Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: -"Azerbaycan, Türkiye'nin enerji güvenliğine kendi enerji…

  • Yazı boyutu
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev:
  -"Azerbaycan, Türkiye'nin enerji güvenliğine kendi
  enerji…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: -"Azerbaycan, Türkiye'nin enerji güvenliğine kendi enerji güvenliği gibi bakıyor. Bizim çıkarlar, niyetler ve politikalarımız da birdir" -"Bugünü tarihi bir gün olarak kabul ediyorum. Çünkü bugün biz büyük tarih kitabına yeni sayfalar açıyor ve imzalarımızı koyuyoruz. Gelecekte her iki ülke bundan fayda görecek"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Azerbaycan, Türkiye'nin enerji güvenliğine kendi enerji güvenliği gibi bakıyor. Bizim çıkarlar, niyetler ve politikalarımız da birdir" dedi.
     Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Hükümetlerarası Anlaşması imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.
     İzmir Petkim'de de büyük bir projenin temelini attıklarını, Petkim'e ve boru hattına koyulacak toplam sermayenin 15-20 milyar doları bulacağını ifade eden Aliyev, "Bu ilişkiler dostluk, kardeşlik üzerinde kurulmasaydı büyük sermayeleri konuşamazdık" dedi.
     Aliyev, bu işlerin temelinin halkların bağlılığı olduğunu, TANAP projesini iki ülkenin 5 yıl içinde gerçekleştireceğini kaydederek, açılış törenini de böyle mutluluk içinde beraber kutlayacaklarını söyledi.
     Türkiye ve Azerbaycan emektaşlığının çok önemli bir faktör olduğunu, her alanda birbirlerini desteklemek için çalıştıklarını ifade eden Aliyev, şöyle devam etti:
     "En sıkıntılı zamanlarımızda Türkiye, Azerbaycan halkının yanında olmuştur. Bizim halk hiçbir zaman bunları unutmayacak. TANAP projesi de bu işlerin dışa vurmasıdır. Azerbaycan, Türkiye'nin enerji güvenliğine kendi enerji güvenliği gibi bakıyor. Bizim çıkarlar, niyetler ve politikalarımız da birdir. Bugünü tarihi bir gün olarak kabul ediyorum. Çünkü bugün biz büyük tarih kitabına yeni sayfalar açıyor ve imzalarımızı koyuyoruz. Gelecekte her iki ülke bundan fayda görecek."
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir