Ayakkabı Yaz Fuarı açıldı

  • Yazı boyutu
Ayakkabı Yaz Fuarı açıldı

Yaz modellerinin sergilendiği fuarda Türkiye'nin değişik illerinden 134 firma ürünlerini sergiliyor

İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarı (Ayakkabı Yaz 2013) İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda açıldı.
     İZFAŞ tarafından, İzmir Ayakkabıcılar Odası ve Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD) işbirliği ile düzenlenen Ayakkabı Yaz Fuarı'na yurt içinden 134 firma, İtalya, Tayvan ve İsveç'ten de temsilcilik düzeyinde katılım sağlanıyor.
     13 Ocak tarihine kadar açık kalacak Ayakkabı Yaz Fuarı'nın açılış töreninde konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç, Türk ayakkabı sektörünün çok dinamik bir yapıya sahip olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin 2023 vizyonu kapsamında belirlenen hedeflere ulaşması için, ayakkabıcılık sektörünün kendisine biçilen ihracat hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kıraç, Ayakkabı Fuarı'nın İzmir'in önemli fuarları arasında bulunduğunu dile getirdi.
     Türk ayakkabı sektörünün dinamik bir yapıya sahip olduğunu anlatan Kıraç, "Türkiye, 2023 hedefleri için kendisine bir vizyon çizdi. 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde ayakkabı sektörüne düşen bir pay var. Bu paya ulaşmak için sektör çalışmalarını sürdürüyor. Ayakkabıcılık sektörünün geleceğe umutla bakmaması için hiçbir neden yok. İnsanoğluna 'başını serin tut ayaklarını sıcak" önerisi sebebiyle insanlar ayakkabıdan vazgeçemiyor. Sektörün kendi içinde dinamizmi var. Bu dinamizmi harekete geçirmek için moda ve tasarıma önem vermemiz gerekiyor. Bunu yapabilecek güçte bir ülkeyiz" dedi.
    
     -Katılımın düşmesi-
    
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Ayakkabı Fuarı'na katılımcı firma sayısının giderek düştüğünü belirterek, bunun önemli bir sorun olduğunu vurguladı.
     Kocaoğlu, "Katılımcı sayısının her geçen gün düşmesi bir sorun. İZFAŞ olarak çok sayıda fuar düzenlediğimiz için bir hata yapılmış olabilir. Bu fuarın nasıl canlandırılacağı konusunu önümüzdeki günlerde bir çalıştayla masaya yatıracağız. Ayakkabı fuarındaki daralma bizi üzmüştür. Bu fuarı ayağa kaldırmak için özel proje yapmamız gerekiyor" dedi.
     İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da aynı soruna dikkat çekerek, "Bu fuar ileriye değil geriye gidiyor. Katılımcı sayısı sürekli düşüyor. Fuara ilgi az, ama sektör yukarıya çıkıyor. Artık İtalya gibi modayı takip etmemiz gerekiyor" diye konuştu.
    
     -Kayıtdışılık şikayeti-
    
     İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel ise Türkiye'nin ayakkabıda kurulu kapasitesinin yıllık 420 milyon çift olmasına rağmen sektörün yıllık ihracatının 68 milyon dolar olduğunu, bunun sektörün bir ayıbı olduğunu ifade eden Güzel, semt pazarlarında ayakkabı satılmasını eleştirdi.
     Güzel, "Sektörde kayıtdışı çok fazla. Bu ortamda dürüst çalışan cezalandırılıyor. Devletin ilgili birimleri buna el atmalı" dedi.
     Güzel, Çin'den sağlıksız ayakkabının ithalatının devam ettiğini, bunun da önüne geçilemediğini kaydetti.
     Törende Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin ve Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD) Başkanı Erdal Durmaz da birer konuşma yaptı.
    
    
    


Bu haberi 494 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir