"Aydın Kestanesi" tesciline ilçesi Nazilli'den itiraz -Nazilli Ticaret Odası, Aydın Ticaret…

  • Yazı boyutu
"Aydın Kestanesi" tesciline ilçesi Nazilli'den itiraz
  -Nazilli Ticaret Odası, Aydın Ticaret…

"Aydın Kestanesi" tesciline ilçesi Nazilli'den itiraz -Nazilli Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası'nın Türk Patent Enstitüsüne yaptığı "Aydın Kestanesi" coğrafi işaret tescil başvurusuna itiraz ederek süreci durdurdu

Nazilli Ticaret Odası, kestanenin Aydın'dan daha çok Nazilli ilçesi ile anılan bir ürün olduğu gerekçesiyle "Aydın Kestanesi" coğrafi işaret tescil başvurusuna itiraz etti.
     Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de en fazla üretimi Aydın'da yapılan kestane ürünü için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) 1 yıl önce tescil başvurusu yaptıklarını söyledi.
     Menşe adı "Aydın Kestanesi" olarak TPE'ye yapılan başvurunun 21 Kasım 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak coğrafi işaret tescil süreci başlatıldığını anlatan Bosnalı, 6 aylık itiraz süresinin dolmasına kısa süre kala Nazilli Ticaret Odası'nın TPE'ye itiraz ettiğini ve Aydın Kestanesi'ne tescil sürecini durdurduğunu bildirdi.
     "Bursa'nın yapmadığı itirazı Nazilli'nin yapmasına üzüldük" diyen Bosnalı, TPE'nin, savunma dilekçesi hazırlamaları için 3 ay süre verdiğini, itiraz dilekçeleri incelendikten sonra kestanenin tescili ile ilgili kararı hakem heyetinin vereceğini dile getirdi.
     Bosnalı, kestanenin kentte sadece Nazilli'de üretilmediğine dikkat çekerek, "Kestane Aydın'ın dağlarında, Köşk'te, Nazilli'de yetişiyor. Adını ne koyarsınız, elbette Aydın Kestanesi. Nazilli bizim ilimizin en büyük ilçesi. Çok üzüldük. Konuyu arkadaşlarla değerlendireceğiz. Coğrafi işaretinin alınması, öncelikle bölgemizin genetik zenginliği ve biyolojik çeşitliliğin korunması bakımından önemli. Kestanemizin coğrafi işareti, ürüne katma değer getirecek, üretim artacak ve Aydın ekonomisine katkı sağlayacak" dedi.
     Aydın ile Nazilli çekişmesinin geçmişten geldiğini vurgulayan Bosnalı, "Konunun buraya kadar gelmesine anlam veremedik. Nazilli'de bu işi savunalar bu güne kadar neden kestanenin tescilini almak için girişimde bulunmadı- Bundan sonraki süreçte biz de gerekçelerimizi TPE'ye sunup kararı bekleyeceğiz" diye konuştu.
    
     -Nazilli Ticaret Odası'nın itirazı-
    
     Nazilli Ticaret Odası tarafından TPE'ye yapılan itirazda Türkiye'de kestane üretiminin yüzde 27,93'ünün Aydın'da, kentteki kestane üretiminin yüzde 49,85'inin de Nazilli ilçesinden karşılandığı vurgulanıyor.
     TÜBİTAK projesi kapsamında Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nün yaptığı çalışmada bu tespitin yapıldığına dikkat çekilen dilekçede şu ifadelere yer veriliyor:
     "Yapılan bu çalışmada Nazilli ilçesinin çok verimli, iri gösterişli ve kaliteli meyveleri olan, hastalıksız, sağlıklı ağaçlar ve bahçeleri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen bulgular neticesinde, Nazilli ilçesi kestanelerinin en kaliteli kestane tipi olduğu görülmüştür. Coğrafi işaretler ürünün kalitesi, geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan sıkı bağı simgeleyen bir güvence olarak nitelendirilmektedir.
     Coğrafi işarete konu olan kestane ürünü Nazilli ilçesiyle anılan bir üründür. 24.11.2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Aydın Kestanesi coğrafi işaret başvurusu tescili 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunmasına ilişkin KHK kapsamında mümkün değildir. Coğrafi işaretin tescil talebinin reddedilmesine karar verilmesini talep ederiz."
     Öte yandan AK Parti Aydın Milletvekili Gültekin Kılınç'ın Aydın Ticaret Borsası ve Nazilli Ticaret Odası üyeleri ile konuya ilişkin bir toplantı yapacağı öğrenildi.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir