BAE-Türkiye Gıda Güvenliği ve Yatırım Olanakları Ortaklık Forumu -Dubai'de gerçekleştirilecek…

  • Yazı boyutu
BAE-Türkiye Gıda Güvenliği ve Yatırım Olanakları Ortaklık Forumu
  -Dubai'de gerçekleştirilecek…

BAE-Türkiye Gıda Güvenliği ve Yatırım Olanakları Ortaklık Forumu -Dubai'de gerçekleştirilecek forumun açılışını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in yapması bekleniyor

Türkiye'nin önde gelen gıda ve tarım şirketleriyle körfez ülkelerinin yatırım fonlarını bir çatı altında buluşturmayı amaçlayan BAE - Türkiye Gıda Güvenliği ve Yatırım Olanakları Ortaklık Forumu, Dubai'de gerçekleştirilecek.
     Yapılan açıklamaya göre, Dubai ve Kuzey Emirlikleri Türk İş Konseyi'nin, yıllık "BAE - Türkiye Gıda Güvenliği ve Yatırım Olanakları Ortaklık Forumu", 24 Şubat'ta Dubai'de Palace Hotel Downtown'da yapılacak. Toplantının açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in yapması bekleniyor.
     Dubai ve Kuzey Emirlikleri Türk İş Konseyi Başkanı Hakan Bahçeci, Türkiye'nin dinamik ve sürdürülebilir gıda potansiyeliyle Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) gıda güvenliği vizyonu açısından mükemmel bir cazibe merkezi oluşturduğunu belirtti.
     Hakan Bahçeci, düzenleyecekleri toplantıyla Körfez fonlarının Türk gıda markalarına yatırım yapmak suretiyle hem Türkiye'nin artan geliriyle büyüyen cazip iç pazarından faydalanmaları, hem de bu markalarla dünyaya açılarak kendi gıda güvenliklerini de teminat altına alabilecekleri mesajını vermeyi amaçladıklarını bildirdi.
     Yıllık "BAE - Türkiye Gıda Güvenliği ve Yatırım Olanakları Ortaklık Forumu" hakkında detaylı bilgi için "+971 4 371 3327" numaralı telefon veya "tbcdubai@tbcdubai.org" internet adresinden irtibata geçmek mümkün olabiliyor.
    
     -Dünya Nüfusunun Beslenme İhtiyacı ve Gıda Güvenliği-
    
     Birçok ülkede nüfus yüzde 2,5 oranında artarken, gıda üretimi yüzde 1,5 oranından az artış gösteriyor. Bu da ülkelerin nüfusları için yeterli gıda üretememesi riskinin doğması anlamına geliyor.
     Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Organizasyonu'nun ( FAO ) raporlarına göre, 2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunu beslemek için yüzde 70 oranında daha fazla gıda üretimine ihtiyaç olacak. Önümüzdeki yarım yüzyıl boyunca tarihin başlangıcından bu yana tüketilen gıdadan daha fazlasına ihtiyaç duyulacak.
     İklim değişiklikleri hava koşullarının etkilenmesine, kuraklık, sel, deprem gibi birçok önlenemez olayların olmasına neden olurken, FAO'nun 2010 yılında yaptığı hesaplamaya göre, işleme, depolama, paketleme ve ulaşım işlemleri sonucunda yüzde 15'den, yüzde 50'ye varan hasat kayıpları görülüyor. Gıda güvenliği için önemli bir risk oluşturan bu kayıpların asgari düzeye çekilebilmesi ve aynı zamanda tüketiciye en az kayıpla sunulabilmesi için ciddi alt yapısal yatırımlar gerekiyor.
     Gıda tüketiminin yüzde 90'ının ithalata dayalı olduğu Birleşik Arap Emirlikleri için Gıda Güvenliği stratejik bir önem taşırken, son yıllarda Körfez Ülkeleri tüm dünyada ağırlıklı olarak tarım ve gıda sektörlerine yatırım yaparak sürdürülebilir gıda güvenliğini güvence altına almak istiyorlar.
    
     -Gıda da cazibe merkezi Türkiye-
    
     Türkiye'de son 8 yılda uygulanan tarım reformları, tarım üretimini 25 milyar dolardan, 62 milyar dolara çıkartarak Avrupa'da 1. ve dünyada 7. sıraya yükseltti. Türkiye, 2023 yılında üretimi 150 milyar dolara ve ihracatı 40 milyar dolara çıkartmayı hedefliyor.
     Elverişli coğrafi koşulları ve iklimi ile Türkiye, tarım ve gıda sanayi alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak kabul edilirken, bereketli toprakları ve denizi, bakliyat, yağlı tohumlar, meyve ve sebzeler, kesme çiçek, kümes hayvanları, süt ve süt ürünleri ve balıkçılık gibi geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.
    
    
     yayıncı: Ali Bayaslan

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir