Azerbaycan Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı Nezirov: "Nahçıvan-Kars Demiryolu Projesi için…

  • Yazı boyutu
Azerbaycan Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı Nezirov:
  "Nahçıvan-Kars Demiryolu Projesi için…

Azerbaycan Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı Nezirov: "Nahçıvan-Kars Demiryolu Projesi için Türkiye'ye düşük faizli kredi sağlayabiliriz

Azerbaycan Devlet Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı Kurban Nezirov, Nahçıvan-Kars Demiryolu Projesinin yapımı için, Azerbaycan tarafının Türkiye'ye düşük faizli kredi sağlayabileceğini söyledi.
     Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Türkiye ile irtibatının daha da genişlendirilmesi yönünde yapımına karar verilen ve Azerbaycan'la Türkiye'nin prensipte anlaştığı Nahçıvan-Kars Demiryolu Projesini basın mensuplarına değerlendiren Kurban Nezirov, Azerbaycan Devlet Demiryolları'nın, projenin hazırlanması yönünde hükümetten talimat aldığını, kurumda Ulaştırma Bakanlığı görevlileri ile ortak çalışma grubunun oluşturulduğunu bildirdi.
     Çalışma grubundaki teknik heyetin Nahçıvan'da arazi taraması yapıldığını ve teknik bilgileri içeren rapor hazırlandığını ifade eden Nezirov, raporun Ulaştırma Bakanlığı'nda incelendiğini kaydetti.
     Türkiye tarafı ile de iletişimde olduklarını söyleyen Kurban Nezirov, projelendirme işini Türkiye tarafının üstleneceğini ve hazırladıkları teknik raporu Türkiye'ye de gönderdiklerini ifade etti.
     Proje kapsamında Kars'tan Türkiye Azerbaycan sınırına kadar 230 kilometrelik yeni demiryolu hattının inşa edileceğini bildiren Nezirov, "Bunun maliyeti yaklaşık 1 milyar dolar civarında olacaktır. Demiryolu hattının büyük kısmı Türkiye arazisinden geçecektir. Fakat bu proje, Azerbaycan için büyük önem arz etmektedir. Azerbaycan tarafı olarak, projenin gerçekleşmesi için, maliyetinin tamamını Türkiye'ye düşük faizli kredi ile sağlayabiliriz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir