık sisteminin, elinde projesi olan girişimciye, yeni işe başlayacak olan girişimciye veya mevcut sanayiciye vereceği KOBİ, girişimci ve ihracat kredileri misliyle tekrar sisteme dönecek. Ben Türkiye'deki bankacılık sisteminin giderek bu yapıya doğru girdiğini, bu siyasi ve ekonomik istikrardan dolayı giderek arttığını da ifade etmek istiyorum." diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir