BAE'den nükleer enerji hamlesi -Nükleer Enerji Kurumu, 2017'de faaliyete geçmesi beklenen…

  • Yazı boyutu
BAE'den nükleer enerji hamlesi
  -Nükleer Enerji Kurumu, 2017'de faaliyete geçmesi beklenen…

BAE'den nükleer enerji hamlesi -Nükleer Enerji Kurumu, 2017'de faaliyete geçmesi beklenen nükleer enerji tesislerine yakıt temini için 6 uluslararası firma ile anlaşma imzaladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Nükleer Enerji Kurumu (ENEC), 2017'de faaliyete geçmesi beklenen nükleer enerji tesislerine yakıt temini için 6 uluslararası firma ile anlaşma imzaladı.
     ENEC'ten yapılan açıklamaya göre, gelecek 15 yılda yapılacak çalışmaların hizmet anlaşmalarını içeren ve Temmuz 2011'de açılan yakıt ihalesi sonuçlandırıldı. Uluslararası nükleer yakıt tedarikçilerinin, kurumun talebini karşılamak için teklif verdiği ihalede 6 firma ile anlaşıldı.
     Doğal uranyum konsantresinin satın alınması, zenginleştirilmeye hazır hale getirilmesi, nükleer enerji tesislerinde kullanılabilecek seviyeye kadar zenginleştirilmesini içeren ihaleyi, Amerikalı ConverDyn, Kanadalı Uranyum One, İngiliz URENCO ve İngiliz-Avusturya ortaklığı Rio Tinto, Rus TENEX ve Fransız AREVA kazandı.
     Zenginleştirilmiş uranyum ise BAE'de kurulması planlanan santrallerde kullanılmak üzere, Kore Elektrik Enerjisi Kurumu tarafından yönetilen konsorsiyum üyesi KEPCO Nükleer Yakıt firmasına verilecek.
     Yaklaşık 3 milyar dolara mal olacak anlaşma, uranyum temini ve zenginleştirilmesiyle ilgili hizmetleri kapsıyor.
     ENEC, ülkenin ekonomik gelişmesi için gerekli elektriği sağlamak amacıyla Abu Dabi'nin batı bölgesinde "Bereket" isimli nükleer tesis kurmayı planlıyor.
     Kurum, 4 üniteden oluşacak nükleer tesiste, 2017 yılından itibaren 15 yıllık süre için 450 milyon megawatt güvenli, temiz ve verimli elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyor.
     İlk ünitesinin 2017'de, diğer 3 ünitenin ise 2018, 2019 ve 2020 yıllarında hizmete girmesi öngörülüyor.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir