"Aynı emekle daha çok üretebiliyoruz"

  • Yazı boyutu
"Aynı emekle daha çok üretebiliyoruz"

İMKB Başkanı İbrahim Turhan:"Geçen yıl sonu itibariyle Türkiye'de finansal sektörün varlıkları milli gelirin tamamını geçti. Yaklaşık, 1,5 trilyon liraya yaklaştı. Bunun da çok ciddi bir bölümü bankacılık sektöründen kaynaklandı. Bu da bize mutluluk veriyor. Ancak, buna rağmen daha dengeli bir seyir sağlamamız gerekiyor"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, geçen yıl sonu itibariyle Türkiye'de finansal sektörün varlıkları milli gelirin tamamını geçtiğini belirterek, "Yaklaşık, 1,5 trilyon liraya yaklaştı. Bunun da çok ciddi bir bölümü bankacılık sektöründen kaynaklandı. Bu da bize mutluluk veriyor. Ancak, buna rağmen daha dengeli bir seyir sağlamamız gerekiyor"dedi.
     Turhan, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Odakule Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen "Sermaye Piyasalarındaki Gelişmelerin Sanayimizin Geleceğine Etkileri" konusunun ele alındığı Ağustos ayı Meclis toplantısına katıldı.
     İbrahim Turhan, Türk sermaye piyasalarının ve İMKB'nin genel görünümüne değinmek istediğini belirterek, şöyle konuştu:
     "Türkiye ekonomisi çok ciddi bir sıkıntı döneminden geçti. 1970'li yıllarda başlayan ve 30 yıl devam eden yüksek enflasyon ve bunun neticesinde ortaya çıkan yüksek faiz oranları ve Türk parasının itibarını kaybetmesiyle feci bir dönem yaşadık. 1989 yılını bir milat olarak kabul edersek, Türkiye ekonomisi tamamen dışa açıldı. Bu dönemde ortalama enflasyon yüzde 80'nin üzerinde, ortalama büyüme hızı da yüzde 3 seviyesinde. Aynı dönemde nüfusun yıllık yüz 2'nin üzerinde arttığını dikkate alacak olursanız ne kadar korkunç bir durumda olduğumuz somut bir şekilde ortaya çıkar. Yine aynı dönemde yüzde 3'lük büyümenin analizini yapacak olursak, bu büyümenin ağırlıklı bir kısmının, emek ve sermaye kullanarak sağlandığını görüyoruz. Yani büyümek için sadece kaynaklarımızı daha fazla kullanmaktan başka bir şey yapmamışız. Böyle bir ortamda sermaye piyasalarının gelişmesini beklemek de hayalcilik olur. Ülkemizde 2001 krizinden sonra alınan doğru uygulamalarla çok ciddi bir değişim yaşandığını görüyoruz."
    
     -"Aynı emekle daha çok üretebiliyoruz"-
    
     1990'lı yıllarda Türkiye ekonomisinde ortalama tasarrufların milli gelire oranının yüze 23 civarında olduğunu hatırlatan Turhan, "Yatırımların mili gelire oranı da yüzde 26 civarındaydı. Fakat yüzde 26'lık yatırım harcaması ile ekonomimizi sadece yüzde 3 büyütebiliyorduk. Cari açık, 5 puana yükseldiğinde ülkede kriz çıkıyordu. Şuanda yatırımlarımızın milli gelire oranı yüzde 22'ye düştü. Fakat Milli gelirin yüzde 22'si kadar yatırımla şu an ortalama yüzde 6 büyümeyi sağlayabiliyoruz. Aynı emekle daha çok üretebiliyoruz" diye konuştu.
     İbrahim Turhan, sermaye yapısının, borç, öz kaynak oranını bozacak şekilde ve sistemin finansal risklerini artıracak şekilde bir sonuç doğurmasına müsaade edilmemesinin önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "Geçen yıl sonu itibariyle Türkiye'de finansal sektörün varlıkları milli gelirin tamamını geçti. Yaklaşık, 1,5 trilyon liraya yaklaştı. Bunun da çok ciddi bir bölümü bankacılık sektöründen kaynaklandı. Bu da bize mutluluk veriyor. Ancak, buna rağmen daha dengeli bir seyir sağlamamız gerekiyor. Son 10 yılda Türkiye ekonomisi normalleşti, reel faiz 2000'li yılların başından sonra 20, 25 puana indi. Sonra bir 10 puan daha indi. Şimdi reel faiz 2 puanda seyrediyor. Buna rağmen ekonomi yüzde 6'ya yakın büyüdü. Varlıklarımızın değeri ciddi manada arttı. Türk parası reel olarak yabancı paralar karşısında değer kazandı.
     Bu ortamı daha önceden bilseydiniz paranızı faize, mevduata mı yatırırdınız, yoksa Türk Lirası cinsinden şirketlerin değerine mi yatırırdınız- Yabancı yatırımcılar Türkiye'nin bu istikrarına ikna olmuşlar, buna oynamışlar ve kazanmışlar. Ama biz ne olur ne olmaz deyip yabancı parada ve faizde kalmışız. Dolayısıyla Türkiye'nin kazançlarından yeterince istifade edememişiz. İşte Türkiye'nin kazançlarından önümüzdeki dönemde yeteri kadar istifade etmesinin en önemli yolu Türk yatırımcılarının Türk sermaye piyasasıyla barışması ve buluşmasıdır."
     (sürecek)
    
    
    


Bu haberi 239 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir