Aynı bölge için yapılan enerji yatırımlarında öncelik nükleer enerjide

  • Yazı boyutu
Aynı bölge için yapılan enerji yatırımlarında öncelik nükleer enerjide

Aynı bölge için yapılan enerji yatırımlarında öncelik nükleer enerjide

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), aynı bölge için yapılan enerji yatırımlarında seçim kriterlerini belirledi. Düzenlemeye göre, aynı yer için yapılan enerji yatırımlarında öncelik nükleer enerjide olacak
     Konuya ilişkin Petrol Piyasası Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Doğalgaz Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Düzenlemelere göre, aynı yer için yapılan enerji yatırımlarında öncelik nükleer enerjide olacak. Nükleeri sırasıyla, "doğalgaz yeraltı depolama, doğalgaza dayalı olmayan elektrik üretimi, LNG'ye dayalı depolama, petrol rafinerisi, doğalgaza dayalı elektrik üretimi, petrol depolama" izleyecek.
     Aynı yer için iki doğalgaza dayalı olmayan elektrik üretimi başvurusu yapılırsa birinci sırada yerli kömür santrali, ikinci sırada ithal kömür santrali, üçüncü sırada yenilenebilir enerji kaynakları yer alacak.
     Aynı yer için iki yerli, iki ithal kömürden enerji üretimi için lisans başvurusu olursa veya iki tane petrol rafinerisi lisans başvurusu olursa, kuruma ilk başvurana lisans verilecek.
    
     -Doğalgaz depolama-
    
     Doğalgaz depolama lisansı başvurusuna ilişkin yapılan duyurunun süresi tamamlandıktan sonra, duyuru konusu yerde piyasada başka bir depolama, elektrik piyasasında üretim ve/veya petrol piyasasında rafinerici veya depolama faaliyetinde bulunmak üzere yapılan lisans başvuruları iade edilecek veya reddedilecek.
     Duyuru süresinde, aynı yer için piyasada başka bir depolama, elektrik piyasasında üretim ve/veya petrol piyasasında rafinerici ve/veya depolama lisansı başvurusu/başvuruları olması durumunda, uluslararası anlaşma ile tahsisi yapılan veya yapılması öngörülen yerde ya da elektrik piyasasında nükleer enerjiye dayalı elektrik üretim tesisi sahası olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca çalışmalara konu edilen sahada faaliyet göstermek üzere piyasada ya da elektrik veya doğalgaz piyasalarında yapılan lisans başvuruları her aşamada reddedilecek.
     Piyasada başka bir depolama, elektrik piyasasında üretim ve/veya petrol piyasasında rafinerici veya depolama lisansı başvurularının yapılması halinde, duyuru konusu yerde hangi başvuruya ilişkin lisanslama sürecinin devam edeceği usul ve esaslara göre kurul kararıyla belirlenecek.
     Lisans başvurularından piyasada yeraltı doğalgaz depolama, elektrik piyasasında doğalgaz hariç diğer kaynak veya yakıta dayalı üretim, piyasada sıvılaştırılmış doğalgaz tesisinde yapılacak depolama, petrol piyasasında rafinerici, elektrik piyasasında doğalgaz dayalı üretim ve petrol piyasasında depolama lisansı başvurularına sırasıyla öncelik verilecek.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir