Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye 2,14 milyar Avro kredi

  • Yazı boyutu
Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye 2,14 milyar Avro kredi

Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye 2,14 milyar Avro kredi

AB'nin uzun vadeli finansman kuruluşu Avrupa Yatırım Bankası (AYB) geçen yıl Türkiye'ye yüzde 5 artışla 2,14 milyar Avro kredi verdi.
     Türkiye bu rakamla bankanın AB üyeleri arasında 7. büyük ve AB dışından en büyük müşterisi oldu.
     AYB, Türkiye'ye ayırdığı miktarın yaklaşık yarısını bankalar aracılığıyla KOBİ kredileri olarak kullandırdı, Ar-Ge projeleri kapsamında TÜBİTAK'a 175 milyon Avro, Arçelik'e 100 milyon Avro ve Türk Telekom'a 70 milyon Avro finansman sağladı.
     Lüksemburg merkezli AB bankası, Avrasya Tüneli inşaatı için 270 milyon Avro, Ford Otosan'ın modernizasyon yatırımı için 190 milyon Avro, İller Bankası aracılığıyla belediyelere 150 milyon Avro ve Devlet Su İşleri'nin taşkınları önleme çalışmalarına 100 milyon Avro kredi aktardı.
     AYB'nin son 5 yılda Türkiye'ye sağladığı kredi toplamı 11,4 milyar Avro'yu aştı.
     Geçen yıl çoğunluğu AB üyelerine olmak üzere toplam 51,8 milyar Avro kredi veren bankanın en çok desteklediği ülkeler 8,1 milyar Avro'yla İspanya, 6,7 milyar Avro'yla İtalya, 5,2 milyar Avro'yla Almanya, 4,4 milyar Avro'yla Polonya, 4,3 milyar Avro'yla Fransa ve 3,6 milyar Avro'yla İngiltere oldu.
    
    
    

Bu haberi 105 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir