Ayakkabi sektörü sönüyor Italya`yi örnek almaliyiz

  • Yazı boyutu
Ayakkabi sektörü sönüyor Italya`yi örnek almaliyiz

Dema Group Baskani Ihsan Yesil, ayakkabi sektörünün ihracat yapamaz hale geldigini, durumdan kurtulmak için yüksek katma degerli ürünler üretilmesi gerektigini vurguladi

Dema Group Yönetim Kurulu Baskani Ihsan Yesil, üretim açisindan bakinca Türkiye`de ayakkabi sektörünün sönen bir sektör oldugunu, piyasayi Uzakdogulu üreticilerin domine ettigini vurguladi. Türk ayakkabicilarinin yüksek katma degerli ürünler üretmek zorunda oldugunu belirten Yesil, "Burada Italya ve Portekiz`i örnek almamiz lazim. Ayakkabi sektörü ihracat yapamaz hale geldi. Fiyat zorluklariyla karsilasiyoruz. Bizim 2006 ciromuz 60 milyon YTL idi. 2007 ciro hedefimiz ise 70 milyon YTL. Bu rakamin ancak yüzde 3`ü, yani 2 milyon YTL`si ihracattan kaynaklaniyor. Buradaki çözümlerden bir tanesi ihracattan çok ithalatin önünü kesmek olabilir" dedi. Türkiye`nin ayakkabi sektöründeki en büyük problemlerden bir tanesinin ise taklit marka olmanin yeterli olarak düsünülmesinden kaynaklandigini ifade eden Yesil, sektörün kendini gelistirip Ar-Ge`ye yatirim yapmasinin gerektiginin altini çizdi.

ETKILENMELER OLUYOR
Yesil Kundura`dan ayrilip Dema`yi kurmasinin nedeni olarak da aile anayasasindaki çatlaklar olarak gösteren Yesil, bu kararindan bugün pisman olmadigini kaydetti. Yesil Ailesi olarak yillik 600 bin çift askeri bot ürettiklerini belirten Ihsan Yesil, bu rakamin 350 binini Dema`nin gerçeklestirdiginin altini çizdi. Tekstil sektöründe bütün üreticilerin birbirinden etkilendigine deginen Yesil, bu sorunun ayakkabida da mevcut oldugunu ifade etti.

Türkiye modayi 2 sene geriden takip ediyordu
YESIL, "Eskiden Türkiye Avrupa modasini 1 hatta 2 sene geriden takip ederdi. Özellikle son 5 senedir es zamanli takip etmeye basladi. Promar olarak Camel Active`in dünya çapinda 3 ana lisansöründen birisiyiz. Yilda sadece Camel için bin 200 farkli model üretiyoruz.

Sokaklardaki magazalar eskisi kadar verimli degil
CADDEDEKI magazalarini `reklam` seklinde nitelendiren Yesil, bu magazalari prestij olarak gördüklerini ifade etti. Cirolarinin yüzde 50`sini hafta sonu gerçeklestigini belirten Yesil, "Insanlar yemek yemeye geliyor. Bu meyanda ayakkabi aliyor. Bu yüzden alisveris merkezleri bizim açimizdan vazgeçilmez. Sokaklardaki magazalar eskiden oldugu gibi verimli degil" dedi. Camel active disinda, Dr Martens, Fly London, Softinos, Kangaroos,Kenneth Cole, ModoNovo ve Panama Jack markalariyla da çalistiklarini belirten Yesil, üretim hakkini almadiklari markayi Türkiye`ye getirmeyi düsünmediklerini, degirmenin dökme suyuyla dönmeyecegini düsündügünü belirtti. Hummer markasinin ürünlerini satmayi durdurmalarinin nedeni olarak da, "Bir firma ismi bizden önce tecil ettirmis. Biz de bu yüzden Hummer marka ürünleri satmayi durdurduk. 2008 sonunda bu isin çözülmesini bekliyorum. General Motors`un bu isi halletmesi lazimdi" dedi.

Fatih Atalay/ Sabah

Bu haberi 5,654 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir