Bakan Bağış, İMKB Başkanı Turhan'ı ziyaret etti -Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış:…

  • Yazı boyutu
Bakan Bağış, İMKB Başkanı Turhan'ı ziyaret etti
  -Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış:…

Bakan Bağış, İMKB Başkanı Turhan'ı ziyaret etti -Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış: -"(İMKB) Onların uluslararası alanlarda gösterdikleri performans, başarı bizim de AB müzakere sürecinde elimizi güçlendiriyor"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan'ı ziyaret etti.
     Bakan Bağış, İMKB binasında basına kapalı gerçekleşen ziyaret sonunda yaptığı açıklamada, İbrahim Turhan ile Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı döneminden başlayan güzel bir dostlukları olduğunu, Turhan'ın İMKB Başkanı olarak göreve başlamasının kendisini mutlu ettiğini, bunun da bir nezaket ziyareti olduğunu belirtti.
     Göreve başladıktan sonra ortaya koyduğu performansla Turhan'ın ne kadar doğru bir tercih olduğunu kendisinin ispatladığını ifade eden Bağış, "Onların uluslararası alanlarda gösterdikleri performans, başarı bizim de AB müzakere sürecinde elimizi güçlendiriyor. Kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.
     Başkanından çaycısına kadar İMKB'nin bütün çalışanlarını müzakere heyetinin doğal üyeleri kabul ettiklerini dile getiren Bağış, "Onların güçlü olması, bizim güçlü olmamız anlamına geliyor. Özellikle şehitlerimizi, gazilerimizi andığımız bir günde İMKB'nin performansını takdir ettiğimizi göstermek, sadece istiklal mücadelemiz açısından değil istikbal mücadelemiz açısından da tek yumruk, tek yürek olduğumuzu ortaya koyuyor" diye konuştu.
     Bağış, artık bütün dünyanın İstanbul'u bir finans merkezi olarak görmeye başladığını, birçok uluslararası kuruluşun Dubai, Londra, Paris ve Brüksel'deki merkezlerini İstanbul'a taşımaya başladığını, Ataşehir'de yükselen gökdelenlerin İstanbul'un dünyanın en görkemli finans merkezlerinden biri olacağını ortaya koyduğunu, İstanbul'un iki yakasının da finans açısından hazır olduğunu ispat ettiğini söyledi.
     İMKB Başkanı Turhan ise Bakan Bağış'ın ziyaretinden onur duyduğunu ifade etti. Turhan, Bağış ile geçen yıl Avrupa Borsaları Federasyonu'na İMKB olarak Türkiye'de evsahipliği yaptıkları toplantıda biraraya gelmeyi planladıklarını ancak daha önce hazırlanan programı sebebiyle Bakan'ın toplantıya iştirak edemediğini hatırlattı.
     İMKB'nin AB üyesi olmadığı halde Avrupa Borsalar Federasyonu'na kabul edilmiş tek borsa olduğuna dikkati çeken Turhan, "İMKB ya da yeni ismiyle Borsa İstanbul elinden geldiği, kendi kapasitesinin elverdiği ölçüde İstanbul'un uluslararası bir finans merkezi olması projesine, idealine katkıda bulunmaya devam ediyor. Hükümetimizin de bu konuda bizim yanımızda, arkamızda olduğunu görmek bize büyük bir heyecan, şevk ve motivasyon veriyor" ifadelerini kullandı.
     Bu arada, Bakan Bağış ziyarette İMKB Başkanı Turhan'a bir şekerlik hediye etti. İMKB şeref defterine görüşlerini yazan Bağış, sonrasında İMKB işlem salonunu gezerek çalışanlarla sohbet etti. Bağış, İMKB işlem salonunda bulunan Anadolu Ajansı Finans Haberleri Terminali ekranını da inceleyerek bilgi aldı.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir