Ayakkabı sektörü, ihracatta yeni stratejiler arıyor -GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz:…

  • Yazı boyutu
Ayakkabı sektörü, ihracatta yeni stratejiler arıyor
  -GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz:…

Ayakkabı sektörü, ihracatta yeni stratejiler arıyor -GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz: -"Birliğimizde yapılan toplantıyla önümüzdeki 3 yıl içerisinde yurt dışında uygulanacak olan pazarlama ve satış stratejileri belirlendi"

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) bünyesinde kurulan "Gaziantep Kümelenme Merkezi", Ekonomi Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığında devam eden Avrupa Birliği (AB) destekli "KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi" kapsamında ihracatta yeni stratejiler arıyor.
     GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, çalışmaların hızla devam ettiğini ve sektör temsilcileriyle bir araya gelerek, yeni stratejiler geliştirdiklerini belirtti.
     "2023 ihracat hedefi"nin yakalanması ve Gaziantep ayakkabı sektörünün gelişmesi için önemli bir proje olarak nitelendirilen "KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi" kapsamındaki Gaziantep Kümelenme Merkezi'nin çalışmalarının dikkat çektiğini ifade eden Çıkmaz, şunları kaydetti:
     "Çalışmalar büyük bir titizlikle sürdürülüyor. GAİB'te yapılan toplantıyla önümüzdeki 3 yıl içerisinde yurt dışında uygulanacak olan pazarlama ve satış stratejileri belirlendi ve çalışmalar değerlendirildi. Ekonomi Bakanlığı'nın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi hakkındaki tebliği kapsamında uygulanmakta olan 'Ayakkabı Sektöründe İhracat Seferberliği Projesi'nde yer alan 21 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, proje süresinde yapılacak çalışmalar ve yurt dışı pazarlama faaliyetleri de değerlendirilerek bilgi alışverişinde bulunuldu."
     Bu arada, sektör strateji çalışmalarına destek vermek üzere Gaziantep'e gelen ayakkabı uzmanı İngiliz Peter Raklyeft'in de Gaziantep ayakkabı sektörünün dünya pazarlarındaki rekabette avantaj ve dezavantajlarını değerlendirdiği bildirildi.
     Raklyeft, sektörün üretim kalitesi ve ürün çeşitliliği yönünden uluslararası pazarlarda rekabet avantajı olduğunu, sadece tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık verilerek ürünlerin yurt dışı pazarlarda tanıtılması gerektiğini vurguladığı belirtildi.
     Projede yer alan firma temsilcilerinin ise yapılacak çalışmaların sektöre çok önemli katkıları olacağını ifade ettikleri aktarıldı.
     Gaziantep Sanayi Odası ve GAİB'in birlikte yürüttüğü "Ayakkabı Sektöründe İhracat Seferberliği" projesiyle 3 yıl boyunca Ekonomi Bakanlığı destekli olarak eğitimler, danışmanlık hizmetleri, yurt dışı pazarlama faaliyetleri, alım heyetleri düzenlenmesi gibi çalışmalar yapılacağı bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir