Azerbaycan-British Petrol (BP) ilişkilerinde gerginlik -Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "BP…

  • Yazı boyutu
Azerbaycan-British Petrol (BP) ilişkilerinde gerginlik 
  -Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev:
  "BP…

Azerbaycan-British Petrol (BP) ilişkilerinde gerginlik -Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "BP yönetimindeki konsorsiyum vaatlerini yerine getirmedi"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hazar Denizi'ndeki petrol üretiminde yaşanan gerilemeden, üretimin büyük bölümünü gerçekleştiren BP şirketini sorumlu tuttu.
     10 Ekim'de gerçekleştirilen ve 2012 yılının ilk dokuz ayı için sosyo-ekonomik gelişimin masaya yatırıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Aliyev, ülkenin petrol üretiminde gerileme yaşandığını ve bunun da sorumlusunun BP şirketi olduğunu bildirdi.
     "Azeri" ve "Çırak" yataklarındaki petrol üretimindeki gerilemeyi beklemediklerini ve bu gerilemenin BP'nin yanlışları sonucu yaşandığını söyleyen Aliyev, BP'yi her zaman desteklediklerini ve kendilerinden de bunun karşılığını beklediklerini ifade etti.
     BP tarafından Devlet Petrol Şirketi'ne (SOCAR) verilen vaatlerin yerine getirilmemesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Aliyev, şöyle konuştu:
     "Dünya ticaretinde bu tarz anlayışa yer yoktur. Biz, bütün ortaklarımıza karşı ister siyasette, ister ticarette adil davrandık. Her zaman vaatlerimizi yerine getirdik. Bu konuyu kamuoyu ile paylaşmamın nedeni sorula bilir. Çünkü geçtiğimiz ay BP, sorunların kısa sürede giderileceğini şahsıma resmi olarak bildirmişti. Fakat, bir ay geçmesine rağmen herhangi bir gelişme olmadı. Onların zaman kazanmak istediğini düşünüyorum. Bunu kabul edemeyiz. SOCAR'a konuyu resmi olarak gündeme getirmesi ve gerekenin yapılması yönünde talimat verdim. Görevini ve anlaşma şartlarına uymayan yatırımcılar bu durumdan ders çıkarsınlar."
     Petrol üretimindeki gerilemeyi istatistik verilerle ortaya koyan Aliyev, "Azeri" ve "Çırak" yataklarının 2009-2012 yılları hasılatıyla ilgili bilgi verdi:
     "2009 senesinde, Azeri ve Çırak yataklarından 46,8 milyon ton üretim yapılacağı bildirilmişti. Fakat, 40,3 milyon ton üretildi. 2010 yılında vadedilen rakam 42,1 milyon tondu fakat üretim 40,6 milyon ton oldu. 2011 senesinde vaat edilen 40,2 milyon tona karşı 35,6 milyon ton üretim yapıldı. Bu yıl da 35,6 milyon ton üretim yapılacağına dair söz verildi. Fakat, mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda BP'nin 33 milyon tondan fazla üretim yapacağına ihtimal vermiyorum."
     Öte yandan BP Bakü ofisinden yapılan açıklamada, BP'nin Azerbaycan Devleti'ne sadık olduğu ve üretimde yapılan aksaklıkların SOCAR'la işbirliği yapılarak giderileceği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir