Ayrintili fatura ücretlerine itiraz

  • Yazı boyutu
Ayrintili fatura ücretlerine itiraz

Tüketiciler Birligi Genel Baskan Yardimcisi Üstün Bol, Türk Telekom ve GSM operatörlerinin düzenledikleri faturalardan ayrinti ücreti adi altinda alinan ücretlerin yasal olmadigini belirtti.

Bol, tüketicilerden haksiz olarak yillardir tahsil edilen bu bedellerin, yasal faizleriyle birlikte tüketicilere iade edilmesi gerektigini savundu.
 
Fatura düzenleme ile ilgili hususlar ve düzenlenen faturalarin tasimasi gereken asli unsurlarin Vergi Usul Kanunu`nun 230`uncu maddesine göre tarifelendirildigine isaret eden Bol, "Vergi Usul Kanunun 230`uncu maddesi 4`üncü bendinde belirtilen Türk Telekom ve GSM operatörlerinin yasal bir zorunluluk olarak faturalarda hizmet süresini ve bu hizmet süresine göre hesaplanan bedelini belirtmek zorundadir" dedi.
 
Bu nedenle ilgili operatörlerin herhangi bir ayrinti belirtmeksizin tüketicilere toplam görüsme sürelerinden yola çikarak fatura düzenlemesinin vergi usul kanununa göre yasal olmadigini anlatan Bol, "Iletisim sirketlerinin zaten zorunlu olduklari ayrinti bilgilerini tüketicilere ücret karsiliginda sunmalari kabul edilemez bir durumdur" diye konustu.
 
Türk Telekom ve diger operatörlerin yillardir düzenledikleri her ayrintili faturadan ücret alarak haksiz kazanç elde ettigini söyleyen Bol, "Türk Telekom ve diger iletisim operatörlerinin önümüzdeki aydan itibaren bugüne kadar abonelerinden tahsil ettikleri haksiz ayrinti ücretlerini yasal faizleri ile birlikte faturalardan düserek iade edilmeli ve tüketicilerden özür dilenmelidir" dedi.
Kaynak:cnnturk.com

Bu haberi 3,263 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir