AXA Sigorta Başkan ve İcra Kurulu Üyesi Küntay: -"BES, tüketici haklarını üst seviyede gözeten…

  • Yazı boyutu
AXA Sigorta Başkan ve İcra Kurulu Üyesi Küntay:
     -"BES, tüketici haklarını üst seviyede gözeten…

AXA Sigorta Başkan ve İcra Kurulu Üyesi Küntay: -"BES, tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım sergiliyor. Anaparadan vergi alınmayacak olması, sisteme yeni girişleri özendirecektir"

AXA Sigorta Başkan ve İcra Kurulu Üyesi (Hayat ve Emeklilik) Olgun Küntay, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım sergilediğini ve anaparadan vergi alınmayacak olmasının, sisteme yeni girişleri özendireceğini bildirdi.
     Küntay konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, BES'in faaliyete başladığı 2003'ten bu yana şeffaf yapısını koruduğunu ve istenildiğinde emeklilik şirketi değişikliğine kadar olanak sağlayan esnek uygulamalara sahip olduğunu belirterek, 11 şirketle başlayan sistemin, Haziran 2012 itibariyle 2,8 milyon katılımcıya hizmet verdiğini ve 16,5 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaştığını ifade etti.
     Küntay, bu fon büyüklüğünü yöneten 17 şirket bulunduğunu, emeklilik fonlarının 2011 sonuna kadar geçen 8 yıllık sürede, yıllık ortalama yüzde 4,8 mertebesinde bir reel getiriye ulaştığını kaydetti.
     Piyasaya yeni şirket girişlerinin devam etmesinin de, bir anlamda sistemin ve Türkiye'nin geleceğine duyulan güveni gösterdiğini belirten Küntay, şu ifadelere yer verdi:
     "Söz konusu düzenlemeler içinde devlet katkı payı uygulamasının yeni girişleri özendirmek ve çıkışları azaltmak açısından en dikkat çekici bir yenilik. BES,tüketici haklarını üst seviyede gözeten bir yaklaşım sergiliyor. Anaparadan vergi alınmayacak olması, sisteme yeni girişleri özendirecektir. 38 yıla kadar bir süreyi kapsayabilecek bu destek ödemesiyle katılımcılarda, sistemin, kısa-orta vadeli bir yatırım aracından çok, emeklilik dönemleri için birikim sağlayacakları bir sistem olduğu algısı artacaktır. Ayrıca, devlet katkı payı işleyişinin aylık dönemler halinde nakit bazlı olarak yürütülmesi ile katılımcıların bu katkıları emeklilik planları dahilinde serbestçe değerlendirebilmelerinin bu algının oluşması açısından ayrıca önemli olduğu da düşünülmektedir. Çıkışlarda anaparadan vergi alınmaması hususu, sisteme yeni girişleri özendirmek açısından yerinde bir düzenleme olarak değerlendirilmektedir. Bu uygulama tek başına ele alındığında çıkışları kolaylaştırıcı yönde bir etki yapacağı da öne sürülebilir. Bununla birlikte diğer düzenlemelerin etkisiyle bu şekilde olumsuz bir gelişme beklenmemektedir. Kısmi ayrılma uygulaması, zorunlu kişisel ihtiyaç nedeniyle sistemden ayrılmak durumunda kalan katılımcılara, sistemden ayrılmadan belirli bir miktarı çekebilme imkanı getirmektedir. Bu düzenleme kısmi ayrılmaların gereğinden fazla ölçüde serbest bırakılması durumunda fon birikimini engelleyerek, amacının dışında bir yöne gitme riski taşımaktadır."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir