Avrupa Yatırım Bankası'ndan TÜBİTAK'a 175 milyon avro kredi

  • Yazı boyutu
Avrupa Yatırım Bankası'ndan TÜBİTAK'a 175 milyon avro kredi

Avrupa Yatırım Bankası'ndan TÜBİTAK'a 175 milyon avro kredi

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) TÜBİTAK tarafından yürütülen en büyük ulusal Ar-Ge destek programlarından ikisine 175 milyon avro kredi verecek.
     AYB'den yapılan açıklamada, Türkiye'de bilgi üretimini, araştırma ve inovasyon kapasitesini güçlendirecek 175 milyon avroluk krediden, üniversiteler ve kamu sektörüne ilaveten özel araştırma merkezleri tarafından yürütülen temel araştırmalara proje temelli hibe veren Akademik Araştırmaları Destek Programı ile Türk özel sektör şirketlerinin küresel rekabet gücünü artırmak ve girişimcilik kültürüne daha fazla destek olmak için sanayi ve üniversiteler arasındaki işbirliğini kolaylaştıran Ar-Ge, İnovasyon, Endüstriyel Uygulama ve Destek Programı'nın yararlanacağı belirtildi.
     AYB Başkan Yardımcısı Pin van Ballekom, "2010 yılında finanse ettiğimiz iki projenin başarıyla hayata geçirilmesinin ardından bugün TÜBİTAK'a verdiğimiz desteği yeniliyor olmaktan sevinç duyuyorum. Böylece Türkiye'de öncü araştırma ve eğitim mükemmelliği yoluyla akılcı büyümeye destek kararlılığımızı da yenilemiş oluyoruz. Bu proje, bu amaca ulaşılması yolunda iyi bir araç olacaktır çünkü sadece gelecek nesillere yarar sağlamayacak, aynı zamanda ülkedeki uzmanlık becerilerini geliştirecek, inovasyonun itici gücü olacak ve ekonomik büyümeyi hızlandıracaktır" dedi.
     Geçen yıl Türkiye'ye yaklaşık 2 milyar avro kredi veren AB'ye bağlı AYB, bu yılın geride kalan döneminde de çoğunluğu bankalar eliyle kullandırdığı KOBİ kredileri olmak üzere 1,2 milyar avronun üzerinde finansman sağladı.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir