Azerbaycan Milli Meclisi TANAP projesini onayladı

  • Yazı boyutu
Azerbaycan Milli Meclisi TANAP projesini onayladı

Azerbaycan Milli Meclisi TANAP projesini onayladı

Azerbaycan Milli Meclisi, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile ilgili iki anlaşmayı onayladı.
     Azerbaycan Milli Meclisi'nin bugünkü oturumunda, TANAP projesi kapsamında, Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılmış iki anlaşma milletvekillerinin oylamasına sunuldu.
     Yapılan oylamada, 25 Ekim 2011 tarihinde İzmir'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan, "Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri arasında doğalgazın Türkiye'ye satışı, Azerbaycan doğalgazının Türkiye'den transit olarak Avrupa'ya ulaştırılması ve doğalgazın ulaştırılması için boru hattının yapılması" anlaşması oy birliği ile kabul edildi.
     Yine aynı oturumda yapılan oylamada, 26 Haziran 2012 tarihinde İstanbul'da imzalanmış, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Şirketi arasında Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Sistemine Dair Anlaşma" da onaylandı.
    
     -TANAP Projesi-
    
     Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın, Türkiye'den BOTAŞ ile TPAO'nun ortaklığı ile 26 Aralık 2011 tarihinde ön mutabakatı gerçekleştirilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi, 7 milyar dolar yatırımla hayata geçecek. Projenin ilk etabı 2018 yılında tamamlanacak.
     TANAP için oluşturulan konsorsiyumda SOCAR, BOTAŞ ve TPAO bulunuyordu. Projenin yüzde 80'lik hissesini elinde bulunduran SOCAR, daha sonra kendi hisselerinin yüzde 29'unu BP, Statoil ve Total'e önerdi.
     Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı, gazın Azerbaycan'dan çıkarak, Gürcistan'dan geçip Türkiye üzerinden satılmasını ve iletilmesini öngörüyor. Şah Deniz 2 Konsorsiyumu'nun 16 milyar metreküplük gazının, 6 milyar metreküplük kısmı Türkiye'ye satılacak, 10 milyar metreküplük kısmı da TANAP ile Avrupa'ya Bulgaristan ve/veya Yunanistan sınırında teslim edilecek.
     Giriş noktası Türkiye sınırı Türkgözü girişi olan 56 inçlik hattın, Avrupa'ya çıkış noktaları Yunanistan ve/veya Bulgaristan sınırları, Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak.
     TANAP projesi için öngörülen 4 aşamanın ilki 2018'de ilk gaz akışıyla gerçekleşecek. 2020'de yıllık 16 milyar metreküp olacak kapasitenin, 2023'te 23'e, 2026'da ise yılda 31 milyar metreküp seviyesine kadar ulaşması hedefleniyor.
     Türkiye Ulusal İletim Hattının batı girişini besleyerek, batı bölgesi arz güvenliğini kuvvetlendirecek proje, gelecekte Türkmen gazının Türkiye ve Avrupa'ya iletimi için alternatif bir hat olma özelliği de taşıyor.
     İki ülke açısından çok büyük stratejik öneme sahip olan TANAP, Türkiye ve Avrupa için uygun fiyat ve tanımlanmış doğalgaz kapasitesiyle arz güvenliğini desteklerken, Azerbaycan'ın sahip olduğu doğalgaz kaynaklarının yeni pazarlara ulaştırılması gibi büyük kazanımları da beraberinde getiriyor.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir