Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu: (2) -"Bizim toplam 150 milyar dolar olan…

  • Yazı boyutu
Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu: (2)
  -"Bizim toplam 150 milyar dolar olan…

Bakan Çağlayan AA Finans Masasına konuk oldu: (2) -"Bizim toplam 150 milyar dolar olan ihracatımızı 55 bin ihracatçı yapıyor. Yani Türkiye'nin toplam 55 bin ihracatçısı var. İthalatçı sayısı ise 75 milyon kişi. Türkiye'deki herkes ithalatçı" -"İstihdam kapasitesi içinde sanayinin istihdam etme kapasitesi giderek düşüyor. Bu Türkiye açısından sevindirici bir durum değil" -"(Yüzde 3,1'lik büyüme)Türkiye'nin bu büyümeyi elde etmesi için ihracatın 5,7 puanlık desteğine ihtiyacı vardı. Bu olmasaydı bugün büyümede yüzde 3,1 artıyı değil, yüzde 2 küçülmeyi konuşacaktık. Türkiye ihracat artışıyla büyüdü" -"Bugün 100 dolarlık üretim yapmak için Türkiye 43 dolarlık ithalat yapmak zorunda"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bizim toplam 150 milyar dolar olan ihracatımızı 55 bin ihracatçı yapıyor. Yani Türkiye'nin toplam 55 bin ihracatçısı var. İthalatçı sayısı ise 75 milyon kişi. Türkiye'deki herkes ithalatçı" dedi.
     AA Finans Masası'na konuk olan Çağlayan, kredi derecelendirme kuruluşlarının dünya üzerindeki itibarlarının çok zayıfladığını söyledi.
     Fitch'in bir yerde kendini kurtardığını aktaran Çağlayan, S&P ve Moody's için de böyle bir imkan olduğunu ve onların da benzer şeyi yapacaklarını belirterek, "Şimdi kalkıp suya başka bir şey demek mümkün değil. Türkiye'nin ayan beyan ekonomik şartları şu anda ortada. Onların itibarlarını kurtarmaları için bir fırsat oluşturacak" dedi.
     Ellerinde çok önemli bir yatırım teşvik sistemi olduğunu anlatan Çağlayan, yeni teşvik sisteminin yatırımcı açısından önemli avantajlar sağladığını ifade etti.
     Portföy yatırımların yatırım kaynağına dönüşmesinin, dolayısıyla üretime, istihdama dönüşmesinin bankacılık sisteminin ve diğer kuruluşların, herkesin alması gereken tedbirlerin, Türkiye'ye yatırım yapacak girişimci ve sanayicinin maddi konusunda sistemi tamamlayacak önemli bir dönemeç olacağını aktaran Çağlayan, "Ben işin bu kısmındayım. Eski bir sanayici olarak işin bu kısmındayım. Çünkü Türkiye şu anda AB ile mukayese edilemeyecek kadar düşük işsizlik rakamlarına sahip. En son yüzde 8,4 çıktı. Bugün Avro Bölgesi ortalaması yüzde 10,5 - yüzde 11 seviyesinde. Bizim şu anda 25 milyondan fazla istihdamımız var" ifadelerini kullandı.
     İstihdam kapasitesi içinde sanayinin istihdam etme kapasitesinin giderek düştüğüne dikkati çeken Çağlayan, bunun Türkiye açısından sevindirici bir durum olmadığını anlattı.
     Son teşvik sistemini buna göre yaptıklarını anımsatan Çağlayan, sanayi ve sanayileşmeyi mevcut durumundan daha yukarıya çıkaracak çalışmalar içerisinde olunması gerektiğini bildirdi.
     Birkaç şirkete mesaj iletmek istediğini belirten Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bilhassa Türkiye'de çok büyük sanayi kuruluşları olmuş ve bütün kazançlarını sanayiden elde etmiş olan bazı firmaların süratle sanayiden çıktığını, hizmet sektörüne geçtiğini ve paradan para kazanma gibi bir yola geçtiğini görüyorum. Hizmet sektörü de benim sorumluluğumda. Türkiye açısından son derece önemli ancak son küresel kriz hizmet sektöründe olanları ciddi hüsrana uğratırken, sanayisi güçlü olan Almanya'da olduğu gibi ülkeleri daha az etkilemiştir. Bir taraftan hizmet sektörüne devam ama sanayileşmeyi bir adım dahi geri gitmeden ve Türkiye'nin GSMH'sı içinde sanayinin payını giderek artıracak bir yola girmemiz lazım. Çünkü bizim 2023 mal ihracatı hedefimiz 500 milyar dolar, 150 milyar dolar da hizmet ihracatı hedefimiz var. Yani sanayi ve sanayileşme konusundaki politikalar ve şimdi gelen not artırımı bununla beraber Türkiye'ye gelecek kaynak ve bunun sanayi artırımına dönüşmesi birbirini teyit eden ifadelerdir."
    
     - "Türkiye'nin AB'ye ihracatı yüzde 18 arttı" -
    
     Türkiye'nin bundan 10 yıl önce AB'ye olan ihracatının, toplam ihracat içindeki payının yüzde 58'lerde olduğunu anımsatan Çağlayan, 1-2 yıl önce bunun yüzde 48'lere kadar düştüğünü bugünse yüzde 38'lere kadar gerilediğini hatırlattı.
     Buna karşın Türkiye'nin AB'ye ihracatının yüzde 18 arttığı bilgisini veren Çağlayan, "Yani bizim ihracatımız büyüdüğü için, ihracatımız içinde AB'nin payı düşerken, biz AB'ye ihracatta geri gitmiyoruz. Yüzde 18'lik ihracat artışımız var. En son TİM tarafından açıklanan ekim ayı verilerine göre AB'ye ihracatımızda 365 milyon dolarlık bir azalma var. Ama son 12 aylık geldiğimiz seviyede ihracatımız 148,5 milyar dolar. Yıl sonu itibariyle 150 milyar dolarlık ihracatı yakalarken, bilhassa son 3 yılda pazar çeşitlendirmesiyle bu ihracat artışlarını sağladık ve son 3 yılda yaptığımız hesaplamalara göre pazar çeşitlendirmesinin bize getirmiş olduğu artı ihracat avantajı 29 milyar dolar olmuştur" şeklinde konuştu.
     Türkiye'nin Avrupa'ya olan ihracatının ekim ayında 365 milyon dolar azaldığını aktaran Çağlayan, aynı dönemde Türkiye'nin Afrika'ya ihracatının 195 milyon dolar, Amerika'ya ihracatının ise 165 milyon dolar arttığı bilgisini verdi.
     AB'deki kaybın Asya, Afrika ve Amerika'yı artırarak telafi edildiğini kaydeden Çağlayan, 2012 yılı genel ihracat artışının yüzde 12,8 olduğunu vurguladı.
     Türkiye'nin Afrika'ya ihracatının 2012'de yüzde 50'ler üzerinde arttığını belirten Çağlayan, Amerika'ya ihracatın ise yüzde 50 üzerinde arttığı bilgisini verdi.
    
     -"Türkiye'nin cari açık konusundaki sorunu ihracattan kaynaklanmıyor"-
    
     Türkiye'nin ilk 6 ayda yüzde 3,1 büyüdüğünü anımsatan Çağlayan, Türkiye'nin bu büyümeyi elde etmesi için ihracatın 5,7 puanlık desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu olmasaydı bugün büyümede yüzde 3,1 artıyı değil, yüzde 2 küçülmenin konuşulacağını dile getiren Çağlayan, Türkiye'nin ihracat artışıyla büyüdüğünü vurguladı.
     Türkiye'nin cari açık konusundaki sorununun ihracattan kaynaklanmadığının altını çizen Çağlayan, sorunun sanayi yapılanmasında olduğunu ifade etti.
     Türk sanayicisinin geçmişte çok ihmal edildiğini belirten Çağlayan, bugün 100 dolarlık üretim yapmak için Türkiye'nin 43 dolarlık ithalat yapmak zorunda olduğunu kaydetti.
     İthalatın hesabının da kendisine sorulduğunu belirten Çağlayan, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Ana muhalefet partisinin genel başkanı diyor ki; 'İhracatı konuşuyorlar, ithalatı hiç konuşmuyorlar'. Şimdi buradan genel başkana bilgi olsun diye söylüyorum: Bizim toplam 150 milyar dolar olan ihracatımızı 55 bin ihracatçı yapıyor. Yani Türkiye'nin toplam 55 bin ihracatçısı var. İthalatçı sayısı ise 75 milyon kişi. Türkiye'deki herkes ithalatçı. Size cep telefonunu açıklamıştım geçen sene. Türkiye, 1 milyar 800 milyon dolar cep telefonu ithal etti demiştim. Ve biz Türkiye'de bu sistemi kırmaya çalışıyoruz. Nasıl ihracat artarken bir taraftan cari açığımız düşüp geçmişte Türkiye'yi, ihracatı eleştirenleri mahcup edip yüzünü kızartıyorsak, önümüzdeki 3-5 yıl içinde de teşvik sistemiyle beraber Türkiye'de cari açık sorunlu olmaktan çıkacak. Çünkü cari açığın en temel nedeni enerji. Şu anda eğer enerji olmasa, olmasa derken 'Topu taca atmıyorum', Türkiye cari fazla veren bir ülke haline gelmişti. Bundan dolayı biz enerji ithal etmek zorunda olan bir ülkeyiz."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 86 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir